Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni WHO teavitati 31. detsembril 2019, et Hiinas Hubei provintsis Wuhani linnas olid paljud inimesed haigestunud kopsupõletikku.

Inimestel tuvastatud viirus ei sarnanenud ühegi tuntud viirusega. See pani muretsema, sest kui viirus on uus, ei teata, kuidas see inimesi mõjutab.

Nädal hiljem, 7. jaanuaril kinnitasid Hiina võimud, et on tuvastanud uue viiruse. Uus viirus on koroonaviirus, mis kuulub samasse viiruste perekonda koos tavalise gripiga, aga ka selliste viirustega nagu SARS ja MERS. Uuele viirusele pandi ajutiselt nimeks „2019-nCoV”.

WHO on koos Hiina võimudega püüdnud välja selgitada, millega täpsemalt tegu, kuidas see mõjutab inimesi, kuidas on võimalik inimesi ravida ning kuidas riigid peaksid reageerima.

Kuivõrd tegemist on koroonaviirusega, mis tavaliselt põhjustab hingamisteede põletikku, siis on WHO edastanud juhendi inimestele, kuidas kaitsta end ja teisi enda ümber haigestumise eest.

Soovitused on järgmised:

  • Pesta tihedalt käsi alkoholi sisaldava puhastusvedeliku või seebi ja veega;
  • Köhides ja aevastades katta suu ja nina varruka või rätikuga – visata rätik minema vahetult peale seda ja pesta käsi;
  • Vältida kontakti kõigiga, kel on palavik ja köha;
  • Kui sul on palavik, köha ja raske hingata, siis pöördu varakult arsti poole ja räägi, kus oled käinud;
  • Külastades turgusid ja muid kohti, kus on hiljuti tuvastatud viiruse olemasolu, väldi kaitsmata kontakti elusloomadega ja pindadega, mis on olnud kontaktis loomadega;
  • Väldi toore töötlemata loomse toidu söömist. Toorest liha, piima või looma siseelundeid tuleb kasutada ettevaatlikult, et vältida ülejäänud toidu saastumist.

Praegu kahtlustatakse, et viirus on pärit Wuhani kalaturul müüdud loomadelt, näiteks nahkhiirtelt. On võimalik, et haigus on pärit madudelt, kes jahivad nahkhiiri ja madude kaudu jõudis haigus lõpuks inimesteni.

Viirus on praeguse seisuga arvatavalt levinud igale poole ümber maailma, sest teateid haigestumiste kohta tuleb maailma eri paigust, põhiliselt siiski Kagu-Aasiast. Hiinas on viiruse leviku peatamiseks hakatud sulgema linnu, kuhu sisse ega välja enam kedagi ei lasta. Praegse seisuga on suremus viiruse tagajärjel olnud 2 inimest 100-st haigestunust. Surevad põhiliselt vanemad inimesed. Viirus põhjustab ägeda hingamisteede põletiku, mille tagajärjel inimene lämbub.

Viimased uudised