Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Haiged igemed toodavad mürgibaktereid, mis liiguvad ajapikku ajju ja soodustavad seal mitmete haiguste, kaasa arvatud Alzheimeri tõve arengut.

USA Louisville’i ülikooli teadlased tegid kindlaks, et suus olev põletik võib põhjustada Alzheimerit. Juba varem on on teadlased olnud arvamusel, et igemepõletikku ehk parodontiiti tekitavad bakterid võivad liikuda suust mujalegi.

Ajju jõudes kujutavad need bakterid endast aga mürki. Arvatakse, et need bakterid põhjustavadki inimestel Alzheimeri tõbe. Samad bakterid võivad põhjustada ka liigeste reumat ja teatud tüüpi kopsupõletikku.

Suust ajju liikuva mürgibakteri nimetus on Porphyromonas gingivalis. Suus põhjustab see bakter parodontiiti. Juba varem on avastatud, et Alzheimeri patsientidel on ajus seda bakterit. Nüüd avastati, et bakter mitte ainult ei esine seoses mäluhaiguse Alzheimeriga, vaid põhjustab seda.

Teadlased võrdlesid inimeste ajust võetud proove, kellest ühtedel oli Alzheimer ja teistel mitte. Alzheimeri patsientidel leiti ajust palju rohkem nimetatud bakterit kui teistel.

Hiirte peal tehtud katsetega tehti aga kindlaks, kuidas mürgibakterid suust ajju jõuavad. Nimelt tekib haigetes igemetes parodontiit ja selle edenedes liiguvadki bakterid ajju.

Igemepõletikku põhjustavad ka mitmed teised bakterid peale nimetatud mürgibakteri Porphyromonas gingivalis. Osa neist antakse juba vanematelt kaasa lastele, aga osa saadakse täiskasvanuna.

Nüüd mõeldakse välja ravimit, kuidas suus parodontiidi levikut takistada. Seni on aga ainus võimalus parodontiidi levikut peatada hammaste eest hoolt kandmine ja suuhügieen. See tähendab hammaste pesemist hommikul ja õhtul ning hambavahede puhastamist korra päevas. Kaasa aitab ka regulaarne hammaste kontroll.

Igemepõletike suhtes on eriti vastuvõtlikud suitsetajad ja vanemaealised inimesed. Arvatakse, et parodontiit suurendab ka südame- ja ajuinfarkti ohtu. Diabeetikutel on kolm korda suurem tõenäosus haigestuda parodontiiti.

Igemepõletiku tunnused on igemete punetus ja hammaste veritsemine. Igemepõletik võib põhjustada suus halba lõhna.

Viimased uudised