Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru tervisekeskuse ideekavandi vaade Tartu tn suunalt. Foto: Võru LV

Võru linn kaasab uue tervisekeskuse rajamiseks Võru ja Rõuge vallad, et jagada keskuse rajamisega seotud kulusid.

Vastavalt Võru linnavalitsuse poolt ette valmistatud ja volikogus 11. detsembril arutele tulevale ettepanekule kaasab linn tervisekeskuse rajamiseks Võru ja Rõuge vallad.

Otsuse seletuskirjas on märgitud järgmist:

    • Võru linn kui maakonnakeskus ei oma iseseisvat tervisekeskust.
    • Alates 2016. aasta esimesest poolest on võimalik taotleda kohalikel omavalitsustel toetust tervisekeskuste rekonstrueerimiseks või rajamiseks tingimusel, et esmatasandi tervisekeskuses osutataks kohustuslikus korras järgnevaid põhiteenuseid: üldarstiabi, koduõendus, ämmaemanda iseseisev vastuvõtt ja füsioteraapia.
    • Võru linna planeeritakse rajada esmatasandi tervisekeskus, kuhu tuleb 11 perearsti koos kohustuslike põhiteenustega ning lisaks planeeritakse juurde apteegiteenust, röntgenit ja laboriteenuseid.
    • Võru esmatasandi tervisekeskus planeeritakse avada 2021. aastal.
    • Täiendav toetus valdadelt: Võru vald ja Rõuge vald on teada andnud omapoolsest huvist osaleda esmatasandi tervisekeskuse rajamisel. Selleks on valdade volikogud andnud omapoolsed kinnitused Võru linnale (Võru vald summas kuni 350 000 eurot ja Rõuge vald kuni 75 000 eurot).
    • Lisaks valdade toetusele planeerib Võru linn saada labori- ja apteegiteenuse osutajatelt renditasu pikaajalise ettemakse, mis vähendaks linna ja valdade koormust omaosaluse ja mitteabikõlblike kulude katmisel. Projektitaotluses on nende ruumide proportsionaalne osa soetusmaksumusest 332 000 eurot.

Maksumus: Eelarve on kuni 3 000 000 eurot, sellest 2 142 840 eurot on projekti abikõlblik osa.
Projekti abikõlblikust osast kuni 75 protsenti (1 607 100 eurot) on toetus ning vähemalt 25 protsenti (535 740 eurot) omafinantseering.
Esmatasandi tervisekeskuse haldamiseks on plaanis luua minimaalselt kolme kohaliku omavalitsuse üksuse ühiselt loodav osaühing. Osaühingu osad planeeritakse jaotada vastavalt tervisekeskusesse tehtud panuse suurusele proportsionaalselt.
Taotluse alusel rajatava hoone omanikuks saab Võru linn. Tulenevalt Tervise- ja tööministri 13.03.2018 määruse nr 5 „Tervisekeskuste kaasajastamine” § 26 lg 1 punktist 8 planeerib Võru linn küsida rakendusasutuselt esimesel võimalusel nõusolekut rajatud tervisekeskuse hoone võõrandamiseks (kinge) haldamiseks loodud osaühingule.
Võru linnavalitsuse poolne projektijuht on arendusspetsialist Kait Kabun.

Taustainfo:

Tervisekeskus tuleb Võru linna bussijaama ja Koreli oja vahele. Enne seda tahtis tervisekeskuse rajada Lõuna-Eesti haigla oma raha eest Maksimarketi juurde, kuhu on inimestel lihtsam tulla ja kus on rohkem ruumi. Selle plaani laitis linnavalitsus maha, kuna haigla puhul olevat tegemist „pättidega”. Oma aruga tahtis linnavalitsus rajada tervisekeskuse Jüri tänava äärde Täiskasvanute gümnaasiumi kohale, kavatsusega lammutada ajalooline hoone. Seda ei lubanud muinsuskaitse. Seejärel otsustati keskus rajada bussijaama juurde, kus võib tekkida probleeme parkimisega, kuna ruumi on vähe. Maksimarketi taga oleks olnud parkimiskohtadele ruumi piisavalt. Kuivõrd haigla ettepanekust loobuti, peab linn ise matma tervisekeskusse miljon eurot raha, mille eest oleks saanud ehitada tutt-uue lasteaia. Võru linna on praegu suures rahahädas, seetõttu on jäänud venima lasteaedade remont ja promenaadi uuendamine jäi pooleli. See näitab, et rumal juhtkond võib linnale väga palju kahju teha.

Viimased uudised