Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa pilt.

Isamaa esimees Urmas Reinsalu andis Riigikogu neljapäevasel istungil üle Riigikogu otsuse eelnõu uurimiskomisjoni kokkukutsumiseks, et saada selgust mõttekoja SALK poolt valimiste mõjutamisega seotud asjaoludes.

„Demokraatlik õigusriik vajab valimisprotsessi toimimiseks läbipaistvust. Avalikkus peab teadma kogu selle mõjutamisoperatsiooni mastaapi, millega nii võimsalt on meedias on kiideldud. Ajakirjanduses ilmunu põhjal on selgunud, et SALK suunas peaministripartei käitumist julgeolekuküsimuses enne valimisi ja me peame jõudma selgusele, kas selline suunamine on jätkunud ka peale valimisi,” ütles Reinsalu.

Otsuse eelnõu kohaselt oleks uurimiskomisjonil neli ülesannet:

  • uurida ajakirjanduses esitatud väiteid mõttekoja SALK tegevuse kohta Riigikogu valimiste mõjutamisel;
  • tuvastada, kas mõttekoja SALK ning erakondade vaheline koostöö on kooskõlas põhiseaduse, seaduste ning demokraatlike põhimõtetega;
  • tuvastada, kas ja millised erakonnad on vastu võtnud mõttekoja SALK poolt teenuseid ning kas see on oluliselt mõjutanud valimistulemusi;
  • vajadusel seaduste muudatusettepanekute tegemine, et vältida tulevikus valimiste mõjutamist erakondade väliste organisatsioonide poolt, mis võib kujutada endast ohtu demokraatiale ja Eesti julgeolekule.

Uurimiskomisjoni lõpparuanne peaks valmima 2024. aasta 1. juuniks.

Viimased uudised