Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Otepää valla rongkäik Tallinnas 2019. aastal. Foto: Kaja Liivak
Laulu- ja tantsupidu on kohe-kohe siin, mis tähendab, et järgnevate päevade jooksul sõidavad tuhanded noored üle Eesti Tallinnasse laulu- ja tantsupeo proovidesse. Selle jaoks, et proovide ja peo aeg kulgeks valutult ja turvaliselt, on oluline, et kõik jälgiksid oma enesetunnet ning hoiaksid meeles turvalisuse kuldreegleid. Mida kindlasti meeles pidama peaks, räägib Erik Velleramm, XIII noorte laulu- ja tantsupeo meditsiiniteenuste juht.
Esimese asjana paneb XIII noorte laulu- ja tantsupeo meditsiiniteenuste juht Erik Velleramm noortele südamele vedeliku tarbimise olulisuse. „Kõige olulisem on tarbida piisavalt vedelikku, eelistatult vett. Kaasaskantavaid joogipudeleid on võimalik nii Kalevi staadionil kui lauluväljakul puhta veega täita,’’ sõnas ta.
Veel on oluline ilmale vastav riietus, piisavalt süüa, pesta käsi ja leida aega puhkamiseks. „Palume jälgida ilmaprognoosi ja võtta kodust kaasa erineva ilmastiku jaoks sobivad riided, st vahetusriided. Lisaks ka mugavad jalanõud. Päikeselise ilma korral kandke peakatet ja hoiduge otsese päikesepaiste eest, vajadusel kasutage päikesekaitsekreemi,’’ juhendas Velleramm peolisi. Tulevatel päevadel lubab ilmateenistus nii päikest kui äikesevihma, seega on oluline kaasa võtta nii vahetusriided kui ka päikesekaitsevahendid.
„Veel on tarvis kaasa võtta hügieenitarbed ja vajadusel ravimid, mille kasutamist jätkake ka peonädalal raviskeemi järgi. Teadaoleva allergia korral tuleb hoida allergiavastane ravim alati enda lähedal ja halva enesetunde korral paluda kohe abi,’’ lisas Velleramm. Allergiainfo on leitav ka meie kodulehel. Nii peo kui ka proovide ajaks pannakse lauluväljakule ja Kalevi staadionile püsti välihaiglad, kus saab esmaabi anda ja pidulisi turgutada. Esmaabi on tagatud ka rongkäigu ajal ning esmaabi pakkujad tunneb ära kollase vesti järgi, millel on kirjas „esmaabi’’.
Kui kellegi enesetunne halveneb laulukaare all, kus ollakse tihedalt õlg-õla kõrval, on tarvis endast või abivajajast teada anda, lehvitades koos lähimate kaaslastega lauliku spetsiaalset erksavärvilist lehte. Kindlasti on tarvis lastele südamele panna, et ilma põhjuseta, naljatamise eesmärgiga lehte lehvitada ei tohiks.
Kui mõni kaugemalt tulnud esineja jääb haigeks või tunneb end halvasti, saab abi palumiseks pöörduda oma maakonnast kaasa tulnud meediku poole – vastuvõtuajad ja kontaktid on üleval ööbimiskohtades. Meditsiinilise nõuande saamiseks võib helistada ka perearsti nõuandetelefonil 1220. Erakorralise, kiire abi vajadusel helista 112, kust saad kutsuda kiirabi.
Meditsiiniteenuse juhi meelespea laulu- ja tantsupeolistele:

  • Võta kaasa oma joogipudel ja joo piisavalt vett! Pudelit saad täita nii lauluväljakul kui Kalevi staadionil. Lauluväljakul on joogipunktid leitavad esimese ja teise Kaare värava juurest, Lasnamäe värava juurest, Oru värava juurest ja söögi-joogi alalt. Kalevi Staadioni joogipunkt asub Lääne värava juures.
  • Söö piisavalt! Toitlustusega tegelev tiim on andnud endast parima, et toidukordade vahel ei oleks liiga pikad pausid, ning ka taimetoitlastele on väljakul mõeldud. Teadaoleva allergia korral tuleks allergiavastased ravimid lähedal hoida, täpsustavate küsimuste puhul saab pöörduda toitlustajate poole.
  • Pese käsi! Kätepesuvõimalused on väljakutel olemas. Niisamuti võid kaasa võtta ka erinevaid kätepuhastusvahendeid.
  • Puhka! Pikad päevad võivad olla kurnavad, mistõttu on oluline korralikult puhata. Kui tunned nõrkust võta keegi endaga kaasa, mine varjulisse kohta, istu, joo vett ja kutsu vajadusel abi
  • Võta kaasa ilmale vastav riietus! Päikeselistel päevadel on oluline kanda peakatet, silmi päikeseprillidega kaitsta ning kasutada päikesekreemi. Jaheda ja vihmase ilma korral võta kaasa vahetusriided ja vihmakeep.

Viimased uudised