Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Vikipeedia

Pariisi teadlased plaanivad anda koroonapatsientidele ja meedikutele katseliselt nikotiiniplaastreid, kuna on tuvastatud, et suitsetajatel esineb vähem koroonaviirust.

Prantsuse teadlased tegid enne seda kindlaks, et suitsetajatel esineb teistest vähem nii koroonaviirust kui ka raskeid haigusjuhtumeid, vahendab Guardian.

Prantsuse teadlastel on teooria, et nikotiin takistab viirusel rakkudesse tungimist või siis takistab inimese immuunsüsteemil viirusele ülereageerimist. Et seda teooriat kontrollida, pannakse COVID-19 patsientidele, seda nii intensiivis kui muidu haiglas, ja ka meedikutele nikotiiniplaastreid, et teha kindlaks, kas see stimulant aitab viiruse levikut tõkestada.

Uuringus vaadeldi Pariisi haiglas 480 koroonapatsienti. Neist 350 paigutati haiglasse, ülejäänud olid kodus. Uuringu tulemustest tuli välja, et haiglasse paigutatud patsientide kesmine vanus oli 65 eluaastat ja neist ainult 4,4 protsenti olid regulaarsed suitsetajad. Kodus olevate patsientide keskmine vanus oli 44 eluaastat ja nende hulgas oli suitsetajaid 5,3 protsenti.

Kogu Pariisi elanikkonna hulgas aga on suitsetajaid 40 protsenti vanuses 44-52 ja 11 protsenti vanuses 65-75. Teadlased tuvastasid, et suitsetajad nakatusid teistest vähem ja kui nad nakatusid, siis olid nende haigusnähud leebemad.

Uuringust tuli välja, et neil, kes suitsetavad iga päev olid koroonaviiruse nähud leebemad võrreldes kogu elanikkonnaga. Suitsetamise efekt oli silmapaistev ning teadlased väidavad, et suitsetamine vähendas koduste patsientide koroonaohtu koguni viis korda ja haiglapatsientide ohtu neli korda. Seni pole sellist efekti nähtud mitte ühegi ravimi puhul.

Teadlased ei soovita samas kellelgi ekstra suitsetama hakata, kuna suitsetamisel on muud kahjulikud kõrvalmõjud. Samas tunnistas Prantsuse neurobioloog Jean-Pierre Changeux väljaandele Guardian, et nikotiin võib takistada viirusel jõudmist keharakkudesse. Lisaks spekuleerivad teadlased, et nikotiin võib vähendada inimese immuunsüsteemi ülereageerimist viirusele, see ülereageerimine võib põhjustada mõnedel patsientidel eluohtliku seisundi.

See pole esimene kord, kui spekuleeritakse, et nikotiin võib kaitsta koroonaviiruse eest. Prantsuse Pierre et Marie Curie ülikooli uuring näitas, et ainult 8,5 protsenti Prantsusmaal haiglasse sattunud 11 000 koroonapatsiendist olid suitsetajad, samas kui kogu riigis suitsetab 25,4 protsenti elanikkonnast.

Teadusajakirjas New England Journal of Medicine avaldatud uuringust selgub, et Hiinas oli koroonapatsientide hulgas suitsetajaid vähem kui kogu elanikkonnas.

Samas on USA ravimiamet FDA hoiatanud, et suitsetamine võib suurendada nakatumist koroonaviirusega ning suitsetajad põevad haigust raskemalt kui mittesuitsetajad. FDA on hoiatanud, et suitsetajatel on koroonaga „raskemad tagajärjed”, samas täpsustamata, mida see tähendab.

Viimased uudised