Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Helir-Valdor Seeder. Isamaa pilt

XV Riigikogu koosseis on selja taha jätnud oma esimese töö-öö ning pärast neljapäevase istungi lõppu koguneb taas vanematekogu, et leida lahendust poliitilisele patiseisule.

Opositsioon on välja pakkunud omapoolsed lahendused obstruktsiooni lõpetamiseks, kuid koalitsioon pole senini olnud valmis neid kaaluma ja on oma seisukohtades muutnud pigem jäigemaks.

Varajaste hommikutundideni Toompea lossi suures saalis eelnõusid ja arupärimisi üle andnud Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder on siiski lootusrikas, et tänasel vanematekogu istungil jõutakse kompromissini. „Riigikogu on läbirääkimiste ja kokkuleppimiste koht. Parlament ei koosne ainult juhtivast, otsustavast ja käskivast koalitsioonist, kes võib häid tavasid ja kodukorda rikkudes oma tahtmist läbi suruda. Kõik 101 rahvasaadikut peavad seisma oma valijate eest ning seetõttu on vaja arvestada praeguses olukorras lahenduste leidmiseks kõigi osapooltega,” ütles Seeder.

Kui koalitsiooni maksukobara osas on osapooled kompromissile lähedal – iga seadus võetaks riigikogu menetlusse ükshaaval („Ja loodetavasti ka aegamisi, sest me ei pea praegu tormama maksumuudatustega, mis jõustuvad 2025. aastast,” nentis Isamaa esimees) – siis Eesti perepoliitika lammutamise plaanist ei taha valitsuserakonnad kuidagi loobuda.

Seeder rõhutas: „Meie oleme jätkuvalt seisukohal, et ei saa olla kuidagi õigustatud, kui koalitsioon läheb kärpima loetud kuud tagasi Riigikogu konsensusega vastu võetud peretoetusi ja seda sajandi suurimas demograafilises kriisis. Mõistagi on Isamaa eelistus, et seadus võetaks valitsuse poolt sootuks tagasi, aga me oleme vanematekogus esitanud ka omapoolsed alternatiivsed ettepanekud ja oleme valmis nende üle arutama. Meid huvitab, et avataks sisuline arutelu, mitte koalitsioon ei suruks teerullitaktikat kasutades mõne nädalaga Riigikogust läbi terve portsu ühiskonnas palju pahameelt tekitavaid eelnõusid.”

Viimased uudised