Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Haige kopsupilt.

USA-s esimesena koroonaviirusse haigestunud 35-aastase mehe põhjal tehtud uuring näitab, et mees tundis end hästi, kuni 9. haiguspäeval kopsupõletik ägenes.

USA teadlaste 31. jaanuari kuupäeva kandev ja ajakirjas New England Journal of Medicine avaldatud uuring märgib, et mehel polnud varem terviseprobleeme, ta on mittesuitsetaja ja ta naasis Wuhanist pere juurest 15. jaanuaril. Mehel oli olnud köha 4 päeva, kui ta pöördus arstide poole. Mehel mõõdeti palavik 37,2, vererõhk oli 134/87 mm Hg, pulss 110 lööki minutis, hingamissagedus 16 sissehingamist minutis. Mehele tehti kopsupilt, mis ei näidanud mingeid kõrvalekaldeid. Mehel ei tuvastatud tuntud viirusi, aga igaks juhuks võeti ka kroonaviiruse proov. Mees saadeti pärast seda kodusesse karantiini.

USA terviseamet tunnistas mehelt võetud koroonaviiruse proovi 20. jaanuaril positiivseks. Pärast seda toimetati mees haiglasse teistest eraldatud palatisse. Kui ta haiglasse sisse võeti, oli mehel köha ja nohu ning ta oli oksendanud. Mees ei kaevanud hingeldust ega valu rinnus. Tervisenäidud olid normis.

Haiglas oldud 2-5 päeva jooksul (6-9 haiguse päevad) oli mehe seisund stabiilne, kui välja arvata palavikuhood (39 kraadi) ning südame kiirem löögisagedus. Patsiendil oli köha ja nõrkus. Teisel päeval haiglas kaebas patsient valu alakõhus ning kõhulahtisust.

Kolmandal haiglapäeval (7. haiguspäev) tehtud kopsupilt ei näidanud kõrvalekaldeid. 5. haiglapäeval (9. haiguspäev) tehtud kopsupilt näitas põletikku vasema kopsu alumises osas. 6. haiglapäeval hakati patsiendile manustama lisaks hapnikku.

Kuuendal haiglapäeval (10. haiguspäev) ilmnes ulatuslik põletik mõlemas kopsus ja seisund halvenes. Mehele jätkati hapniku manustamist. Samal ajal hakati mehele arstide otsusega manustama ka veel arendusjärgus olevat viiruseravimit – veenisisene remdesivir (arendatud Ebola raviks) lisati 7. haiglapäeval, mingeid kõrvalnähte ei ilmnenud.

Haiglasoleku 8. päeval (12. haiguspäev) patsiendi olukord paranes. Lisahapniku andmine lõpetati. Söögiisu paranes ja haigusnähud kadusid, välja arvatud köha ja rinorröa (vesine ninavoolus). 30. jaanuaril oli patsient veel haiglas, haigusnähud on kadunud, peale köha, mis hakkab järele andma.

Viimased uudised