Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 02. veebruar 2023:

üks rahulikumaid rindepäevi ja rindejoones suuremaid muutusi ei tuvastanud, korruptantide jaht Ukrainas jätkub, USA küsitluste tulemused seoses vene ohu ja Ukraina abistamisega ning venemaa rahvastiku „välja suremine” jätkub…

Eile suurematest linnadest vaid Kramatorsk pihta sai ning tabati suurt korrusmaja ning on hukkunuid ja haavatuid. Mingi tabamus oli ka Harkivi linnast lõuna pool. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine jätkus, aga seda oli pisu vähem kui tavaliselt. vene pool kurtis, et vähemalt kolme kohta olla ka Ukraina pommitanud. Küll käskis putin kasutusele võtta abinõud, et Ukraina poolelt poleks enam võimalik pommitada venemaad. Eks näis, mis inetusi nad nüüd välja mõtlema hakkavad, sest vaid luurekate tõstmisega olukorda ei muuda ning siit suunast suuremaks sissetungist ei tohiks tänase seisuga võimu jaguda.

Kupiansk-Kreminna: lumesadu on elu pisu seisma pannud ja enamus tegevust piirdus kaudtulega. Kreminna lähistel siiski mingid lahingud toimusid aga rindejoones ei tuvastanud muutusi. Pommitamist vene poolelt jagus tervele rindejoonele ja Ukraina ikka Kreminnat pommitas. Juurde siia aga vene pool üksusi toob.

Siversk: lumesadu ei soosinud siingi üles mäge rünnakuid Bilohorivka küla suunas ja vaheaeg võeti. Spirne poole mingi rünnak oli, aga rindejoones see muutusi ei toonud. Kaudtuld vene poolelt keskmiselt.

Bahmut: Eks ilm siingi pisu rünnakute intensiivsust jahutas. Soledarist põhja suunas vene pool mingeid väiksemaid rünnakuid Siverski poole proovis, aga muutusi rindejoones polnud. Krasna Hora rünnakute intensiivsusest eile info puudus, teada vaid, et mingid lahingud toimusid ja rindejoones muutusi polnud. Ainuke koht, kus pisu edeneti oli Bahmutis see ja vene pool mõnede majade kaupa päevas on edenema hakanud. Väidetavalt olla elukutseliste vene üksuste rünnakukvaliteet oluliselt parem, „imbuvat” paremini läbi Ukraina possade. Eks loodab peatselt rohkem infot saada. Klišiivka juures vähenes rünnakute surve ning siingi suurele maanteele lähemale ei saadud. Kaudtuld jagus aga arvatavalt lumesadu ei lasknud piisavalt kaudtulega rünnakuid toetada.

Donetsk: mingi tegevus jätkus Vodyane juures ja tundub, et midagi pidi jälle vene pool seal külas pommitama. Segane seis selle külaga juba mitu kuud, et korralikult kogu külas kanda maha vene pool ei saa. Marinkas pigem possalahingud. Vuhledari juures mingid vene poole rünnakud olid ja kostis vene poole kurtmist, et Ukraina vasturünnakud toimuvad. Pomme ikka jagus kummaltki poolelt tavapäraste sihtmärkide pihta. Lumesadu peaks jätkuma enamus rinnetele kuni nädala lõpuni ja siis läheb külmemaks, lubab öösiti üle 10 kraadi külma. Võib olla, et see jahutab mõnedeks päevadeks rünnakuid. Lumesadu mõjutab rohkem Ukraina kaudtuld, kes huupi ei pommita ning sihtmärkide tuvastamine sajus drooni abil on keerulisem.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja väiksemad luuremadinad Dnepri delta saartel. Küll olla eile vene pool ise ka Kinpurni poolsaart pommitanud.

Korruptantide jaht Ukrainas jätkub ning arreteerimised oligarhide, maksu ja tolliametnike seas jätkusid. Kõrvaldatud summad ja altkäemaksude suurused ametnikel ulatusid miljonitesse eurodesse. Keerulisemaks läks seis Zelenskil, sest teda toetanud oligarhide ridugi hõrendadakse.

Kaasamõtlemiseks väljavõte uudisest: ameeriklaste arvu kasv, kes peavad USA abi Ukrainale liialt suureks, on alates 2022. aasta kevadest peaaegu neljakordistunud, jõudes 26 protsendini, selgub Pew Researchi küsitlusest.

Kõige enam tahavad vabariiklased piirata Kiievi sõjalist toetust. 2022. aasta märtsis rääkis sellest vaid 7% erakonna toetajatest, nüüd on neid juba 40%. Vabariiklased kiidavad president Joe Bideni administratsiooni poliitikat Ukraina suhtes palju vähem heaks kui demokraadid (27% versus 61%). Üldiselt on Valge Maja tegevusega selles vallas rahul 43% vastajatest, 34% suhtub sellesse negatiivselt. Samuti on vähenenud nende ameeriklaste arv, kes usuvad, et USA ei anna Ukrainale „piisavalt” abi. Kevadel oli selliseid inimesi 42% ja nüüd ainult 20%. Täiesti rahul praeguse pakkumise tasemega on 30% vastanutest, mis on peaaegu sama, mis eelmine näitaja (31%). USA on Ukrainale sõjalise abi andmisel liider. Jaanuari keskpaigaks ulatus see 26,7 miljardi dollarini, teisel kohal on Ühendkuningriik (3,6 miljardit dollarit) ja kolmandal Euroopa Liit (umbes 3,3 miljardit dollarit).

Peaaegu aasta pärast Ukraina sõja algust hindasid ameeriklased venemaa ohutaseme üle. Vahetult pärast sissetungi, 2022. aasta märtsis, hüppas nende kodanike arv, kes tajuvad venemaa ohtu USA-le, 26%-lt 50%-le. Nüüd on see näitaja langenud 35 protsendini. Samal ajal registreeriti vabariiklaste seas suurim langus, kuni 27%. 43% president Bideni toetajatest peab endiselt peamiseks ohuks venemaad. Samal ajal, 2022. aasta detsembris, saavutas ameeriklaste suhtumine venemaasse rekordilise negatiivse taseme: 82% elanikkonnast ütles, et tajub seda vaenlasena. Veelgi enam, üle 70% toetaks USA sõjalist tegevust Venemaa vastu selle sissetungi korral NATO riiki, näitasid Ronald Reagani fondi läbi viidud küsitluse tulemused.

Pisu siis vene rahvastiku väljasuremise langustrendi jätkumisest: demograafilise katastroofi spiraal jätkub venemaal, hoolimata pandeemia lõpust, mis tõi riigile suremuse rekordilise hüppe pärast 1947. aasta sõjajärgset näljahäda. 2022. aasta lõpus vähenes vene föderatsiooni alaline elanikkond veel 566 tuhande inimese võrra, teatas Rosstat kolmapäeval. 1. jaanuari seisuga elas statistika järgi venemaal (v.a annekteeritud Ukraina piirkonnad) 146,42 miljonit inimest. Aasta varem oli see 146,98 miljonit, mida Rosstat suurendas 2021. aasta rahvaloenduse tulemuste põhjal 1,3 miljoni inimese võrra.

Esimest korda alates 2000ndate aastate algusest registreerib ametlik statistika venemaa rahvaarvu vähenemist viiendat aastat järjest: 2018. aastal vähenes alaliste elanike arv riigis 100 tuhande võrra, 2019. aastal 100 tuhande võrra, aastal 2020 – 500 tuhande võrra ja aastal 2021 – 600 tuhande võrra. venelasi jääb järjest vähemaks, hoolimata tõsiasjast, et covid-suremuse kasv on selja taga: 2022. aasta jaanuaris-novembris vähenes surmade arv 22%, 1,741 miljoni inimeseni. Põhjuseks on sündimuse langus, mis suhteliselt – 9,8 last 100 tuhande elaniku kohta – muutus miinimumiks alates 2001. aastast ja absoluutarvudes vähenes see jaanuaris-novembris 7% – 1,197 miljoni lapseni. Loomulik kahanemine ulatus seega 543,4 tuhande inimeseni ja viimase kolme aasta jooksul on see jõudnud peaaegu 3 miljonini.

Ja vaevalt see on lõpp: 199ndate. aastate lõpus, pärast nõukogudejärgset majanduskatastroofi paika pandud sündimuse „põhi” murtakse Ukraina sõja jätkudes järgmisel aastal, ennustab Gaidari Instituudi demograaf Igor Jefremov. Laste sündide arv mulluselt 1,3 miljonilt langeb 1,2 miljonile ning 2024. aastal miljonile, mis on riigi uusaja ajaloos (alates II maailmasõjast) absoluutne miinimum, selgub Efremovi hinnangutest. „Peamine löök sündimusele on kaudne, kuna enamiku perede planeerimishorisont hävib täielikult. Ja mõju on seda tugevam, mida kauem mobilisatsioon kestab,” ütleb Jefremov. ÜRO majandus- ja sotsiaalosakond ennustab, et järgmise kolme aastakümne jooksul sureb venemaal välja keskmiselt ligi tuhat inimest päevas. venemaa rahvaarv väheneb prognoosi kohaselt 2050. aastaks 133 miljonini – 1970ndate aastate alguse RSFSRi (130 miljonit) või vene impeeriumi 1897. aasta (129 miljonit) tasemele. Kaotades aastas keskmiselt 316 tuhat inimest, kukub venemaa rahvaarvult maailma 10 parima riigi hulgast välja, lastes ette näiteks Kongo Vabariigi, Etioopia ja Mehhiko, hoiatab ÜRO.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised