Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Koduomanikena soovime alati hoida oma ruume valgustatuna, et ka hämaratel aegadel oleks võimalik oma tegevusi tavapäraselt jätkata. Küll aga peame arvestama sellega, et iga seade nõuab toimimiseks elektrit ning seda ka sageli suurtes kogustes. Kuigi valgusallikad on  vaid väike osa meie interjöörist, kasutame me neid just kõige enam. Seetõttu võib tekkida ka küsimus – kuidas valgustada ruume võimalikult energiasäästlikult? Siin on selleks 5 praktilist nõuannet.

1.   Lülita ebavajalikud tuled välja

Tundub naljakas, eks? Mõtle oma käitumise peale – kui palju kordi oled ise jätnud tule mitmes toas korraga põlema, kui Sina või Sinu pere viibite vaid ühes? Paratamatult juhtub see kõigiga, olgu see siis tahtlikult või kogemata. Üks lihtsamaid nõuandeid ongi see, et lülita tuli kohe välja, kui Sa antud toas enam ei ole ning ka kodust lahkudes kontrolli üle, et kõik tuleksid oleks kustutatud. Isegi siis, kui lahkud vaid paariks minutiks – kokkuvõttes võib see teha suure muutuse elektritarbimise osas. Kusjuures on olemas ka kaugjuhitavad lambid – isegi kui tuli jääb sisse, saad selle kasvõi kodust eemal olles välja lülitada läbi telefonirakenduse.

2.   Kasuta energiasäästlikke lambipirne

Tänapäeva tehnoloogia on niivõrd arenenud, et on võimalik ka kõige uuemaid lahendusi kasutada ilma, et peaksid elektrit ülemäära kulutama. Seepärast asenda hetkel lampides olevad hõõglambid LED lampidega. Nimelt võid nendega säästa kuni 25% oma elektriarvest võrreldes teiste lampidega. Kui hõõglamp kasutab väikeses koguses gaasi, et põlema süttida, siis LED lamp kasutab väikeseid elektrone – samamoodi nagu Sinu nutitelefoni ekraan, mikrolaineahi või muu sarnane seade, mis oma ekraani valgustab kui selle sisse lülitad. See muudabki LED pirnid niivõrd eriliseks ja energiasäästlikuks ning lisaks ei ole need võrreldes teistega ka väga kallid.

3.   Kasuta reguleeritavaid lampide lüliteid

Rääkides veel uudsest tehnoloogiast, on olemas spetsiaalsed lambilülitid, millega saad ise reguleerida lampide valgusastet ning lambi vattide (W) kasutust. Nimelt nõuab heledam ja eredam lambivalgus rohkem võimsust, mis tähendab omakorda suuremaid elektrikulusid. Pealegi ei vaja Sa ju igas olukorras kõige eredamat tuld, et näha või oma tegevusi tavapäraselt teostada. Sellised lülitid aitavad kõige enam säästa elektrit ruumides, kus muidu on lambi võimsuse kasutus suur, nagu näiteks vannituba ja köök. Kindlasti mängivad siin veel rolli ka millist tüüpi lambipirne Sa kasutad ning kui kaua Sa tuld sees hoiad. Kindlasti ära unusta aeg-ajalt lampe ka tolmust puhastada, mis võivad samuti valgust blokeerida, mistõttu võib eredam tuli tunduda tuhmim.

4.   Kasuta liikumisele reageerivaid lampe

Tehnoloogia pakub meile veel lisaks lampe, mis reageerivad liikumisele. See tähendab seda, et kui Sa astud ruumi, saab valgusti sellest aru ning seejärel aktiveerub. See on äärmiselt mugav lahendus, kuna siis Sa ei pea muretsema, et tuli jääks ruumist lahkudes kogemata sisse, mis Sinu kommunaalarveid oluliselt suurendaks. Lisaks ei pea Sa ise muretsema selle pärast, et peaksid üldse tule sisse või välja lülitama. Need lambid on just populaarsed aedades, kus nende sisse lülitamine on keerukam kui muidu.

5.   Eelista naturaalset valgust

Kuigi kardinad ja rulood on praktilised sisustuselemendid, mis annavad palju juurde ka interjöörile, tasub need pigem päevasel ajal avada. Kasuta nii palju kui võimalik ära loomulikku valgust, mis tuleb aknast – see mitte ei aita Sul ainult säästa elektrikuludelt, vaid suudab ka visuaalselt tekitada ruumist palju avarama mulje kui see tegelikult on. Igal juhul võidad. Isegi kui vajad hämaral ajal lampe, eelista sel juhul väiksemaid lampe, nagu näiteks laualamp või põrandalamp, mis nõuavad töötamiseks vähem võimsust. Kui oled otsimas just seda sobivat, tasub tutvuda valikuga Kaup24 veebipoes.

Iga kodu vajab igasse tuppa valgusallikat, et mugavalt teha oma koduseid toimetusi. Sellegipoolest ei tasu nendega tekitada elektri ületarbimist – seepärast vali õiged valgustid ning kasuta neid otstarbekalt.

Viimased uudised