Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 31. detsember 2022:

lahingud jätkuvad ning paar väiksemat muutust rindejoones ja jaanuaris peaks algama vene mobilisatsiooni teine laine… putin jätkas korruptsiooni kasvu toetavate meetmete kasutusele võttu.

Eile varahommikul lasti 16 drooni alla, aga üks siiski läbi lipsas ja üht Kiievi administratiivhoonet tabas. Täna öösel oli õhuhäire Harkivis ja selle lähedastes linnades. Rindelähedased linnad siiski pommisajust päris ei pääsenud. Jätkati piiriäärsete Ukraina külade pommitamist. Eile andis Ukraina üle vene piiri oluliselt rohkem kaudtuld kogu piiri ulatuses mitme sihtmärgi pihta. vene poolelt õiget infot tabamustest ei saanud ja Ukraina ise neid tavaliselt ei kommenteeri. Arvata on, et Iraani droonide igapäevased Ukraina linnade kimbutamised jätkuvad…

Harkivi põhjasuund: kogu piiriäärset ala vene pool pommitas ning Ukraina pisut vastu andis.

Kupiansk-Kreminna: eile vahetas putin ootamatult välja siinse rindelõigu juhi. Rinde põhjalõigus Dvorichna juures on hakanud aktiviseeruma kumbki pool ja kasvanud on torkimised. vene pool esmalt sooviks seal sillapead likvideerida ja hakata seejärel ohustama Kupianski suunda lõikamaks ära Svatove rünnakute varustamise. Ukraina pisut rünnakuid ise ka teeb ja ei lase rahulikult vene poolel toimetada. Kaudtuld ikka Dvorichna pihta jagus. Svatove-Kupiansk maantee ümbruses lahingud jätkusid ning tundub, et Novoselivka külast 10 km piki maanteed Kupianski poole Ukraina üksused Kislivka küla juures paar kilomeetrit taandusid ja rindejoon nüüd külaservas jookseb. Hõiskamine, et Novoselivka küla Ukraina kontrolli all pole õige, sest Krakeni üksuse avaldatud video küla vallutamisest on paar kuud vana. Lisaks edenes vene pool Andriivka küla poole (Novoselivka külast 10 km lõunas) u 2 km. Enamasti hõivati halli ala. Suuremaid teid seal sobivas suunas pole, sestap arvab, et enamuses rindelõigus proovitakse mitmes kohas ja mõnes pisut edu saadakse. Ilm plussis ja vihma vähe, sestap võib olla põllud soomukeid siiski kannavad. vene poole rünnakud jätkuvad Plotšanka küla juures ja tundub, et siingi paari päeva jooksul Ukraina saadud possad tagasi andis. Rünnakud küll kasvatavad tuntavalt vene poole langenute arvu ja haavatutega täidetud haiglad juba laotuvad üle kogu Luganski oblasti okupeeritud osa. Seni rünnakuteks jõudu vene poolel jätkub ning no ei näe veel nende lõppemist. Kreminna ümber aktiivsed lahingud jätkusid, vene pool üritab linnast põhja pool rünnakuid, aga edu saanud pole ning lahingud Dibrova küla ja Kreminna linna serval käivat. Arvan, et otse linna Ukraina minna ei taha, sest see oleks liialt kaotuste rohke, sestap ikka loodan, et kuskil vaikselt üle Krasna jõe saadakse. Kaudtuld mõlemalt poolelt tavapäraselt.

Siversk: Bilohorivka küla ümber lahingud jätkusid. Tundub, et külas küll ühtki vene soldatit enam pole ja põhimadin käib küngastel küla servadel. Kaevandusi seal ümbruses jagub ja kaitsjatel hea ülevaade ümbritsevast. Põhiliselt surub vene pool jalaväega. Võib olla on põhjuseks siin juba varasemalt suured tehnika kaotused, sest ala sobilik tankitõrje laskudeks just vene poole rünnakute tõrjumisel. Kaudtuld tavapäraselt.

