Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Portugali kohus tunnistas ebausaldusväärseks nn PCR -testi ehk polümeraasi ahelreaktsiooni testi, millega paljudes riikides tehakse kindlaks koroonaviirusega nakatumist.

Lissaboni ringkonnakohus otsustas, et PCR test pole piisavalt usaldusväärne, et teha kindlaks koroonaviirusega SARS-CoV-2 nakatumist, mille alusel saaks määrata inimese karantiini, vahendab Portugal News.

Meedikud aga pole rahul kohtu sellise otsusega ja väidavad, et test on usaldusväärne. Kohus tegi otsuse juba 11. novembril, et tühistada Assooride kohaliku terviseameti otsus nelja Saksa kodaniku 14-päevasesse isolatsiooni määramise kohta.

Otsuses on öeldud, et ainsaks argumendiks karantiini määramise kohta oli positiivne koroonatest, mida kohus ei pea aga piisavalt usaldusväärseks.

Kohus viitas teadusajakirjas The Lancet avaldatud artiklile, mille kohaselt peavad nakkuse tuvastamiseks olema lisaks positiivsele koroonatestile ka teised haiguse tunnused.

Artiklis on väidetud järgmist: „Kõiki diagnostiliste testide tulemusi tuleks tõlgendada haiguse eelkontrolli tõenäosuse kontekstis. COVID-19 puhul hõlmab eelkontrolli tõenäosuse hindamine sümptomeid, COVID-19 varasemat haiguslugu või antikehade olemasolu, võimalikku kokkupuudet COVID-19-ga ja alternatiivse diagnoosi tõenäosust. Kui eelkontrolli tõenäosus on väike, tuleb positiivseid tulemusi tõlgendada ettevaatusega ja testida teist korda proovi kinnitamiseks.”

Artiklis on lisatud järgmist: „Pikaajaline viiruse RNA eraldumine, mis kestab teadaolevalt nädalaid pärast taastumist, võib olla potentsiaalne põhjus positiivseteks tampoonitestideks neil, kes on varem SARS-CoV-2-ga kokku puutunud. Oluline on aga see, et ükski andmestik ei viita sellele, et madala viirusliku RNA taseme tuvastamine RT-PCR-ga võrdub nakkavusega, välja arvatud juhul, kui nakkuslikud viirusosakesed on kinnitatud laborikultuuril põhinevate meetoditega.”

Kokkuvõttes on artiklis märgitud, et arvestades kõiki asjaolusid, võivad esineda valepositiivsed tampoonidel põhinevad koroonatesti tulemused.

Kohus tegi sellest järelduse, et koroonatestid pole ka teadlaste hinnangul piisavad, et nakatumist kindlaks teha. Seetõttu pole kohtu hinnangul võimalik ainult testi tulemuste põhjal kindlaks teha, et isikul on SARS-CoV-2 viirus ja ta on nakkusohtlik.

Portugali teadlaste väitel on aga kohtu otsus ekslik, kuna kohus on teadusartikleid valesti tõlgendanud. Teadlaste hinnangul on kohtunikud käitunud vastutustundetult. Teadlaste väitel on koroonatestide täpsus üle 95 protsendi.

Teine kohtu tsiteeritud teadusartikkel on Oxfordi ülikooli teadlaste artikkel, mis ilmus septembrikuus.

PCR testid on enamikus riikides kõige levinumad testid koroonaga nakatumise kindlaks määramiseks, kuna neid teste peetakse kõige täpsemateks. Kohtu hinnangul aga võib nende testide valepositiivsete hulk olla teatud tingimustel 97 protsenti või isegi enam.

Viimased uudised