Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 12. detsember 2022:

mõni küla käib käest kätte, vene pool on veelgi tõstnud kaudtulelöökide tihedust ja venemaa sündimuse numbrid on suures langustrendis.

Õhuhäireid jagus kuni poole Ukrainani. Tabamusi õnneks vaid paaris linnas. Odessas on veel u 300 000 elanikku vooluta. Vene pool olla tiibrakettidega varustatud laevad viinud ära Sevastoopoli juurest Krimmi poolsaarest ida poole. Eks ikka Ukraina droonide hirmus, sest juba kipub igapäevaseks uudiseks olema Ukraina droonide lennud seal. Piiriäärsed Ukraina külad ikka pommisaju käes.

Harkivi põhjasuund: vaid vene poole pommitamine.

Kupiansk-Kreminna: mingi lahingutegevus käib rinde põhjalõigus, aga täpsemat infot pole. Svatove-Kupianski maantee ümbruses pole lahingute aktiivsus vähenenud. Tundub, et eile Ukraina sai osa Novoselivske küla jälle oma kontrolli alla. Aktiivsed on mõlemad pooled ja kogu valge aeg lahingute aeg. Kreminna kandis ikka nii loode kui kagunurgas lahingud jätkusid. Kaardil küll muutusi ei tuvastanud, aga juba teist päeva pommitab vene pool Dibrova küla (Kreminnast läänes 6 km), mis peaks nende kontrolli all olema. Terve nädal siin enamasti plusskraad tulemas ning enamus päevadest kas vihma või lörtsi tuleb. Arvata on, et juba külmunud põllud hakkavad uuesti pehmeks muutuma ning kaevikupõhjad vett täis lähevad. Kaudtuleduell tavalises mahus. Siiski pisut edu juba paar nädalat Kreminna suunas ootab. Tuli kurtmist, et kohati polevat piisavalt HIMARS-i moona.

Siversk: Ikka Bilohorivka küla ründamine ja otse Lõssõtsanski suunalt Siverski poole. Kipuvad ka rünnnakud terve päeva jätkuma. Tundub, et Siverski poole suudeti rindejoont mõnisada meetrit lääne poole lükata. Vähemalt vene pool kiitles, et kuskil mingi eesmise Ukraina vaatlusposti vallutas. Paneb imestama, et see uudisekünnise ületas, aga eks nii hädas jätkuvalt vene pool oma edulugudega on. Kaudtuld tavapäraselt.

Bahmut: tundub, et vene üksused ei pidanud Yakovlivka külas Ukraina kaudtule all vastu ja uuesti küla maha jätsid. On kaks rünnaku suunda, kus jalaväega hullult peale surutakse, ikka kahelt poolt Soledari linna mööda põlde ja võsaribasid, haaramaks linna piiramisrõngasse. Tundub, et linnast idapool ka u 500 m edeneti, aga pole kindel, et nad seda edu hoida suudavad. Olla Ukraina omadele toodud siia täiendust Hersoni juurest ja osa üksuseid ka välja vahetati. Lisaks olla lisandunud kahuritorusid. Kas ainult moona jagub. Kogu Bahmuti rindelõik oli veel tihedama vene kaudtuletöötluse käes ja pommitakse kõike nii päeval kui öösel. Bahmuti linna rünnati eile vaid idast, kagust ja lõunapoolt. Tundub, et kagusuunal vene pool paarsada meetrit veel edenes ja nüüd saadi kand maha linna kagupoolse elamukvartali ääres. Edasi siit juba vaid linnalahing. Opytne juures vene pool vaid kaotusi kandis. Kurdjumivka juures ikka üle kanali proovivad, aga siingi seni edutult. Pole ka enam Bahmutile siit terve nädal edeneda suudetud. Musta maa taktikaks paistab vene poolel moona jaguvat ja pigem isegi tundub, et torusid on veelgi juurde toodud.

Donetsk: Opytne ja Pervomaiske suunal väiksemad rünnakud toimusid, rindejoones muutusi ei tuvastanud. Siingi on vene pool kaudtulelöökide arvu tõstnud. Marinka lahingud jätkuvad, aga juba nädal pole vene pool edenemisest ühtki edulugu teinud, sest edenemine on pidama saadud. Küll on alustanud siingi vene pool rünnakuid linnast lõunas mööda põlde, et Marinka ümber haarata. Lund siin pole sugugi ja plusskraad vaid. Pavlivka juures on vene pool uuesti alustanud rünnakuid Pavlivka küla juures, aga seni on kõik rünnakukatsed kaudtulega tagasi löödud. Uueks tugevamaks rünnakusuunaks on 30 km lääne pool Vuhledari asuv Novo Selivka linn, kuhu vene pool eile mitmeid rünnakuid tegi. Linn ja selle ümbrus oli tiheda vene pommisaju all. Siin mitu jõge ja pigem kipub arvama, et edulootust ei tohiks vene poolel siin suurt olla. Donetski linn ikka Ukraina kaudtuletöötluse käes vaevleb, eks näis, kunas siit rahvas ära kolima hakkab. Küll on vene üksustel keeruline leida majutuskohta, mida Ukraina ei tuvasta…

***

Lõunarinne: njah, vene pool eile teatas, et puhkekeskuses oli vaid paar tsiviilisikut, kui see Ukraina kaudtule tabamusi üleile sai. Küll aga vene enda video plahvatuse järgsest andis aimu hoopis muust. Ukraina väitel olla langenute arv u 200 soldatit. Kogu üksus oli pärit vene lõunaosariikidest. Lisaks jätkas Ukraina kogu vene logistikavõrgu töötlust ja peatselt peaks hakkama varude puudus kummitama nii Krimmi kui Dnepri idakallast. Juba on igapäevane, et õhutõrje Krimmi poolsaarel töötab. Tsetseeni üksusi olla siia juurde toodud „korda tagama”.

venemaa sündide kiirest kahanemisest: eks see langus on seal kestnud ühtlaselt alla juba alates 2014 aastast. Kui siis sündis u 2 miljonit last, siis nüüdseks on jõudnud u 1,4 miljoni lapseni aastas ja prognoos ütleb, et 2024. aastal jõutakse 1 miljonini, mis on riigi rekord alates II maailmasõjast. Rahvastiku langusele annab oma panuse suur surmade arvu tõus (koroona asemel sõda) ja jätkuv väljaränne. Ainult sündide ja surmade arvu vahe on u 500 000 miinuses.

Hiina on hakanud vähendama naftatarneid venemaalt ja peale paari päevast riigivisiiti Araabiasse on hoopis oluliselt tõstetud sealt nafta ostmist. Kõlakad käivad, et erinevad Hiina naftarafineerimistehased ostavad vene naftat isegi 30 dollarise barreli hinnaga. See kipub sinna omahinna lähedale juba. Olenevalt piirkonnast olevat vene poolel nafta tootmise omahind 20-30 dollarit barrel. Euroopas on gaasi tarvitamine olulises languses ning kohati on tekkinud ülepakkumine, siis siingi hind langeb.

EL suutis Ungarist „mööda” minna ja 18 miljardit eurot peaks Ukraina eelarve toetuseks peatselt teel olema. Pisut murelikuks teeb Serbias/Kosovos toimuv, kuhu vene pool oma panuse annab.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised