Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Koroonaviirusega seotud piiranguid ei saa maailmas kaotada, kuni viiruse vastu pole olemas vaktsiini, selgub värskest, teadusajakirjas Lancet avaldatud uuringust.

Hiina karmid piirangud suutsid peatada haiguse esimese laine, aga teadlased tegid matemaatiliste mudelite alusel kindlaks, et kui piiranguid leevendada, siis on suur oht, et saabub haiguse teine laine, vahendab CNN.

Ametivõimud lõpetasid kolmapäeval küll 76 päeva kestnud Wuhani karantiini, aga teatud piirangud jäid kehtima. Ametivõimud on teadlikud, et koos rongide ja turistidega võib haigus mujalt maailmast uuesti tagasi tulla.

Uuringu läbi viinud Hong Kongi ülikooli professor Joseph T Wu ütles, et Hiina karmid piirangud aitasid küll haiguse lämmatada, ilma nn karjaimmuunsuse tekketa, aga kui ärid, tehased ja koolid uuesti tegevust alustavad, siis suureneb oht, et haigus hakkab uuesti levima.

Teadlane hoiatab, et nakatumised tulevad tagasi, kui piiranguid ei kaotata järk-järgult ning haiguse levikut ei jälgita. Sotsiaalse distantseerumise ja muu käitumisega seotud piirangud on vajalikud, et hoida nakkuskordaja alla ühe, kuni vaktsiin on välja töötatud.

Uuring suhtub kriitiliselt nendesse riikidesse, kus on kavas hakata piiranguid kaotama, et majandus uuesti käima saada. Kui sellega viga tehakse, tulevad uued puhangud ja veel karmimad piirangud, on välja toodud uuringus. Siis on mõju meditsiinile ja majandusele veel suurem.

Euroopas plaanitakse piiranguid järk-järgult kaotada Austrias ja Saksamaal. Koroonaviiruse-vastane vaktsiin valmib teadlaste hinnangul kõige varem 2021. aastal. Piirangute kaotamist kaalus ka Ühendkuningriik, aga pärast peaminister Bori Johnsoni nakatumist ja intensiivravile sattumist poliitika muutus ning Londoni linnapea Sadiq Khan ütles, et piirangute kaotamist veel niipea ette näha pole.

Viimased uudised