Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 18. detsember 2022:

pisut rahulikum rindepäev, vene pool on asunud aktiivsemalt jahtima Ukraina õhutõrje taristut ning välja lipsanud info, et vene ajateenistust võidakse tahta kevadest pikendada tagasi kahele aastale seniselt ühelt aastalt…

Eile kuni Poola piirini enamuses suuremates Ukraina linnades õhuhäired töötasid, aga tundub, et enamus neist oli mõeldud Ukraina õhutõrje taristu tuvastamiseks ja vähemalt üks seireüksus sai pihta. Täpsemat infot veel rünnakutest kahjuks pole. Odessa suunal kasutas vene pool hoopis laevatõrjerakette Onyx, aga olla alla lastud. Väidetavalt 6 miljonit Ukrainlast saod eile voolu siiski tagasi. Tavaline, et seda on enamusel vaid mingiks ajaks päevas, sest esmatähtis on eluliselt vajalike teenuste töös hoidmine ööpäevaringselt.

Harkivi põhjasuund: vaid kaudtuli tavapäraselt. Harkivi linnas on osaliselt vool tagasi. Selle 330kV alajaama taastamine siiski nõuab aega.

Kupiansk-Kreminna: eile rünnakute intensiivsus langes ja enamus madinat käis Novoselivka külas ja selle ümbruses. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtuld jagus vene poolelt Kupianskini ja Ukraina ikka nii ründavaid vene üksusi töötleb kui Svatovet pommitab. Olla siingi kõlakaid, et kohalikel haiglaravi saamisega keeruline, sest haavatuid soldateid kõik haiglad täis. Jätkuvalt on nii, et kui vene poolel on miskit väga halvasti, siis hakatakse sarnaseid uudislugusid hoopis Ukraina kohta tegema. Sama on ka nende haiglate täitumisega. Ilm aga enamasti päeval pluss (isegi kuni 10 kraadi sooja ühel päeval) ja öösel väike miinus ning enamuses kohtades suurem osa lund läinud ning kuskil kraavipõhjades veel jääd näeb. Kreminna suund: vene pool töötles tugevalt nii Tšervonopopivka, Plośanka kui Dibrova küla ümbrust, sestap tundub, et Ukraina siin aktiivselt nende külade juures tegutseb. Küll olla siin vähemalt jao suurune Ukraina üksus vangi langenud. Ei imesta, kui seal Kreminnast kagus olevas metsas tihti end paika ei saada ja eksitakse maastikul ära.

Siversk: Bilohorivka küla suunal pisut loiumalt rünnakukatsed jätkusid, põhiliselt kaudtuli küla pihta. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Bahmut: siingi tundub, et kõigis suundades rünnakute intensiivsust eile ei säilitatud. Yakovlivka küla peaks eilse päeva lõpu seisuga olema vene kontrolli all, eks näis kauaks. Soledari juures küll prooviti nii idast mööduda kui linnas edeneda, aga katsed löödi tagasi. Pommitamist jagus palju. Mingi 7 päeva analüüs olla näidanud, et Soledar on selle aja sees saanud kõige enam vene kaudtuld ja teist/kolmandat kohta jagasid Marinka ja Bahmuti linn. Otse Bahmuti peale u 100 m ida suunalt sel metsaalal linna serval edeneti. Opytne peale ikka frontaali ja seni vaid kaotustega lepitakse. vene poole uudistest juba mitmeid päevi kadunud edulugu, et enamus Opytnet on vallutatud. Küll tuleb siit kandist enim neid droonilt granaadi pillamise videosid vene possadele. Ukraina relvajõud kasutasid Bahmuti lähedal peetud lahingutes Ameerika 155 mm suurtükkidega lastavat kassettlaskemoona (DPICM) vene kaevikuliini pihta. Kahe rünnakuga said vähemalt 18 soldatit surma ja ei päästnud nende kaevikus olemine u 200 m pikkusel sikksakk kaevikuliinil. 16. detsembril avaldati esimene video selle kasutamisest Ukrainlaste poolt. Kurdjumivka poolt olla rünnakuid tehtud vastastikku, rindejoones muutusi siiski polnud. Võib olla vene sillapea üle Siverski Donetsi-Bahmuti kanali likvideeriti. Tundub, et eilse päeva kaotuste arv vene poolel pisut langes rünnakute vähema intensiivsuse tõttu. Kaudtuletöötlus tavapäraselt kummaltki poolelt.

Donetsk: siingi päev rahulikum. Pigem luurekad peale Marinka linnalahingu. Seal olla vene pool paar uut maja hõivanud ning hakkab saama kontrolli alla kogu peatänavat. Vähemalt olla seal tänaval vabalt üks vene tank toimetanud. Lisaks üritavad mööduda linnast lõuna poolt, aga siin edeneda ei suudetud. Novo Selivka juures üritab vene pool vist oma eesmisi vaatluspossasid tagasi saada ja appi võeti ka tankid, aga tagasi löödi. Kaudtuld jagus mõlemalt poolelt tavapäraselt. Ilm siingi pehmem ja lund seni veel pole ning üllatusena kandis vähemalt ühes kohas põld tanki.

***

Lõunarinne: mingeid suuremaid üksuste liigutamisi vene pool teeb, aga hetkel teadmata, mida ja kuhu. Lisaks jätkatakse suuremate üksuste ära toomist rindejoone lähedusest, et olla vähemalt kahurite ja miinipildujate tuleulatusest kaugemal. Loodan, et sellega siiski kasvab Ukrainal oma võimalus rünnata. Kaudtuld mõlemalt poolelt tavapäraselt.

Herson: vaid kaudtuleduell.

putin veetis terve päeva vene peastaabis ja kõik vene sõjaväe suuremad juhid said seal poseerida. Eks näis, mis uute jamadega välja tullakse, sest senised meetodid pole edu toonud. Üleile levis video ühe sõjakomissariaadi juhi kõnest, et vene ajateenistus tahetakse kevadel uuesti kahe aastaseks teha. Eile see kustutati ja suuremaid kommentaare pole vene kaitseministeeriumist tulnud ning isegi vene milblogijad kahtlustavad, et see võib tõsi olla.

Lõpuks hakkas vene riigiduumas ringlema eelnõu, et üliõpilased siiski peaks mobilisatsioonist vabastama. Eks näis. Küll tuleb sealt päris äärmuslike seisukohti igatsugu jaburustega ning mõned isegi medvedevi lapsesuule silmad ette teevad. Isegi üleskutsed Ukraina laste uputamiseks otse eetris…

vene riigi TV saadete vaadatavus jätkab langustrendi ning tõuseb internetist info otsimine.

USA paneb päris suurt uut abipaketti kokku ja siiski loodan, et koos meite teiste lääne liitlastega ka rünnakuks vajalikku osa suurendatakse. Saksa üritab tootmist käima saama, et tagada õhutõrjemoona tarned Ukrainale, sest Šveits siiski ei luba enda toodetud moona andmist Ukrainale.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised