Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 21. jaanuar 2023:

vene rünnakuid jagub peaaegu tervele rindejoonele, pommegi jagus, Bahmutist lõunas ja lõunarindel vene pool veelgi edenes…

Õhurünnakuid rindest kaugematele Ukraina linnadele polnud. Enamus külasid piiri ääres väljaspool Harkivi oblastit suuremast pommisajust pääsesid ja mujal puudu jäänud kogus kõik Harkivi oblasti piiriäärsele alale suunati. Jätkatakse päevas pommitamiste kordamist. Pisu vene pool kurtis, et Ukraina ka miskit venemaal tabas.

Kupiansk-Kreminna: Svatove-Kreminna maantee läheduses ning Svatove-Kreminna vahel vene poole rünnakud jätkusid. Aktiivsust näitab ka Ukraina ja pigem üritab liikuda maastikul uute possadeni. Eile siiski rindejoone muutusi ei tuvastanud. Kahurituld vene poolelt jagus tavapäraselt, Ukraina töötleb Svatove ümbrust ja kaudtulega hõrendab rünnata üritavaid vene kolonne. Kreminna ümber mingid vähem intensiivsed tegevused, enamasti kaudtuleduell.

Siversk: Bilohorivka ja Spirne küla ründamine jätkus, Bilohorivka küla pommitab vene pool jätkuvalt terve päev. Seni rindejoon muutusteta.

Bahmut: vene poole tugevad rünnakud kogu rindejoonel jätkusid. Soledari juures jõudis vene pool Krasnopolivka külani ja hetkel selgusetu, kas kogu küla on juba vene kontrolli all. Krasna Hora peaks olema veel Ukraina kontrolli all, aga arvatavalt mitte kauaks, sest siingi kolmest suunast nii teed pidi kui üle põldude frontaalrünnakuga üritatakse edasi tungida. Hetkel vähemalt pole vene pool siin rindelõigus üle Bahmutke jõe saanud. Bahmuti linna servadelgi lahingud jätkusid, aga linna sissepoole pole saadud. Suurem murekoht on jätkuvalt Klišiivka küla juures. Küla peaks tänaseks olema tervenisti vene poole käes ning kõrgustiku edelaservast surutakse läbi metsa piki kõrgustiku serva, surumaks Ukraina üksusi sealt taanduma. Mingid edenemised toimuvad ka teisel pool kanalit ja võib-olla siin murekoht suuremgi. Teadmine Ukraina kaitseliinide paiknemisest on teadmata ja pigem loodan, et järgmine liin paigas ja valmis. Hetkel veel suurt ohtu Bahmuti ümberpiiramiseks pole. Saksa luure väidab, et Ukraina kaotab liialt palju isikkoosseisu sel rindelõigul. Kaklused, kes siin tublim jätkuvad wagneri ja vene kaitseministeeriumi vahel. Hetkel pisu kahtlusi nende vastuolude teemal. Võib olla on need ppigem võimendatud taotluslikult, sest wagneril seaduslikku alust seni pole, aga ilma oleks vene vägi veel kehvemas seisus. Kui palju on siin prigozini ja teiste wagneri rahastajate soolot, jäteb hetkel arvamata. Üks on kindel, et ilma vene kaitseministeeriumi toetuseta wagner eksisteerida ei saaks. Küll läheb kohe USA arutuseks wagneri kuritegelikuks organisatsiooniks kuulutamise teemal ja on loota, et see järgmine nädal ära tehakse.

Donetsk: Krasnohorivka küla on jätkuvalt kõva vene surve all ja punnivad mis hirmus. Eile siiski edu ei saavutatud, aga kipub arvama, et mingil hetkel külani siiski jõutakse. Teisel pool Avdiivkat Opytne-Vodyane juureski jätkatakse surve tõstmist, et linna ümber piirata. Marinkas pigem väiksema intensiivsusega lahingud. Küll üritab siit läänepoolsel rindelõigul vene pool uutest kohtadest rünnakuid käima saama, aga jätab selle poole põhjalikuma vaate andmise homseks (auto tagaistmel pisu keeruline head ülevaadet teha). Kaudtuld juba mitmes päevas ikka pideva kaudtule kordustega vene poolelt enamuse rindejoone ulatuses ning Ukraina ööpäevaselt Donetski kanti pommitab. Olla mingi suurem seltskond vene ohvitsere kaudtulega pihta saanud.

***

Lõunarinne: eile vene pool kasvatas rünnakute intensiivsust ja suundade arvu. Vähemalt viiest suunast need toimusid ning võimalik, et mitu küla enda kontrolli alla saadi. Tundub, et uute üksuste vedu siia vene poolel on lõpule jõudnud ja nüüd reservid töösse lükati. Ikka vaid ühel esmasel eesmärgil, et märtsiks jõuda oblasti piirini. Kaudtuld siingi palju ja kordustega ja ikka kõigi rindejoone lähedaste külade ja linnade pihta. Herson saab ööpäevaselt pommirahet.

Tanki kohtumine vaatamata saksa passiivsusele siiski piisavalt edukas ja loodab abi kordineeritud ja asjakohast jätkumist mitte ainult kaitseks, vaid ka rünnakuks. Riikide abipakettide nimekirjad lähevad järjest soomuselisemaks ja muudki head staffi lisandub ning järjest enam kremlist sellesuunalist retoorikat/ahastust/eitamist/ähvardamist jne tuleb.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised