Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 14. veebruar 2023:

põhjarindel vene tihedam ründetegevus jätkus, Bahmuti põhjaküljel pisu edeneti, Donetski kandis võeti vabam päev ja pisu edeneti lõunarindel. Kordineerimise/integreerimise raskused vene väes. kreml hakkas varjama sõjaväeliste kuritegude statistikat, mujalt maailmast moskvasse lennukiga tagasi pöörduvaid vene mehi hakati põhjalikumalt kontrollima, vene majanduse mured jätkuvad ja vene läänepiiril üha vähem väge alles.

Vaid Harkivi oblastis õhuhäired täna öösel töötasid. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine vähenes eilegi ning Ukraina jätkab vastulöökide andmist. vene pool jätkab Ukrainaga piirnevates oblastites uute suuremate sõjaväe majutusalade rajamist. Seda tehti ka enne Ukraina sõja algust. Tundub, et kui mingilgi moel suudetakse lahendada uute mobbitute varustuse ja integreerimise ning väljaõppe probleemid, siis uus mobbi laine tuleb.

Kupiansk-Kreminna: Dvorichna juures tugevad vene rünnakud jätkusid, aga seni pole piki raudteed asuvat põhilist kaitseliini hoidvat Ukraina kaitset murda suudetud. Kaudtuld vene poolelt väga palju ja töödeldi põhiliselt Dvorichnat ja selle ümbrust. Svatove suunal mõned väiksemad rünnakud pigem aktiivsuse hoidmiseks kui edenemise tahtmiseks. Kreminna ümbruses jätkusid lahingud ka ööpimeduses. Ikka proovib vene pool põhiliselt soomuse toel edeneda nii Plošanka juures kui surudes Ukraina omasid linnast kaugemale. Võimalik, et eile jälle rinnet Kreminnast lõunas asuvas metsas u 1 km tagasi lükata suudeti ja kipub arvama, et peatselt jälle sinna tagasi läheb. Siin jagus kaudtuld pisu võrdsemalt. Kuna rünnakud põhiliselt soomusega, siis nende kaotused sellises tempos võivad hakata end tundma anda umbes kuu pärast. Seniks tuleb Ukrainal vastu pidada.

Siversk: eile ei rünnatudki, vaid tavapärasest pisu tihedam kaudtuli nii Bilohorivka kui Spirne kanti.

Bahmut: „kahuriliha” veel jagub. Eile suutis vene pool üle põldude teha rindejoont sirgemaks mitmes lõigus Soledarist põhja pool ja mõned paari ruutkilomeetrised põllulapid enda kontrolli alla sai. Põhja suunal veel mõned kilomeetrid peaks lihtsamalt saama edasi ja siis üks väiksem jõgi ees ning tulemas laiem metsaala koos kõrgendikuvööndiga. Kuna Ukraina kaitse kõige tugevamad possad on rajatud just teede äärde, siis vene pool saab hetkel üle külmunud põldude pisu tugevama koosseisuga edeneda just suurema reljeefita aladel. Krasna Hora vahetus läheduses asuv Paraskoviivka küla kaitse peab kuigi küla on kolmest küljest ümber piiratud. Siiani veel kaklevad sõnades omavahel vene kaitseministeerium ja prigozin Krasna Hora küla vallutamise au eest. Njah, mõnesaja elanikuga küla on juba kuu olnud kremli uudiste esilehel. Bahmuti linnas pole vene pool suuremat edu saavutanud, kuigi lahingud kestavad ka pimedas edasi. Pisu meeldiva üllatusena löödi vene pool kaugemale Bahmuti edelasuunalisest suuremast maanteest ja nüüd jookseb rindejoon uuesti u 2 km kaugusel teest (olid enne 200 m). Hetkel ei teagi, kuidas see Ukrainlastel õnnestus.

Donetsk: pisu vabam päev ning põhiliselt mõned luurekad vaid. Kaudtuld siiski jagus mõlemapoolselt. Vaid Krasnohorivka juures jätkusid tugevamad lahingud ning vist mõnesaja meetrine põlluriba siin vene pool kätte sai. Hetkel vaid kõlakad, et Vuhledari juures olevaid merejalaväebrigaade täiendatakse mobbitutega, mis kindlasti ei kasvata ründevõimekust. Lisaks olla pisu puudus soomusest. Küll veetavat seda juurde kaug-idast. Isegi sealt kandi sõjalaevastikust on hakatud juba laevadel teenivaid mehi sõtta saatma.

***

Lõunarinne/Herson: vene pool jätkab mõnes kohas pisu tugevamaid rünnakuid Robotõnõst Malaya Tokmachkani. Siingi külmunud põllud annavad vene poolele võimaluse avatud aladel soomuse toel suruda. Õnneks on u 5 km pärast Konka jõgi ees. Küll on suur maantee kagu-loode suunal pisu muret tekitav aga seegi lõpuks sinna jõeni jõuab. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt. Ukraina ulatus jälle Mariupolini. Krimmi poolsaarel olla juba mitu päeva tihedamalt märgata Ukraina droone ringi askeldamas ja loodan, et otsitakse suuremaks tulelöögiks sihtmärke.

vene poolel jätkuvad raskused ühtse struktuuri loomisega oma väes. Kui Donetski ja Luganski üksused saab paberil lihtsalt liita, siis wagneri omadega see nii kergelt ei lähe. Küll paberile joonistatud ja käsuga allaantud juhised ei kipu tööle hakkama. Seni pole see nn ühtne standard suutnud parandada ei mobbitute ega Lugansk/Donetsk (L/D) üksuste varustatust ega paranda ka nende relvastust. Üha kriitilisemaks muutuv L/D kamp hakkab juba järjest enam mõjutama nende aktiivset osalemist edasises ründetegevuses. Kui mobbitute protestimeelsemaid üksusi on hakatud tagalaalale järeltöötlemiseks viima, siis nendega selliselt pole veel üritatud. Võimalik, et kardetakse suuremat protestilainet. Seni pole koostööd suuremate üksuste vahel ning vist jääbki gerassimovi unistuseks, et brigaadid töötavad kui üks tervik, koprusest rääkimata. Tundub, et iga kindral on nii tugev isiksus, et koostöö polegi võimalik ja lisaks käib võitlus varude pärast, mis kohe sugugi ei soodusta ühist koostööd. Eks sarnaseid muresid jagub meile Eestiski.

wagneri ja vene soldatite julmustest rindel kirjutama ei hakka, aga kasvab nende julmuste propageerimise laine vene tavameedia ja sotsmeedia avarustes. Ahjaa, miskit tähtis moskva instituut, mis tegeleb vene sõjaväe side ja sarnase staffi arendamisega eile põlema läks.

venemaa riigikohus salastas teabe sõjaväelastele määratud karistuste kohta: desertöör, üksuse loata mahajätmine ja korralduse täitmata jätmine. Alates jaanuarist on avalikest tabelitest kadunud sõjaväeliste kuritegude andmetega rubriigid. Viidatakse kaitseministeeriumi 17. jaanuari 2022. aasta korraldusele sõjaväesaladustega seotud andmete loeteluga ning kgb korraldusele teabe kohta väitega, et „seda võib kasutada riigi julgeoleku vastu”. Enne mobilisatsiooni väljakuulutamist 21. septembril 2022 kiitis vene riigiduuma heaks kriminaalkoodeksi muudatused ja karmistas karistusi sõjaväega seotud tegude eest, mis on toime pandud mobilisatsiooni, sõjaseisukorra ja sõja ajal. Muu hulgas karmistati karistust üksusest lahkumise või õigeaegselt teenistusse mitteilmumise, loata lahkumise, sõjatehnika kahjustamise või hävitamise eest.

kgb piiriteenistus kulutab tunde venemaale naasvate meeste ülekuulamisele ja nende mobiiltelefonide kontrollimisele. Vnukovo lennujaamas kuulati üht meest üle kolme tunni ilma paberiteta. kgb ohvitsere huvitas tema riigist lahkumise põhjus ja ka see, kas kodanikul on opositsioonist tuttavaid. Kõikide sedalaadi „vestlustega” kaasneb mobiiltelefoni kontroll: kgb ohvitserid vaatavad läbi galerii, brauseri ajaloo, kirjavahetuse ja seaded, väidavad ülekuulamistega silmitsi seisnud. Nende sõnul kontrollitakse praegu üle 4-5 kuu väljaspool venemaad viibinud venelasi. Selline lennujaamades ülekuulamise tava sai tuntuks jaanuari alguses. Pikaajalist ülekuulamist ja telefoni sisuga tutvumist seadus ette ei näe. Eelkõige ei ole piirivalvuritel õigust nõuda telefoni avamist, kuid nad võivad selle ära võtta, kui on alust kodanikku kahtlustada õigusrikkumises.

venemaa valuutaturg jätkab langust, samal ajal kui majanduse kaubatulud Lääne uute sanktsioonide tõttu langevad. Esmaspäeval, 13. veebruaril toimunud oksjonil uuendasid dollar ja euro moskva börsil oma kõrgeimaid tasemeid alates eelmise aasta aprillist: USA valuuta tõusis 73,8775 rublani ja Euroopa oma 79,2450 rublani. Rubla langus on suuresti tingitud välisvaluutatulude sissevoolu vähenemisest venemaale, mis on tingitud venemaa ekspordi piirangutest. 5. detsembril kehtestas Euroopa Liit venemaa naftale embargo ja hinnalae, mille järel langes vene Uurali nafta hind madalaimale tasemele pärast pandeemiat – detsembris alla 50 dollari barreli kohta. Veebruaris kehtisid sarnased meetmed ka naftatoodetele ning nende eksport meresadamatest langes 1.-12. veebruarini 10 protsenti, vahendab Reuters.

