Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

oomega-3 rasvhapped

Raskused keskendumisel ja asjade meelde jätmisel, kuivad juuksed või kõõm, kuiv ja kare nahk ning kalduvus ekseemidele, aga ka näiteks kõrge vererõhk, võivad viidata organismis valitsevale rasvahapete puudusele, ütleb Apotheka proviisor Kristiina Sepp.

Oomega-3-rasvhapped on asendamatud rasvhapped, see tähendab, et keha ise neid ei sünteesi ning need jõuavad meie organismi vaid toidu kaudu. Oomega-3 kasulikkus on tähelepanuväärne, sest sellel on mitmeid kasutegureid, millest paljud isegi kuulnud pole. Toome teieni kümme põhjust, miks oomega-3 organismile vajalik on. Kõik nimetatud põhjused on ka teaduslikult tõestatud.

  1. Oomega-3 rasvahapped aitavad võidelda depressiooni ja ärevusega – depression on üks enimlevinud vaimseid häireid maailmas. Sümptomiteks on kurbus, masendus, tühjusetunne ja ärrituvus. Uuringud on näidanud, et inimesed, kes regulaarselt tarvitavad oomega-3 vitamiine, haigestuvad depressiooni väiksema tõenäosusega. Mis veelgi parem – kui ärevushäired ja depressioon on välja kujunenud, siis aitab oomega-3 tarvitamine kaasa sümptomite vähenemisele.
  2. Aitab parandada silmanägemist – oomega-3 rasvhapped on vajalikud nägemise normaalseks arenguks ja nägemisteravuse säilitamiseks.
  3. Aitab kaitsta diabeedi eest – oomega-3-rasvhapped tõstavad rakkude insuliinitundlikkust ja kaitsevad II tüüpi diabeedi eest. Häid rasvu on vaja selleks, et rakud oleksid terved. Rakkude kahjustus on väga paljude haiguste tekkepõhjus. Näiteks häirib see diabeedi korral insuliini toimet.
  4. Aitab võidelda rasvumise vastu – oomega-3 rikaste toitude tarvitamine aitab vähendada keharasva ja suurendada lihasmassi.
  5. Aitab stressihormoone kontrolli all hoida – oomega-3 rasvhapped DHA ja EPA aitavad vähendada kortisooli tootmist organismis. Uuringud on näidanud, et kalaõli tarbimine kahandab arvestatavalt stressihormoonide hulka.
  6. Aitab tõsta õnnehormooni taset – oomega-3 rasvhapped aitavad tõsta serotoniini ehk õnnehormooni taset, mis aitab kaasa meeleolu tõstmisele, leevendades stressi sümptomeid.
  7. Aitab leevendada menstruatsioonivalu – uuringud on näidanud, et naised, kes regulaarselt ja pidevalt tarvitavad oomega-3 rasvhappeid, kogevad vähem menstruatsiooniga kaasnevat kõhuvalu.
  8. Aitab parandada une kvaliteeti – hea uni on tervise üks alustalasid. Inimesed, kelle organismis on vähe oomega-3 rasvhappeid, magavad halvemini kui need, kel pole rasvhapete puudust. Eriti mõjutab see väikelaste und. Oomega-3 rasvhappe madal tase on otseses seoses ka melatoniiniga – hormooniga, mis aitab uinuda, korrastades unetsükleid.
  9. Aitab võidelda põletikega – oomega-3 rasvhapped on põletikuvastase toimega, põletik aga on üks faktoreid, mis mõjutab tugevalt meie veresooni ja võib viia südamehaiguste kujunemisele.
  10. Aitab kaasa lapse arengule – oomega-3 rasvhapete tarvitamine raseduse viimasel trimestril ja imetamise ajal on eriti oluline, kuna need soodustavad lapse aju ja silmade arengut, ema paremat rasedusaegset tervist ja aitab vähendada enneaegse sünnituse riski.

Kust oomega-3 rasvhappeid aga leida? Muidugi erinevatest kalaõli, krilliõli sisaldavatest ning teistest oomegarasvhapete preparaatidest kuid seda saab kenasti ka toidust, süües näiteks lõhet, forelli, heeringat, linaseemneid, kreeka pähkleid, kanepiseemneid, sardiine (pildil), makrelli, tuunikala või kõrvitsaseemned.

Kuna taimedes leidub omega-3-rasvhapet põhiliselt alfalinoleenhappe (ALA) kujul, mida on vaja organismis sünteesida EPA-ks ja DHA-ks, siis kalas ja mereandides on oomega-3 EPA- ja DHA-rasvhapetena – nii et kala ja mereande tasub tõepoolest süüa.

Mida võiks oomega-3 rasvhapetest veel teada? Seda, et ükski rasvhape, ka mitte oomega-3, pole ravim. Oomega-3-rasvhapete lisaks võtmisega peavad ettevaatlikud olema eelkõige inimesed, kes kasutavad verd vedeldavaid preparaate.

Lisaks, kui mingi konkreetse meditsiinilise probleemi (ja neid on mitmeid!) tõttu on tarvis teatud koguseid lisaks manustada, peab selle otsustama antud valdkonnas pädev arst. Nõu võib küsida ka oma apteekrilt.

FOTO: PIXABAY

Viimased uudised