Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tervise Arengu Instituut (TAI) ja Sotsiaalministeerium kutsuvad kõiki toitlustajaid, kokkasid, toitumisnõustajad ja teisi toitlustamisega tegelevaid inimesi koostama ja saatma koolide ja lasteaedade näidismenüüsid.

Kõik tingimustele vastavad menüüd koondatakse tasuta e-raamatuks. Menüüsid saab esitada 2019. aasta 4. veebruarini.

„Eesti koolid ja lasteaiad pakuvad enamasti maitsvat, mitmekesist ja tasakaalustatud toitu. Kuid alati on hea, kui on kuskilt võtta eeskuju või kasvõi ideedepuuduses häid mõtteid ning uusi retsepte ja menüüsid,“ ütles TAI toitumise ka liikumise valdkonna juht Haidi Kanamäe. „TAI eksperdid vaatavad kõik saabunud menüüd üle, vajadusel kohendame neid koos autoritega ning avaldame need NutriData toitumisprogrammis, samuti teeme www.terviseinfo.ee veebis tasuta raamatuna kõigile kättesaadavaks. Menüüdest saavad retsepte kasutada kõik, kes soovivad – need toidud sobivad väga hästi ka koduses köögis valmistamiseks.“

Menüüd ja retseptid tuleks koostada NutriData programmis http://tap.nutridata.ee ning edastada need läbi programmisisese jagamisfunktsiooni kasutaja ideekorje(at)tai.ee e-postile. Programmis on võimalik menüüd luues valida ideekorje nõuetele vastavad soovituste grupid (Ideekorje: lasteaed, 3-6 aastased ja Ideekorje: 4.-9. klass). Novembri lõpus uueneb NutriData programmi kujundus ja funktsionaalsus. Senise programmi abil sisestatud kasutajate menüüd ja retseptid ei kao, vaid tulevad uuenenud programmi kaasa.Juhised menüüde koostamiseks saab alla laadida siit. Küsimuste korral tasub pöörduda TAI toitumiseksperdi Tagli Pitsi poole aadressil ideekorje@tai.ee.

Kõigi nõuetele vastavate näidismenüüde esitajate vahel läheb loosi kümme 100-eurost Toiduakadeemia kinkekaarti.

TAI korraldab ideekorje raames kaks uuenenud NutriData toitumisprogrammi süvatasandi koolitust. Süvatasand on mõeldud tööalaseks kasutamiseks ja on mugav vahend toitlustajatele menüüde loomiseks. Koolitus toimub Tervise Arengu Instituudi rohelises koolitusklassis (Hiiu 42, Tallinn). Koolitus on tasuta ning praktiliste ülesannete tegemiseks on tarvis kaasa võtta oma arvuti.

Koolitused toimuvad:

  • 6. detsembril kell 10.00 – 13.00
  • 11. detsembril kell 10.00 – 13.00

Koolitusele saab registreeruda veebi kaudu, samuti e-posti aadressil ideekorje(at)tai.ee.

Eesti toitumissoovitused uuenesid aastal 2015 ja praegu valmistatakse nende põhjal ette muudatusi ka lasteasutuste toitlustamise määrusesse. Näidismenüüde ideekorje juhistes toodud tingimused on piisavalt ranged, et olla kooskõlas ka uueneva määruse nõuetega.

Viimased uudised