Gaasitulud kahanesid järsult koos ekspordimahtudega, mis möödunud aasta lõpus veeresid tagasi 1980ndate aastate lõpu tasemele ning tänavune aasta võib Rahvusvahelise Energiaagentuuri prognoosi kohaselt kujuneda viimase 40 aasta madalaimaks. Veebruar võib tuua uusi probleeme venemaa majandusele, kus kaks kolmandikku valuutatuludest moodustab nafta/gaasi eksport: sanktsioonide alla sattunud bensiini ja diislikütust on palju keerulisem suunata Aasiasse, kuna seal lihtsalt pole nõudlust vajalikus mahus. Täiendavat negatiivset mõju rublale andsid ilmselt ka teated uute EL-i sanktsioonide paketi ettevalmistamisest, sealhulgas nelja venemaa panga vastu. Lisaks kavatseb EL laiendada tehnoloogilisi piiranguid ja keelata põllumajandus- ja metsaraieseadmete tarnimise venemaale.

Bangladeshi valitsus keelas kooskõlas EL-i ja USA sanktsioonidega 69 vene laeval oma sadamatesse sisenemise. The Financial Expressi andmetel ei saa laevad tuua sisse lasti, peatuda tankimiseks, ankurdada ega kasutada piirkonnas mereteid. Piirangud puudutavad riigi suurima energiaobjekti, moskva toel rajatava Rooppuri tuumajaama ehitamist. Märkimisväärne osa projekti seadmetest ja materjalidest tuuakse venemaalt. Üks projekti jaoks ehitusmaterjale vedavatest laevadest on USA diplomaatilise surve tõttu juba Bangladeshi merepiirilt keelatud. Laev üritas lasti kohaletoimetamiseks silduda India Haldia sadamas, kuid ka seal keelduti. Lõpuks naasis ta oma lastiga venemaale. Keeld kehtib väga paljudele laevadele, sealhulgas naftatankeritele ja kaubalaevadele, mida opereerib seitse ettevõtet. Ükski ettevõte ei saa neid laevu kasutades kaupa importida ühestki riigist

Sõda Ukrainas sunnib venemaad vähendama oma vägesid riigi läänepiiril. Norra luureraporti kohaselt on kuningriigi piiril asuvad vene sõjaväebaasid 80 protsendi ulatuses tühjad.

„Maaväge Koola poolsaarel vähendati enne Ukraina sissetungi viiendikule,” ütles Norra luurejuht viitseadmiral Niels Andreas Stensenes väljandele Barents Observer. Eelkõige lähetati Ukrainasse kolm pataljoni-taktikalist rühma, kuhu kuulub umbes 3000 inimest. Agentuuri hinnangul on neist surnud vähemalt 1500. Samuti hävis või kadus umbes 100 tanki ja soomukit. Norra piiri lähedal Murmanski oblastis Petšenga külas asub vene mereväe rannajõudude 200. eraldiseisev motoriseeritud laskurbrigaad. Ta kandis märkimisväärseid kaotusi juba Ukraina sissetungi algfaasis. Luureandmetel anti brigaadile käsk edasi liikuda Harkovi poole. Selle tulemusena hukkus 1400–1600 sõdurist vähemalt 645. Lisaks 200. brigaadile asuvad Koola poolsaarel 61. merejalaväebrigaad ja 80. arktiline motoriseeritud laskurbrigaad. Samas ei mõjutanud sõda Ukrainaga Stensenese sõnul praktiliselt venemaa strateegilisi jõude Koola poolsaarel, sealhulgas tuumarelvi, allveelaevu, mereväe laevu, kaugõhutõrjet ja elektroonilist sõjapidamist. Pealegi hakkasid Põhjalaevastiku pinnalaevad esimest korda 30 aasta jooksul merele minema taktikaliste tuumarelvadega pardal. Luure märkis, et sellised relvad võivad kujutada endast tõsist ohtu potentsiaalses vastasseisus venemaa ja NATO vahel.

Meite luure avaldas eelmisel nädalal oma aastaaruande, kus tõdeti, et Ukraina sõja tõttu on venemaa võimekus kaitsta piiri Balti riikidega aastaid langenud. Teiste hulgas kandsid suuri kaotusi 76. õhudessantdiviis ja 6. armee üksused, mis vastutavad Eesti suuna eest. Tallinna sõnul võtab sõjas kaotatud kontingendi taastamine aega kuni neli aastat.

Enne seda teatati vene armee vähendamisest piiril Soome luures, mis otsustas NATO-ga liituda venemaa sissetungi tõttu Ukrainasse. Nad täpsustasid, et endisest sõjaväelaste arvust on alles vähem kui 25 mprotsenti. Lisaks viidi erinevatest ladudest Ukrainasse suur hulk relvi ja eritehnikat.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised