Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Täna kiitis Euroopa Komisjon heaks kuuenda lepingu – sedapuhku ravimifirmaga Moderna. Lepinguga tagatakse võimalus osta esialgu 80 miljonit vaktsiinidoosi kõigi ELi liikmesriikide nimel ning hiljem tellida veel kuni 80 miljonit doosi, mis tarnitakse siis, kui vaktsiin on osutunud ohutuks ja COVID-19 suhtes tõhusaks.

Praeguseks on EL juba sõlminud sarnased lepingud ravimifirmadega AstraZenecaSanofi-GSKJanssen Pharmaceutica NV ja BioNTech-Pfizer ning kiitnud heaks lepingu firmaga CureVac. Selliste mitmekesiste vaktsiinivõimalustega tagatakse, et Euroopa on vaktsineerimiseks hästi ette valmistatud, kui vaktsiinid on osutunud ohutuks ja tõhusaks. Liikmesriigid võivad ka otsustada annetada vaktsiine väiksema ja keskmise sissetulekuga riikidele või saata neid edasi teistesse Euroopa riikidesse.

Tervishoiu ja toiduohutuse volinik Stella Kyriakides sõnas: „Täna firmaga Moderna sõlmitud leping on järjekordne tähtis verstapost ELi vaktsiinistrateegia elluviimisel. Mul on hea meel tõdeda, et nüüdseks oleme sõlminud kuus vaktsiinilepingut. See on selge näide Euroopa terviseliidu toimimisest: Euroopa Liidu tegevus on andnud selgeid tulemusi, koostatud on tegevuskava edasiseks tervisealaseks koostööks. Ohutu ja tõhus vaktsiin on tavaolukorra taastamiseks ja pandeemiast ülesaamiseks olulisem kui kunagi varem. Keegi ei ole väljaspool ohtu enne, kui kõik on väljaspool ohtu.“

Moderna on USAs asuv ettevõte, mis on esirinnas uue vaktsiiniklassi väljatöötamisel. See vaktsiinitehnoloogia põhineb informatsiooni-RNA (mRNA) molekulidel, mis transporditakse rakkudesse lipiidipõhiste nanoosakeste abil. Vaktsiinitootmisplatvorm on välja töötatud viimase kümne aasta jooksul. Aluspõhimõte on sellise molekuli kasutamine infokandjana, tänu millele suudab keha ise toota valke ja tekitada püsiva immuunsuse COVID-19 suhtes.

Kommentaarid

Viimased uudised