Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: uueduudised.ee

Lõunaeestlane saatis mõned päevad tagasi kõikide Kagu-Eestist Riigikokku pürgivate erakondade esindajatele küsimused selle kohta, kuidas nad kavatsevad parandada siiamaani poliitikute poolt kõige enam ignoreeritud puuetega inimeste heaolu.

Esimesena jõudis vastata Vabaerakonna esimees Kaul Nurm, täna saabus vastus EKRE Kagu-Eesti esinumbrilt Uno Kaskpeit’ilt, kes lubas, et EKRE tõstab sügava puudega inimese hooldaja ning puuduva töövõimega inimese toetuse vähemalt miinimumpalgani. Ühtlasi lubab EKRE, et vabastab ravimid ning puuetega inimeste abivahendid käibemaksust.

Küsimused olid järgmised:

1. Kui suur võiks Teie hinnangul olla raske ja sügava puudega lapse riiklik toetus? (praegu on see mõlemal 80,55 eurot).
2. Kas peate õiglaseks olukorda, et raske ja sügava puudega lapse toetus on praegu täpselt sama, kuigi hoolduskoormus on erinev?
3. Kui suur võiks Teie hinnangul olla raske ja sügava puudega täiskasvanu hooldaja riiklik toetus/palk? (praegu on 20 ja 40 eurot)
4. Kui suur võiks Teie hinnangul olla puudega inimese omaosaluse protsent abivahendi rentimisel/ostul? Hetkel on see 10 protsenti. Kas olete nõus toetama ideed, et omaosalus võiks olla 0 protsentii nagu see on Soomes, kus näiteks mähkmed on uriinipidamatusega inimestele tasuta ning abivahendid on tasuta laenuks (tasuta kasutamiseks, kuni neid vaja läheb).
5. Miks ühiskond peaks Teie arvates puuetega inimesi aitama? Kas seepärast, et nad on nõrgad ja see on kaastunde küsimus, või seepärast, et riik on kohustatud looma puuetega inimestele teistega võrdsed võimalused, sest see on inimõiguste küsimus? Palun põhjendage oma vastust.

Uno Kaskpeiti vastus oli järgmine:

Meie lubadused on, et tõstame sügava puudega inimeste hooldamise eest makstava hooldajatoetuse miinimumpalgani ja sama käib ka puudega laste kohta.

Suurendame puuduva töövõimega inimeste toetust vähemalt miinimumpalgani.

Lõpetame korduvate taotluste esitamise nõude puude tõestamiseks.

Arendame puuetega laste ja noorte kogemusõppe võimalusi. Vaimupuudega noortele loome võimaluse ametiõppeks.

Tagame hooldekodu koha kättesaadavuse või omastehooldaja toetuse kõigile, kes seda vajavad.

Vabastame ravimid ja erivajadusega inimeste abivahendid käibemaksust.

Vabastame lapsed eriarsti visiiditasust ja voodipäevatasust.

Riik on kohustatud aitama oma inimesi, kes ei ole võimelised ise toime tulema oma puudest tulenevate probleemide tõttu. Ma ei leia, et siin oleks tegemist nii väga inimõigustega. Teie poolt on pakutud head ja õilsad ettepanekud ning tulevikus valitsusse pääsedes tuleb need kõik üle vaadata.

 

 

Kommentaarid

Viimased uudised