Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 20. november 2022:

kõvemat vene survet jagus vaid paaris rindelõigus, rindejoones muutusi ei tuvastanud ning vene meedias kasvab arutelu teisest mobilisatsioonilainest ja tuli uudis, et wagneri värbamiskampaaniate algusest alates on venemaal vähenenud vangide arv u 23 000 võrra.

Lööke said vaid rindejoone läheduses asuvad Ukraina linnad (kuni 40 km). Paari vene piiriäärset Ukraina küla pommitati. Ukrainas puudub elektriühendus u 7 miljonil inimesel ja valitsus palub inimestel evakueeruda (ka välismaale). Esimene lumi tuli sealgi ja mitmes piirkonnas on lume paksus 10-20 cm. Kuna maa külmumata ja mõni soojalaine peaks tulema, siis maha see ei jää, aga põldude kandvusele mõjub hävitavalt.

Harkivi põhjasuund: tavaline pommisaju päev. Harkivis õhuhäire töötas.

Kupiansk-Kreminna: eile ei tuvastanud ühtki vene rünnakut. Ukraina olla jätkanud surumist Svatovest Kreminnani, rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt tavaliste sihtmärkide poole. Jätkuvalt ootel, et kuskil peaks vene kaitse peatselt kärisema…

Siversk: põhjapoolse Bilohorivka küla ründamine jätkub. Üritatavat igal moel, nii luurekaga kui frontaalrünnakuga, aga seni külast u 90 protsenti Ukraina kontrolli all. Mingeid vene poole väiksemaid torkimisi oli ka mujal rindelõigus ja vist pigem kaudtulesihtmärkide tuvastamiseks. Rindejoones muutusi ei tuvastanud ja kaudtulega oli tavaliselt. Küll olla jõudnud esimesed Hersoni rindelt toodud üksused siia kanti ja nende majutamiseks tõstetakse külade kaupa inimesed välja ja saadetakse mujale, et vene soldatitel oleks eluase olemas.

Bahmut: rünnakute arv vähenes enamuses suundades. Küll rünnati eile tõsisemalt Soledari linna ja mitu frontaalrünnakut tehti, mis kõik suurte kaotustega tagasi löödi. Bahmuti kirdeserval ka mõned kontaktid olid, aga väiksema intensiivsusega. Bahmutist lõunas läänesuunal kahes kohas rünnati, ühes samuti frontaalrünnakuga, aga edu ei saadud siingi. Majorski suunal aktiivne torkimine jätkus, aga see pigem vaid otsetulega andmisega piirdus. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt. Uudis tuli, et venemaal on vähenenud vangide arv alates wagneri värbamistest u 23 000 võrra. Arvata võib, et enamus neist kas juba rindel on või sinna kohe jõuab. See arv seletab ka Bahmuti linna ümber kulukate rünnakute jätkumist. Osa neist olla ka rakkes Bilohorivka küla ründamisel. Bahmuti linnast ei taha u 13 000 elanikku seni välja kolida, kuigi voolu neil pole. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Donetsk: siingi vene poole rünnakute arv ja intensiivsus vähenes. Opytne külast üritab nüüd vastane keerata rünnakusuunda Avdiika peale. Paar sirget põlluteed seal on, aga kuidas seal hetkel kandvusega on ei tea. Pole sealt ühtki jooksva seisuga pilti näinud. Küll on küla tiheda Ukraina kaudtuletöötluse all ja seal end paika saada ning rünnakuid jätkata on päris kulukas. Vodyane külaga seis pisut segane, sest kogu küla üle vene poolel siiski seni kontrolli pole ning tundub, et tiheda Ukraina kaudtule tõttu ei kannata alaliselt kaitses küla põhjaserval paikneda. Pervomaiske suunda eile ei rünnatud ja jätkatakse maatasa pommitatud küla tampimist. Nevelske küla juures eile suuremaid lahinguid ei toimunud, aga tundub, et vene pool hakkab siit suunast keerama end vist põhja poole, et Pervomaiske küla ära poolitada. Küla u 5 km pikk ja enamasti vaid majad kahel pool teed. Hetkel seda suunda ohtlikuks ei pea, sest küla taga ida-läänesuunaline veevöönd. Lisaks vaid pisut torgiti Novomikhailivka peale, aga siingi rindejoones muutusi ei tuvastanud. Eks see külagi ole juba ammu maatasa pommitatud. Pavlivka küla juures on umbes sama seis nagu Vodyanes, et vene pool ei suuda alaliselt mehitada küla põhjaservas oma possasid ja kuna Ukraina jätkab täpse tulega kogu küla pommitamist. Hetkel sel suunal vene poole edenemist ei usu (vähemalt senikaua, kui siin Ukrainal kaudtulemoona jagub). Kaudtuld jagus mõlemapoolselt tavapäraselt.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell. Mariupoli linnas olevat suurem alaline rekkade ummik ning sekka palju lisasegadust tekitamas vene sõjatehnikat.

Herson: kaudtuleduell. Küll on Ukraina tuli nii valus, et mitu Dnepri jõeäärset asulat vist vene pool maha jätmas on. Lisaks on hakatud paigutama üksusi jõest kuni 30 km kaugusele, et mitte olla liialt lihtne sihtmärk. Seni see neile edu pole toonud ja valusad tabamused sinnagi ulatuvad. Suuremaid Ukraina rünnakuid üle jõe siiski ei tohiks tulemas olla, sest mingid possad seal ikka mehitatakse ja reservid kiirelt abiks tuuakse, kui vajadus tekib.

vene pool teeb igatsugu „meediatrikke” ja üritab üksikjuhtumid tembeldada tavapärasteks ja seda nii negatiivselt kui positiivselt. Paar edukat mobbitute väljaõppe parandamise kohta ning ka mõne väljaõpetamata mobbitute üksuse rindelt tagalasse toomine on seni vaid üksikjuhtumid. Kuna rindelt eduuudiseid pole, siis antakse vaid suurtest Ukraina kaotustest ja nende massilistest rünnakute tagasilöömisest teada ning hirmutatakse inimesi sellega, et Ukraina kõik vangi langenud soldatid tapab. Uue võimaliku mobilisatsioonilaine üle aga vene meedias arutelud kasvavad ja hetkel mõnede arvates hakatakse neid laineid tegema u 100 000 mobbitut korraga. Arvamisel, et sellega mobbitute väljaõpe ja varustuse seis ei parane. Ei suuda ka Iraan ja Põhja-Korea kogu vene mobbivajadust oma varustusega katta ning egas Valgevenelgi ladude seis enam nii hea pole.

Peterburi linna kõrval asuv gaasitoru plahvatas, põhjust ei tea, aga peaks olema päris jäme toru, sest tuleleek on ikka väga kõrge.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised