Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Meeste tervisele suunatud kodanikualgatus Pikema Sõpruse Päev tõi novembri jooksul tervisekontrolli üle 1500 mehe, veel mitusada on end kontrolli registreerinud. Erinevates kliinikutes tehtud tervisekontrollid tõid esile Eesti meeste madala testosterooni, kõrge kolesterooli ja eesnäärmevähi riski.

„Pikema sõpruse päev” on ettevõtja Rain Vääna ja tema sõpruskonna sel aastal esmakordselt korraldatud vabatahtlik algatus. Selle eesmärk on panna mehed senisest rohkem hoolima iseenda ja sõprade tervisest, et Eesti mehed elaksid kauem ja tervemana, oleksid reipad abikaasad oma naistele, õnnelikud isad ja vanaisad oma lastele ning lastelastele.

„Pikema sõpruse päeva“ ellukutsuja Rain Vääna: „Arvestades seda, et tõime ühe kuu jooksul reaalselt arsti juurde üle 1500 mehe ning meie sõnumid jõudsid hinnanguliselt 70 000 meheni, võib algatuse esimest aastat nimetada igati õnnestunuks. Rääkimata väga positiivsest tagasisidest, mis julgustab algatusega kindlasti jätkama. Ma teen kõik selle nimel, et Pikema Sõpruse Päev jõuaks massidesse ja oma tervise eest hoolimine muutuks iseenesestmõistetavaks.

Mis edasi saab? 2020. aasta esimesel poolaastal jõuab meie liikumise abil ja koostöös Haigekassaga arsti juurde veel mitu tuhat meest. Juunis alustab Tervise Arengu Instituudi juhtimisel tööd meeskond, kelle ülesanne on analüüsida algatuses osalenud meeste tervisenäitajaid, mille põhjal valmib põhjalik teadustöö „Eesti meeste terviseraport 2020“. Selle raporti pealt saame koostöös Haigekassa ja teiste oluliste partneritega otsustada, millele panna rõhku meie järgmise aasta algatuses, et pikendada meie meeste eluiga ja tervena elatud eluaastaid.“

Ehkki novembriga sai meeste tervise kuu läbi jätkub veel kuni järgmise aasta aprillini “Pikema sõpruse päeva” raames käivitunud Eesti meeste tervise pilootuuring. Eesti Haigekassa, Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku ja Tervise Arengu Instituudi projekti raames läbis novembrikuu jooksul tähismahus uuringu 269 meest, veel 263 on broneerinud endale analüüside andmiseks aja. Pilootprojektis tagatakse tasuta terviskontroll kuni 3200 mehele vanuses 40-49, kellele ei ole aasta jooksul tehtud põhjalikke terviseuuringuid.

Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku juht dotsent Margus Punabi ja laboriarstide poolt kokku pandud meestekuu pakettides pöörati tähelepanu südame-veresoonkonna-, vähi-, seksuaaltervise- ja vaimse tervise riskide väljaselgitamisele. Novembris kontrollis käinud meestest oli 11 protsendil testosterooni normist vähem. Testosteroon on meessuguhormoon, mis mõjutab sugutunnuste arengut, seksuaalsust, potentsi, spermatosoidide kasvu ja arengut, eesnäärme talitlust, aga ka lihasmassi ja -jõudlust. Madalate väärtuste põhjuseks võib olla hüpogonadism, alkoholiga liialdamine, raske füüsiline koormus, mõnede ravimite tarvitamine jm.

Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku juht, dotsent Margus Punab: „Esimese kuu tulemused tõid esile nii positiivseid kui negatiivseid trende. Üllatavalt positiivne on see, et suurem osa vanuserühma meestest on suitsetamise maha jätnud. Ülemäärast alkoholi tarvitamist näeme õnneks suhteliselt harva. Tervisele ohtliku piiri peal tarvitab alkoholi siiski umbes 25 protsenti meestest. Negatiivsema poole pealt tuleb nentida meessuguhormooni madalat taset. Aga samavõrd on mehi, kel leiame raviga korrigeeritavaid seksuaalhäireid. Eesnäärmemuresid või elukvaliteeti häirivaid kusemishäireid esineb umbes 5% meestel. Raske depressiooni esineb enam kui me ootasime, siiski vast pisut alla 5 protsendil uuritavatel. Depressioonile või ärevushäirele viitavaid kaebuseid esineb veel ligi 15 protsendil meestel.”

Kõige enam mehi käis end novembris testimas meditsiinilaboris SYNLAB, lisaks pöörduti veel Qvalitase ning Medicumi arstikeskustesse, kelle arstid olid välja töötanud spetsiaalsed tasulised tervisekontrolli paketid meestele vanuses kuni 35 ja 35+.

SYNLABi laboriarst dr Jüri Laasik: „Valdaval enamusel meestel olid südamehaiguste riski näitajad korrast ära. Tervelt 69 protsenti meestest sai laborist novembris kolesterooli analüüsi tulemuse, mis oli soovituslikust tasemest kõrgem. Kõrgenenud kolesterool näitab südame-veresoonkonna haiguste, sh infarkti riski. Sellisest tulemusest lähtuvalt saab mees ise palju oma tervise heaks ära teha, alustades regulaarsest liikumisest ja kolesterooli vähendamisest toidus.“

Eesnäärmevähi riski saab hinnata vereanalüüsi tulemuse põhjal PSA analüüsiga. Haigestumise tõenäosus on suurem meestel, kelle lähisugulastel on see kasvaja diagnoositud. Iga neljas mees, kes end testima tuli, ehk 25 protsendil meestest, said meestekuul normist kõrgema PSA tulemuse. Arstid panevad südamele, et kui eesnäärmevähi riski analüüs on kõrgenenud, tuleb edasisteks uuringuteks pöörduda meestearsti poole. Hea uudisena tuli välja, et meestel esines vähe põletikke ja ainult 14 mehel oli diabeedi ehk suhkruhaiguse riski hinnata võimaldav glükohemoglobiini analüüs normist kõrgem.

Qvalitas Arstikeskuse üldarst Roman Makarov: „Põhilise murekohana tuleb esile tõsta metaboolset sündroomi, mille puhul on inimesel vähemalt kolm järgnevatest riskiteguritest – kõrge vererõhk, kõrge veresuhkur, liigne kõhurasv, madal „hea” kolesterooli tase ja kõrge triglütseriitide tase. Kui veresuhkur on veel enamustel meestel normi piires, siis sama ei saa rääkida kehakaalust ja kolesterooli tasemest. Metaboolne sündroom suurendab märgatavalt südamehaiguste, insuldi ja diabeedi riski. Tulemused arste tegelikult väga ei üllatanud, ehk eesti mehi kimbutavad üldpildis nn elustiilihaigused, mille muutmiseks saavad mehed ise palju ära teha.“

Pikema Sõpruse Päeva raames on koostatud analüüsid, mida saab ka edaspidi teha oma esmaseks tervisekontrolliks. Täpsema info leiab kodulehelt www.pikemsoprus.ee.

Pikema Sõpruse Päeva algatajad ja eestvedajad tänavad oma häid koostööpartnereid, kes aitasid algatust ellu kutsuda ja sellega Eesti meeste eluiga pikendada. Suur tänu Taevas Ogilvy, Impact 80/20, Agenda PR, Delfi Grupp, Octa, Mainor Ülemiste, Eesti Haigekassa, Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliinik, SYNLAB, Qvalitas, Medicum, Tervise Arengu Instituut, Tallinna Sadam, Roche, Hansabuss, Avantirent, Ragn-Sells, Digiekraanid, Linnaekraanid, AdGorilla, Apollo Kino, Amare Luna, Toyota ja Pirita Jahtklubi Restoran.

Viimased uudised