Bahmut: eile Yakovlivka külast edasisi rünnakuid ei toimunud, pigem vene pool korraldas oma üksusi külas. Eks täna jätkavad, sest ei usu, et aastavahetust peavad. Soledari juures mõned rünnakukatsed olid. Suurem surve Bahmuti kirde, ida, kagu ja lõuna suunal jätkus. Pidhorodne küla ning Bahmuti linna vahelisel kitsal lõigul üritab vene pool suurendada rinnet ümber Bahmuti, aga juba nädal seal eriti edeneda pole õnnestunud. Linna idaserval lahingud tööstusrajoonis käivad ja rinne pisut siia-sinna kõigub. Kagu suunal jätkab vene pool rünnakuid nii Bahmuti poole kui üritavad küljelt Opytnet rünnata. Eks neil siin oht kasvab oma üksusi tule alla panna, sest samal ajal käivad lõuna suunalt rünnakud Opytne keskel. Ukraina olla siin tegemas ka vasturünnakuid ning siingi rindejoon päevas edasi-tagasi muutub. Murelikumaks tegev suund on Bahmuti ja Klisiivka küla vahel, kus vene pool vist tunneb võimalust ja on hakanud rohkem suruma. Suund annaks võimaluse suurendada rindejoont ümber Bahmuti 2/3 pikkuseks ning kasvaks võimalus takistada rohkem Ukrainlaste logistikaahelat. Loodan, et ees olev kõrgustikuga metsaala on siiski piisavalt hästi kindlustatud. Kui sealt läbi saada, siis ees vaid põllud… Lisaks olla vene pool pisut lähemale saanud Klisiivka külale ja ida servas käivat lahingud juba küla piiril. Hetkel kõlakas, et Kurdjumivka juures olla Ukraina vasturünnak olnud nii edukas, et olla jõutud külla sisse. Eks näis, kas tänane päev toob selgust. Päris ei usu, et sinna oleks mõistlik paigale jääda. Kaudtuld mõlemalt poolelt tavapäraselt ja moona nappust siin ei paista.

Donetsk: üle pika aja alustati mitmelt suunalt rünnakuid Avdiika peale nii idast, lõunast kui edelast aga rindejoones need muutusi ei toonud. Lahingud Marinkas jätkusid, rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtulega hiilgas jälle Ukraina ja täpsed tabamused ulatusid kuni 70 km kaugusele rindejoonest ja mitu suuremat linna Donetskit ühendava ida-läänesuunalise suure maantee ääres pihta said. Lisaks sai tabamuse Donetski linnas hotell, kus sai surma üks vene julgeoleku alampolkovnik.

***

Lõunarinne: tavapärane kaudtuleduell. Olla kuskil mingeid luurekaid, aga täpsemat infot pole. Tuli kurtmist Vuhledaris asuvast tuumajaamast, et peale viimast pommitamist olevat muresid elektriliinidega. Ulatuti aga jälle Krimmi poolsaareni. Plahvatusi olla tulnud mõlemalt poolsaart ühendava maantee lähedusest, Sevastoopolis olla töötanud õhuhäire ja mingid plahvatused olla kostnud Dzankoi lennuvälja lähistelt. Lisaks tõsteti kontrollpunktide arvu Krimmi silla juures.

Herson: olla mitmel vene kaudtuleüksusel kehvasti läinud, sest jäädud liialt kauaks oma possale peale tuleandmist. Linn ise pideva pommisaju all.

kadõrov oma eilses kõnes ütles, et kuna eelmine mobilisatsioonikäsk täideti tsetseenide poolt 250 protsendi ulatuses, siis neid jaanuaris algav uus mobilisatsioon ei puuduta. Arvatakse, et kuskil 5-9. jaanuar peaks käsk tulema. See küll vene jõuluaeg ja arvaks pigem, et peale nende uut aastat, aga eks näis. Mobbitutega neil õnneks mured jätkuvad, rahasid makstavat kehvasti ja tehtavat summade suurusega vahet, kust oblastist oled. Kasvavad mured ka puhkusel või ravil olevate soldatitega venemaal, sest stressis mehed muutuvad seal suht vägivaldseks.

putin aga jätkas korruptsiooni kasvu toetavate meetmete kasutuselevõttu. Esmalt siis läksid saladuse alla kõigi ametnike sissetulekud ning sõjaga seotud isikute tasud. Lisaks lubatakse nüüd sõjaga seotud isikutel võtta vastu „altkäemaksu” suvalises suuruses ja suvalisel moel. Sobivad ka autod, majad jne ning protsess, kuidas altkäemaks saadakse rolli ei mängi ehk siis ka vägisi konfiskeeremine isiklikuks otstarbeks ja enda vara kasvatamiseks on ok.

moskva aastavahetust pidi turvama u 20 000 õhuväelast ning tänavatele tuuakse lisaks täiendavalt u 7 000 eriväelast.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised