Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 20. oktoober 2022:

pingelised lahingud jätkuvad ja õige pisut rindejoon muutus. Vene raketi- ja droonirünnakud ulatusid Poola piirist 150 km kaugusele ja Hersoni kandis käib suurem siblimine… ja putini bla-bla-bla jätkub nii kõnes kui kirjas…

Õnneks vähenes Ukraina linnade arv, kelle pihta vene pool drooni- ja raketirünnakuid teeb. Kasvab alla lastavate Iraani droonide arv ja tundub et u 70 protsenti neist vähemalt alla lastakse enne sihtmärgile jõudmist. Jätkuvalt mõni ka Ukraina elektritaristut tabab.

Rindejoonel toimuv:

Harkivi põhja suund: vene pool võttis ette ühe pisut tugevama rünnaku Vovchanski linna lähistel (Harkivist kirdes ja vene piiri läheduses) ja löödi tagasi. Jätkuvalt arvamusel, et pigem Ukraina vägede sidumise eesmärgil. Vene pool jätkas piiriäärsete külade pommitamist ja tuld jagus ka Harkivi linnale. Küll sai tabamuse belgorodi linnas (venemaa) üks suurem alajaam ja linnas läks osaliselt vool ära. Kohalik juht teatas aga, et see vaid rike…

Kupianski-Kreminna suund:

Lahingud jätkuvad mitmes rindelõigus ja pisut palju vastukäivat infot tuleb. Võimalik, et vene pool hõivas eikellegimaal asuva Horobivka küla (17 km Kupianskist kirdes). Lisaks jätkuvad lahingud piki maanteed Kupiansk-Svatove ja Kreminnast läänes. Hetkel tundub, et vene pool on Kreminna lähistel pisut aktiivsem, aga kummaski rindelõigus muutusi rindejoones ei tuvastanud. Vene pool töötleb jätkuvalt kaudtulega Zerebetsi jõe ületusi ja Ukraina kaudtuld oli seekord väga hõredalt. Võib olla nädala lõpp toob siin rindejoone ida poole nihkumise siiski kaasa.

Siverski suund: juba muutub igapäevaseks, et siin rindelõigus üks rünnak ette võetakse. Tundub, et Bilohorivka küla üle kontroll saada on muutunud vene poolele vajalikuks just seetõttu, et arvatavalt ulatub seal Ukraina pool tavaliste suurtükkidega Kreminnat pommitama, vahe vaid 12 km. Siiani on vene poole rünnakud tagasi löödud ja rindejoones muutusi pole. Kohatiselt on tunne, et kuskil koondab Ukraina pool jälle varjatult mingit löögirusikat, sestap vist kogu idarindel pole Ukraina aktiivsus väga suur. Pomme ikka langes, aga pisut hõredamalt kui varem. Ukraina kaugtulest info puudub.

Bahmut: vene pool jätkas Soledari linnas ja selle kirde suunal lahinguid ja ikka kipuvad need terve päeva kestma, aga rindejoones muutusi see ei toonud. Ei aidanud ka tõsine pommitamine. Lahingud jätkusid Bahmutist lõunas ja kagus ning needki kestsid terve päeva. Vene pool väidab, et Odradivka küla Bahmuti lõunaservas said, aga tundub et see info on soovmõtlemine. Linn on pideva pommitamise käes ja seni pole vene pool linna sisse saanud. Lahingud jätkusid ka linnast kaugemal lõunas, aga siingi edu ei saadud. Tundub, et sealt lääne poole surumine peaks lihtsam olema ja jääb arusaamatuks, miks otse Bahmutile peale suruvad. Aga soldati elust vene pool ei hooli. Lõpuks tundub, et Ukraina kaudtuli asus ka rohkem vene eesliini pommitama ja võib olla tekib parem võimalus üksusi roteerida. Kohati liigub kõlakaid, et siinkandis olla roteerumisega Ukraina poolel pisut kehvasti. Õnneks vene poolel sellega päris hullusti…

Donetsk: siingi eile jätkusid vene rünnakud kolmes suunas, ikka Nevelske, Marinka ja Pervomaiske juures. Võimalik, et kuni 1 km Pervomaiskest lõunas mööda maanteed edeneti. Kaugtuld oli eile pisut hõredamalt ja Ukraina keskendus ikka Donetski linnale ja selle ümbrusele.

***

Lõunarinne: kaugtule duell jätkub ja rindejoones muutusi polnud. Vene pool jätkuvalt kahtlustab, et Melitopoli suunal peaks üks suurem Ukraina rünnak tulema, aga selle hirmus nad elavad juba kuu aega. Krimmi poolsaarel aga belbeki sõjaväe lennuvälja juures olla vene pool Ukraina drooni alla lasknud. Lisaks jätkuvad mured Enerhodari tuumajaamaga. Ikka vene pool väidab, et Ukraina seda pommitab ja et eile olla Ukraina pool lausa 30 paadiga üritanud Dnepri jõge ületada tuumajaama hõivamiseks, aga ühtki kinnitust sellele luulule pole. Eks mitmes rindelõigus on jookvalt vene pool deklareerinud Ukraina rünnakuid ka siis, kui neid pole tegelikkuses toimunud.

Herson: lahingud enamasti rinde põhjalõigus jätkusid ja tundub, et Dnepri ääres eikellegimaal kaks küla juures. Vene pool kurdab, et Ukraina kaugtuli töötleb valusalt ja ulatutakse päris kaugele, ikka Nova Kahovka ja Hersoni linnani. Eile siiski sai Hersoni sild uuesti pihta ja mingi löök läks ka Nova Kakhovka tammi lähistele. Vene pool sai ühe uue pontoonsilla käima. Tundub, et asutakse evakueeruma Dnepri läänekaldalt. Soov on ka kõik kohalikud elanikud venemaale küüditada. Hetkel tundub see pisut võimatu olevat, sest nii väge kui kohalikke peaks veel kümnetes tuhandetes olema ja üle Dnepri jõe nende vedu läheks päris pikalt, rääkimata selle taandumise katmisest. Eile olla vene pool pisut Nova Kahovka tammist vett alla lasknud ja asus väitma, et Ukrainal on plaan tamm alla lasta ja üle ujutada kogu ümbrus. Arvan, et kui see plaan on, siis saab see vaid vene poolel olla ja töödeldakse avalikkust ette loomaks pilti Ukrainast kui terroririigist. Eks nädala lõpp või järgmine nädal toob rohkem selgust.

putin kuulutas välja sõjaseisukorra annekteeritud Ukraina piirkondades ja erireageerimisrežiimi Ukraina kõrval asuvates venemaa piirkondades. Tegelikkuses see annekteeritud aladel mingit suurt muutust ei too, sest ei enda ega rahvusvahelisi seadusi kreml nagunii ei täida. Pigem käib enda rahva töötlus. Venemaa oblastid, mis piirnevad Ukrainaga aga hakkavad igasugust liikumist piirama ning hakatakse looma nn rahvamiilitsaüksusi.

Vene mobilisatsiooniga erinevad kõlakad. Liigub infot et number 300 000 koos, aga ometigi veel mitmes piirkonnas mobb käib. Ikka jõuavad rindele kas üldse ilma väljaõppeta või kuni kolmepäevase õppega soldatid. Varustusega isegi rindele jõudvatel meestel aga kehvasti. Liialt tihti näeb isegi vene vintpüsse, mitmed üksikvõitleja varustuse elemendid võivad olla u 50 aastat vanad jne. Lisaks on suured mured neile lubatud tasude maksmisega ja putin üritab siin süüd vene kaitseministeeriumi peale lükata… samad mured ka sõdivatel üksustel, et palgaraha ei laeku ja hukkunute eest kompensatsiooni ei maksta. Olla muresid tavalise relva moonaga. Kreml on asunud muutma mobilisatsiooniga seonduvat õigusakte ja arvata võib, et valmistutakse järgmisteks mobilisatsioonideks.

Huvitav, kuhu piirkonda Ukraina Euroopast saabunud 10 000 väljaõppe saanud võitlejat lükkab?

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised