Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Lõuna-Võrumaa viie valla ühinemisel loodava omavalitsuse nimeks saab Haanjamaa vald, otsustasid teisipäeva õhtul Varstus uue vallanime üle hääletanud viie volikogu liikmed.

Haanja, Misso, Mõniste, Rõuge ja Varstu volikogude ühisistungil tuli salajasel hääletusel teha valik kolme sõelale jäänud nimekandidaadi vahel: Haanjamaa vald, Lõuna-Võrumaa vald ja Rõuge vald.

Esimeses hääletusvoorus langes konkurentsist nimevalik Lõuna-Võrumaa vald ning finaalis anti nime Haanjamaa vald poolt 24 ning Rõuge vald poolt 23 häält. Kolm sedelit tunnistati rikutuks. Kohal oli viie volikogu 51-st liikmest 50.

„Tunded on kahetised,” tunnistas Lõunaeestlasele Rõuge vallavanem Tiit Toots. „Sisimas lootsin, et valla nimi saab olema Rõuge vald. Teisalt: otsus on tehtud kõigi volikogude poolt.”

„Hea meel on selle üle, et läbirääkimised, mis nime taha takerdusid, eile ära lahenesid,” ütles Haanja vallavolikogu esimees Aigar Kalk Lõunaeestlasele. „Et tulemuseks Haanjamaa vald tuli, teeb heameelt, aga kui oleks ka mingi muu variant olnud, siis oleks aktsepteerinud ka seda.”

Kalk kiitis volikogusid, kes finaali jõudnud nimevariantide napile vahele vaatamata hääletustulemusi tunnustasid. „Tegemist on riigimeheliku käitumisega,” sõnas ta.

Samad tunded on ka Varstu volikogu esimehel Ale Sprenkil. „Keegi ei hakanud oma joru ajama,” kiitis ta rahvaesindajaid. „Tähtis on see, et saame edasi minna.”

Ühendvallale nime leidmiseks kuulutati nimekorje välja augustis. Tiit Tootsi sõnul pakuti välja kokku 59 nimevarianti. Paljud neist olid seotud ilmakaartega, pakuti välja praeguste valdade nimesid, aga ka Munamäe vald, Lõuna-Võrumaa vald ja viimaks võitnud Haanjamaa vald.

Vallakeskus tuleb ilmselt Rõugesse

Kui ühendvalla nime osas tekkis võistlus, siis tulevase omavalitsuse keskus saab suure tõenäosusega olema Rõuge alevik.

„Praegu ei näe, et seda peaks hääletama,” sõnas Aigar Kalk. Valla keskuseks saab tema sõnul Rõuge, kuid läbirääkimist vajab veel, milliseid teenuseid hakatakse osutama praegustes vallamajades Haanja külas, Misso alevikus, Mõniste külas ja Varstu alevikus.

Haanjamaa valla moodustamine läheb edasi rahvaküsitluste korraldamisega ning detsembris ütlevad ühinemisele oma viimase sõna viis volikogu.

Tulevases Haanjamaa vallas elab 969,25 ruutkilomeetril umbes 5900 elanikku.

Arved Breidaks

Viimased uudised