Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Raigo Pajula, Presidendi kantselei

President Alar Karis tänas Eestis kolmepäevasel riigivisiidil viibinud Rootsi kuningat Carl XVI Gustafi ja kuninganna Silviat Eesti ja eestlaste nimel külaskäigu eest. „Loodan väga, et visiidil tekkinud mõtted ja kontaktid on hea pinnas suhete tihendamiseks ning sillutavad teed väga erinevateks projektideks nii äri ja kui kultuuri vallas.”

„Teadlasena pean väga oluliseks riikidevahelisi akadeemilisi kontakte, aga kindlasti ka teaduse ja ärivaldkonna vahelist tihedat koostööd, millest võrsub praktilist kasu mõlemale riigile,” ütles president Karis.

Koos Rootsi kuningaga Tartu Ülikooli Delta keskust külastanud president Karis tõi positiivsena välja, et Eestis on palju neid inimesi, kellel on töö ja haridusalased kontaktid Rootsiga. Keskus koondab tudengid, teadlased ja innovaatorid arvutiteaduse, robootika, tehnoloogia, matemaatika, statistika, majanduse, juhtimise ja ettevõtluse alal.

Seejärel tutvusid Rootsi kuningas ja Eesti president Eesti Maaülikooli erinevate teadusprojektidega, mille fookus on kestlik metsandus. Samuti on Maaülikooli teadusalases koostöös Rootsiga on olulisel kohal metsaökosüsteemide häiringurežiimi puudutavad teemad, sealhulgas haiguste ja kahjurite uuringud. „Rootsi on meile rohepöördes ja kliimadiplomaatias eeskujuks, kuid oma üleminekulugu on rääkida ka Eestil, sest näiteks taastuvenergia osakaal Eesti energiaportfellis ning energiatootmises on viimaste aastatega kiiresti tõusnud,” märkis Eesti president.

Ka septembris 2022 ametlikult esitletud Eesti-Rootsi koostööraportit läbib olulise joonena Eesti-Rootsi valmisolek ja võimalused kliimakoostöös. See on üks raporti neljast prioriteetvaldkonnast, kuid tugev seos rohepöördega on ka energia ja kestliku metsanduse valdkonnal.

Rootsi kuninga Carl XVI Gustafi ja kuninganna Silvia visiidi kolmandal päeval külastati Tartut. Päeva algas rongisõiduga Balti jaamast. Tartu Raekoja platsil tervitasid külalisi linnapea Urmas Klaas ja Tartu inimesed. Kuningapaar ja presidendipaar külastasid Tartu Ülikooli, kus rektor Toomas Asser andis ülevaate ülikooli kujunemisloost ja tänapäevast. Ühiselt jalutati Gustav II Adolfi monumendi juurde. Kuninganna Silvia külastas koos Sirje Karisega Tartu lähedal asuvat Eesti Agrenska Fondile kuuluvat Tammistu perekeskust ja Tartu Ülikooli Muuseumit. Riigivisiidi pidulikule lahkumistseremooniale eelnes Eesti Rahva Muuseumi ühiskülastus.

Siin on galerii, pildid Raigo Pajula, Presidendi kantselei:

Viimased uudised