Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

mihhail korb

Eestis on 25 omavalitsust, kes ei täida haldusreformi seaduses nõutud 5000 elaniku alampiiri ning nende osas tuleb käivitada sundliitmine, ütles riigihalduse minister Mihhail Korb.

„Täpselt 23 kohalikku omavalitsust ei vaja erandi saamist ehk juba tänase päevaga nemad täidavad 5000 [elaniku] kriteeriumi ja 25 kohalikku omavalitsust on need, kes 5000 kriteeriumi ei täida,” ütles Korb neljapäeval valitsuse pressikonverentsil.

„Tänaseks päevaks on selge, et nemad ei räägi kellegagi läbi ja tulevikus, vastavalt haldusreformi seadusele, nende osas tuleb vabariigi valitsusel midagi ette võtta,” lisas Korb.

Põlvamaal tuleb valitsusel langetada otsus Kanepi valla osas, kus elanike arv jääb pisut alla 5000 elaniku piiri. Võrumaal on sarnases olukorras Antsla vald, kus elanike arv on umbes 4600.

Oma saatust jääb ootama ka 2700 elanikuga Vastseliina vald Võrumaal ja 1600 elanikuga Puka vald Valgamaal. Samuti 1381 elanikuga Värska, 1082 elanikuga Meremäe ja 990 elanikuga Mikitamäe vald.

Aega liitumiseks 3 kuud

Korbi sõnul tehakse valdadele ettepanek, millise omavalitsusega nad võiksid ühineda ning hiljem toimub kas vabatahtlik ühinemine, vald sundliidetakse või kui omavalitsus suudab tõestada enda võimekust, jätkata ka iseseisvalt.

Alamõõdulistele omavalitsustega edasise toimimise osas teeb uuel aastal riigihalduse ministrile ettepaneku piirkondlik reformikomisjon ning seejärel langetab otsuse valitsus.

„Ehk kõik omavalitsused, kes ei täida 5000 kriteeriumi, saavad ülesande läbi rääkida naabervaldadega ja selleks neile antakse kolm kuud aega,” selgitas Korb. „Kui need kolm kuud mööduvad, siis vabariigi valitsusel on jälle ülesanne ühinemised kinnitada või n-ö sundliita neid, kes oma ühinemisülesandega ei saa hakkama või ei leia ühist keelt või ei lepi omavahel kokku.”

Korb lisas, et protsessi käigus on omavalitsustel õigus taotleda erandit jätkamaks väikevallana. „Mõned kohalikud omavalitsused ka kindlasti plaanivad seda teha ja teevad. Need argumendid tuleb kabinetis läbi arutada ja hiljem teha lõplik otsus,” lisas Korb.

Monstrumeid ei tehta

Neljapäeval peaministri kohuseid täitnud tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski kinnitusel kaalutleb valitsus kõiki eranditaotlusi, et vältida ebaloomulike omavalitsuste teket.

„Kui tõesti 5000 elanikuga valla moodustamiseks peab tekkima mingisugune täiesti ebaloomulik monstrum, ja võib-olla mõni selline juhtum tõesti ka tuleb, siis sellisel juhul ma ei tea, seal 60 või 80 kilomeetrised sellised pikad volaskid, nagu mõnes kohas siin läbirääkimiste etapis on jutuks olnud, siis võib-olla tõesti ei ole alati seda mõistlik teha,” rääkis Ossinovski valitsuse pressikonverentsil.

Ta lisas, et esmaseks nõudeks omavalitsustele jääb ikkagi 5000 elanikku.

Arved Breidaks

Viimased uudised