Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Karen Härms

Reeglitepärase korra murenemine nii Euroopas kui Eestis on suurim oht õiguskorrale, hoiatas õiguskantsler Ülle Madise Eesti Advokatuuri 105. aastapäeva konverentsil.

„Leitakse, et kui hirm on kange ja tuju kehv, võibki kohe, kui tundub, et tuli hea mõte, ratsionaalsed argumendid ja põhiseaduslikkuse kõrvale heita. Saagu otsus või rumal ja kahjulik, peaasi et teeks midagi,” tõdes Madise. „Kui seadusesse ettevõtlusvabaduse piiramise aluseid ja tingimusi kirjutada ei viitsi, käib arengukava kah, mis sest õigus- ja investeerimiskindlusest.”

Teiseks näiteks tõi õiguskantsler kavandatava haldustrahvimenetluse: „Tegu pole kuritegu, menetlus aga [menetleja jaoks] vähenõudlik ja karistus karmim kui kriminaalmenetluses,” kirjeldas ta kavatsust. „Me ei tohiks juristidena sellega leppida!”

Riigikohtu esimees Villu Kõve kinnitas tendentsi, kus võim näeb kehtivaid seadusi takistusena. „On väga ohtlik mõtteviis, et teeme ära asjad mis vajalikud paistavad, seadus aga lihtsalt takistab,” rõhutas Kõve. „Muidugi on meil vastasmängija, kes ei järgi enam ühtki reeglit, kuid samm [nimetatud mõtteviisist] edasi on juba muutuda tema sarnaseks.”

Eesti Advokatuur on advokaate ühendav riigist sõltumatu avalik-õiguslik organisatsioon, mis korraldab õigusteenuste osutamist, seisab advokaatide kutsealaste õiguste eest ning korraldab järelevalvet advokaatide kutsesobivusnõuete ja kutse-eetika järgimise üle.

Advokatuuri kui avalik-õigusliku ühenduse eesmärk on seista õigusriigi eest, sealhulgas ausa ja sõltumatu õigusemõistmise, erapooletu ja objektiivse kohtueelse menetluse eest.

Viimased uudised