Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Twitter

Briti teadlased valmistasid riskantsete katsetega tahtlikult koroona hübriidtüvesid, mida peetakse tulega mängimiseks.

Hamstrid nakatati mutantsete viiruste, algse Wuhani tüve segude ja kas Omicroni või Delta osadega, vahendab Daily Mail.

Imperial College Londonis läbi viidud uuringu kriitikud nimetasid seda hullumeelsuseks ja hoiatasid, et laborikatsed võivad teoreetiliselt vallandada uue viirusohu. Projektis osales 20 teadlast, sealhulgas üks, kes istub valitsusele nõu andvas rühmas SAGE.

Kuid ülikool rõhutab, et maksumaksja poolt osaliselt rahastatud uuring järgis Briti määrusi ja oli täiesti ohutu.

See info tuli ilmsiks keset jätkuvat furoori sarnaste katsete üle USA-s, kus võimud on teinud ettepaneku viirustega manipuleerimise uurimise lõpetamiseks.

Käesoleva kuu alguses tuli välja, Bostoni ülikooli teadlased ühendasid Omikroni ja algsete Wuhani tüvede eri osad.

Kriitikute sõnul ühendas see 2020. aasta pandeemia vallandanud SARS-CoV-2 variandi suurema ohtlikkuse leebema Omikroni tüve äärmise nakkavusega. Väidetavalt nakkab Omikron sama lihtsalt nagu leetrid, kuigi seda väidet on vaidlustatud.

Teadlaste loodud hübriidviirus tappis 80 protsenti nakatunud hiirtest.

Bostoni ülikool kaitses oma uurimistööd, öeldes, et see osutus vähem surmavaks kui ainult Wuhani variant.

Ülikool eitas seda, et katseid võib pidada viiruse mõju suurendamiseks, vastuoluliseks teadusvaldkonnaks, mille kohaselt viroloogid manipuleerivad patogeenidega tahtlikult, et muuta need nakkavamaks või surmavamaks, et valmistuda tulevasteks pandeemiateks – võimaldades neil välja töötada vaktsiine ja ravimeetodeid juhuks, kui haigused loomulikul teel arenedes ohtlikumaks muutuvad.

Sellise konstrueeritud viiruse leke Wuhani viroloogia instituudist on pandeemia üks peamisi teoreetilisi põhjuseid. Kurikuulsas laboris tehti sarnaseid uuringuid nahkhiirtelt leitud koroonaviirustega, mõned väidavad, et see töö oli mõeldud viiruse mõju suurendamiseks, kuigi teised lükkavad selle ümber.

Kuid teised väitsid, et Bostoni ülikooli uuringud on vaieldamatult kasulikud, kuna neil oli potentsiaal suurendada selle nakatumisvõimet – isegi kui lõpptulemus oli vastupidine.

Iisraeli valitsuse Bioloogiauuringute Instituudi endine direktor professor Shmuel Shapira märkis, et kõik sarnased uuringud tuleks keelustada, kuna need on sisuliselt „tulega mängimine”.

Selle põhjuseks on potentsiaalne, kuigi väike, oht, et selline viirus võib laboris rangetele bioohutusmeetmetele vaatamata valla pääseda ja inimesi nakatada.

Sarnane eksperiment viidi läbi Ühendkuningriigis. Katse käigus, mis on sarnane Bostoni projektiga, nakatasid teadlased hamstreid kahe koroona tüvega ja tulemused avaldati internetis 13. mail. See viidi läbi bioohutuse 3. taseme laboris, mis nõuab uste sulgemist, pitseerimist ja töötajatel kaitseülikondade kandmist.

Üks katsealune viirus, nii nagu Bostoni katses, oli algne Wuhani tüvi, millele lisati Omikroni ogavalk – viiruse pinnal olev pisike struktuur, mida see kasutab inimrakkude nakatamiseks.

Teine katse tehti Wuhani tüvega, millele lisati Delta variandi ogavalku, mis analüüside kohaselt oli isegi surmavam kui algne koroona.

Kõik SARS-CoV-2 – koroonahaigust põhjustava viiruse – edasised variandid kannavad mutatsioone ogavalgus, mistõttu mõned osutuvad immuunsüsteemist tugevamaks kui teised.

See on osaliselt tingitud sellest, et vaktsiinid on kavandatud spetsiaalselt Wuhani tüve ogavalgu vastu, mitte aga hiljem pandeemia käigus tekkinud tüvede jaoks.

Pärast hamstrite nakatamist jälgisid teadlased nende kehakaalu langust – see oli märk nende muutumisest nõrgemaks.

See võimaldas neil näha, kas iga tüve teatud atribuudid, nagu Delta raskusaste või Omikroni nakkavus, olid seotud nende ogavalkude või nende geneetilise ülesehituse muude elementidega.

Tulemusi võrreldi modifitseerimata tüvedega nakatunud närilistega.

Samuti võeti regulaarselt ninast tampooniproove, et mõõta hamstrite viiruskoormust – mõõtmaks, kui palju viirust nende kehas oli.

Järgmise 10 päeva jooksul kaotasid hübriidviirusi saanud hamstrid kaalus rohkem või ei võtnud kaalus juurde nii palju ja neil oli suurem viiruskoormus kui tavaversioonidega nakatunud hamstritel.

Pole täpsustatud, kas hamstrid jäid pärast projekti lõppu ellu või tapeti. Imperial College keeldus seda teavet andmast.

Projekti juhtiv autor oli professor Wendy Barclay, kes on liige SAGE paneelis, mis nõustas Briti valitsust koroona pandeemia ajal.

Hamstritega tehtud katsete tulemusi tutvustades teatas professor Barclay meeskond, et tulemused viitavad sellele, et Omikroni leebe olemus on seotud muude geneetiliste mutatsioonidega peale nende, mis paiknevad selle ogavalgus.

Imperial College’i uuringut rahastas osaliselt valitsus Ühendkuningriigi teadusuuringute ja innovatsiooni agentuuri haru kaudu.

Imperial College’i uuringut ei avaldatud eelretsenseeritavas ajakirjas. Selle asemel tehti see kättesaadavaks retseneerimata kujul.

New Jerseys asuva Rutgersi ülikooli keemik ja viiruste mõju suurendamise vastu võitleja dr Richard Ebright kirjeldas uuringut kui „hullust”.

„Imperiali uuring esitab täiendava näite mitteloodusliku, laboris loodud variandi loomisest, mis ühendab Omikroni SARS-CoV-2 ogavalgu ülejäänud 2018-2020 algse SARS-CoV2 geneetilise teabega,” ütles ta.

Dr Ebricht ütles, et saadud viirus ühendas sarnaselt Bostoni katsega Omikroni kõrge immuunsusest läbimurde võimekuse teiste koroona variantide suurema ohtlikkusega.

Molekulaarbioloogia ekspert dr Ebright, kes keskendub nakkushaiguste raviks kasutatavate ravimite väljatöötamisele, lisas, et kuna uuringul pole „nähtavat praktilist rakendust”, on see väikese tulemuse eest äärmiselt suur risk.

„See on hullumeelsus nii üleliigsuse kui ka raiskamise osas,” ütles ta. „Ja eriti seoses uue pandeemialaine vallandamise riskiga laboris loodud viiruste juhusliku või tahtliku vabastamise korral. See peaks olema äratuskell.”

„Kui maailm soovib vältida uusi pandeemialaineid ja pandeemiaid, mida põhjustavad laboris tekitatud potentsiaalsed pandeemilised patogeenid, siis on kiiresti vaja piirata mõttetuid kõrge riski ja madala kasuteguriga uuringuid, mis tekitavad potentsiaalseid pandeemiapatogeene, ning rakendada tõhusat riiklikku järelevalvet sellistele uurimistöödele seaduse jõuga.”

Imperial College kaitses oma uurimistööd. Pressiesindaja ütles: „Selles valitsuse toetatud uuringus ei kasutatud viirusi, mis on patogeensemad kui need, mis juba ringlevad elanikkonnas, ja see annab olulise ülevaate, mis toetab valitsuse otsuste tegemist pandeemia ohjamise kohta. See viidi läbi kolmanda bioohutuse taseme laboris kooskõlas rangete valitsuse eeskirjadega ja sai heakskiidu tervishoiu- ja ohutusametilt (HSE).”

Briti tööohutuse järelevalvet HSE tuleb teavitada kõigist katsetest, mis hõlmavad bioloogilisi mõjureid. Siiski ei hinnata ega arvestata selle eetilist või poliitilist tausta, kas tööd tuleks üldse ette võtta. Pressiesindaja ütles: „Sellised kaalutlused ei kuulu HSE reguleerimisalasse.”

Viiruste nakkusohtlikumaks muutmise uuringud peatati USA-s aastatel 2014–2017 ohutuse kaalutlustel. Kuid viis aastat tagasi lubati sellel uuesti alustada, pooldajad väitsid, et see võib aidata maailmal valmistuda järgmiseks raskeks haiguseks.

Suurbritannias pole kunagi kehtestatud selliseid piiranguid. Üks Briti ekspert tunnistas, et sellised uuringud võivad teoreetiliselt tekitada ohtlikuma koroona tüve, kuid väitis, et risk on väike.

Nottingham Trenti ülikooli sotsioloog ja endine valitsuse koroonanõunik professor Robert Dingwall ütles, et katseid tegevad teadlased ei soovi ise uute variantidega nakatuda. „Ohtlikuma variandi loomise oht on väga väike,” ütles ta.

„Kuid olen jälginud laboriteadlaste tööd ja nad on teadlikud, et kõige suurem oht ähvardab neid. See on tugev stiimul järgida ohutuid töövõtteid,” märkis professor Dingwall.

Teadlaste seas on vaidlused selle üle, kas sellised uuringud nagu Imperial College’i eksperiment kujutavad endast mõju suurendamist, kuna nad ei tahtnud tahtlikult luua koroona ohtlikumat versiooni.

„Enne katsete lõpuleviimist on raske tõmmata piiri „mõju suurendamise” ja „variandi potentsiaali uurimise” vahele,” ütles professor Dingwall. Samas ütles ta, et selliseid katseid tuleks rangemalt kontrollida, võimalik, et globaalses mastaabis.

„Kindlasti peaks toimuma ametlik, sõltumatu läbivaatamine, enne kui need edasi lähevad. See võib nõuda uusi määrusi, et edendada ülemaailmselt jagatud lähenemisviisi,” ütles ta.

Imperial College’i uuringu kiitsid heaks ülikooli sisemine geneetilise manipulatsiooni ohutuskomitee ja HSE.

Bostoni uuringut, mis viidi läbi samuti 3. taseme laboris, ei kiitnud heaks USA riiklik allergia- ja nakkushaiguste instituut, kes oli uuringut osaliselt rahastanud.

Londoni University College’i nakkushaiguste ekspert professor Francois Balloux ütles, et selliste katsetega võib kaasneda oht tekitada viirus, mis on veidi ohtlikum. Ta lisas siiski: „Sellised variandid tekkisid ringluses olevate tüvede kombineerimise teel. Ükski neist kombineeritud variantidest ei saavutanud kõrget nakkavust ja nad on nüüdseks välja surnud, kuid toona oli mure, et need võivad olla nakkavamad kui Omikron.”

Selle kohta, kas uuringut saab liigitada ohtliku mõju suurendamiseks, ütles professor Balloux: „Alati pole lihtne otsustada, mis täpselt ohtlikkuse uurimise alla kuulub.”

Mõju suurendamise katsed võimaldavad teadlastel tõhusalt näha „nurga taha” ja prognoosida, kuidas patogeen võib loomulikult areneda.

Samuti annab see teadlastele võimaluse paremini mõista selle mõju inimestele ja selle käitumist. See võib teoreetiliselt kiirendada ravimite ja vaktsiinide väljatöötamist, eriti praegu ravimatute nakkushaiguste puhul.

Vaatamata sellele, et SARS-CoV-2 sattus koroona pandeemia ajal rambivalgusesse, pole SARS-CoV-2 ainus patogeen, millega on sel viisil katsetatud. Mõju suurendamist on kasutatud aastaid, sealhulgas põuakindlamate taimesortide loomisel ja E. coli modifitseerimisel nii, et see lagundab plastijäätmeid.

Viimased uudised