Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Justiitsminister andis täna 23 inimesele üle kodanikujulguse aumärgid selle eest, et nad on oma vapra tegutsemisega aidanud peatada kurjategijaid, toetanud abivajajaid ning panustanud aktiivselt ühiskonna turvatunde tagamisse.

Kodanikujulguse aumärgi said sel aastal Mikk Maasik, Andres Märtin, Urmas Oja, Andres Peet, Marko ja Merje Tedre, Hanna Toomla, Martin Metsjärv, Veiko Viirlo, Külly Oras, Timo Võhmar, Väino Välja, Gervet Väät, Merli Kaunissaar, Rein Kõivisto, Hasso Laansalu, Käthlin Lahe, Gregor Matthias Kulasalu, Roman Lan, Roland Burk, Elje Kahju. Aumärgi sai ka 11aastane Bruno (nimi muudetud) ning postuumselt Sulev Kallavus.

Siin kodanikujulguse näited Lõuna-Eestist:

  • Urmas Oja. Tänavu 18. mail kuulis Urmas Võrumaal eemalt naise kisa ja lapse nuttu ning arvas, et tegu võib olla peretüliga. Jooksnud häälte suunas, nägi ta autot, mille lähedal oli šokiseisundis naine väikese lapsega ja neist pisut eemal mees. Urmas sai aru, et mees on purjus ja et just tema oligi autot juhtinud. Seetõttu läks Urmas auto juurde, lülitas mootori välja ja võttis võtme enda kätte ning asus naist rahustama. Peagi jõudis kohale ka naise kutsutud politseipatrull. Selgus, et mees oli kihutanud autoga naise ja lapse poole ning seejärel ähvardanud mõlemad ära tappa. Mees tunnistati süüdi ähvardamises ja korduvas joobes juhtimises.
  • Timo Võhmar. Septembris palus üks meesterahvas Valga Selveris näidata lähemalt videokaamerat. Mehe veidravõitu käitumine äratas tähelepanu poe saalitöötajas Timos, kes jäi teda jälgima. Ühel hetkel tormas mees kalli videoseadmega poest välja ja jooksis Läti piiri poole. Timo reageeris kiiresti ja asus varast taga ajama ning jõudis talle vahetult enne riigipiiri järele. Timo haaras mehe jopest ja pärast mõningast rüselemist sai kaamera kätte, vargal aga õnnestus ilma jopeta üle piiri pageda. Vargaga tegelesid edasi kahe riigi korrakaitsjad.

„Turvatunde loomise üks alustalasid on ohtude märkamine ja neile reageerimine. Igaüks saab avarama vaatega ringi käia ja märgata muresid enda kõrval. Need, kes sekkuvad, on meile kõigile eeskujuks ja nad väärivad esile tõstmist, ning riigi tunnustust,“ ütles justiitsminister Raivo Aeg.  „Erilist tänulikkust peame tundma nende inimeste ees, kes kõigi meie turvalisust on taganud oma elu hinnaga. Andsime postuumselt aumärgi üle eelmisel kui anname ka sel aastal.“

„Heade inimeste julgus on see, mis teeb meie Eesti kogukonna turvalisemaks. Olgu tänatud need kangelased, kes ühel olulisel hetkel on kaasinimese heaolu enda omast kõrgemale asetanud,“ sõnas peaprokuröri kohusetäitja Lavly Perling.

15 aasta jooksul on koos selleaastaste laureaatidega autasu saanud 191 julget inimest. Kõigi tänavu aumärgi saajate lood leiab justiitsministeeriumi kodulehelt. Varasemate aastate aumärgi saanute lugudega on võimalik tutvuda kriminaalpoliitika veebis.

Kodanikujulguse aumärke, millega riik väärtustab kodanike julgust kuritegude ärahoidmisel ja kuriteoohvrite abistamisel, annab justiitsminister välja 2004. aastast. Kodanikujulguse aumärkide saajad valis nominentide seast välja süüteoennetuse nõukogu.

Kommentaarid

Viimased uudised