Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Täna tähistatakse ülemaailmset lemmikloomapäeva. Kodukontoris olles on inimeste huvi loomast seltsilise võtmise vastu suurenenud.

Seetõttu tasub tuletada meelde põhimõtted, mida järgida lemmiklooma võtmisel ja pidamisel. Neist annab Maablogis ülevaate Maaeluministeeriumi loomatervise ja -heaolu büroo nõunik Kadri Kaugerand.

Lemmiklooma võtmine peab olema kaalutud otsus, kuid ette tuleb sedagi, et loom võetakse koju emotsiooni ajel. Tasub alati meeles pidada, et lemmiku võtame endale pereliikmeks aastateks, mitte paariks kuuks ega hooajaks. Lemmiklooma ei saa kohelda nagu asja, et uut ja vingemat versiooni nähes võtan aga selle kasutusele ja vana unustan kapinurka või viskan sootuks ära. Lemmiklooma omamine ei ole kohustus, vaid privileeg!

Lemmiklooma võtmine tuleb enne sügavalt läbi mõelda

Mõelda tuleb mitme küsimuse peale: kas võtta puhtatõuline või segavereline loom, kasvatusest või varjupaigast, kutsikas või kassipoeg, noorloom või juba eakas lemmik. Lisaks tuleb mõelda, kui palju on päevas aega lemmikuga tegeleda, mida talle süüa anda, kes saab tema loomaarstiks ning kuhu ta panna, kui soovid minna perega veetma nädalavahetust või pikemale reisile ja lemmikut kaasa võtta ei saa.

Samuti tuleb mõelda oma pere peale: kas kodus on väikseid lapsi või eakaid inimesi, ega kellelgi pole võetava looma suhtes allergiat. Kaaluda tasub ka seda, kas võetavat lemmikut saab pidada õues või tahab ta olla koos omanikuga soojas toas. Kindlasti ei tasu lemmikut osta ega tellida interneti kaudu välismaalt, isegi kui hind, mida looma eest seal küsitakse, võib olla soodsam kui Eestist kohapealt soetamise korral. Sellisel teel lemmikut soetades ei saa kunagi olla kindel, millistes tingimustes on looma hoitud ja kas tema tervislik seisund võimaldab teda üldse müüa.

Kui plaanis on perre soetada eksootiline lemmik, pead läbi mõtlema, milliseid pidamistingimusi see loom vajab: milline on sobiv pidamisruum, millist temperatuuri ja toitu loom elamiseks vajab, kui tihti ta süüa tahab või millised on eritingimused tema pidamiseks. Samuti pead arvestada sellega, et eksootilist lemmikut ei saa tihtipeale anda loomahoidu, kui lähed perega reisile.

Pea aga meeles üht kindlat nõuannet: lemmiklooma ei tasu kunagi kellelegi kinkida, isegi kui kingi saaja seda väga soovib. Looma väljavalimine olgu alati omaniku enda teha.

Võtad looma, võtad ka vastutuse

Lemmiklooma võtmisega kaasneb vastutus, temast saab sinu pere liige aastateks. Omanik vastutab selle eest, et lemmikloom saaks piisavalt hoolt, temaga tegeletaks piisavalt ning ta oleks piisavalt sotsialiseeritud – ei ründaks teisi loomi või inimesi ega tekitaks pahandusi.

Vastutustundlik omanik laseb oma lemmiku märgistada mikrokiibiga ning kannab mikrokiibi andmed andmekogusse. Loomaarst saab kanda andmed siia registrisse. Ainult nii jõuab kogemata plehku pannud lemmikloom tagasi oma pere juurde.

Koerapidaja on kohustatud oma lemmiku järelt koristama. Igal kevadel lume sulades ilmuvad välja koristamata väljaheited, mis on ohuks nii lemmiklooma omanikule kui ka lemmikule endale. Ohuks on need seetõttu, et lemmik võib neist saada siseparasiidid ning samamoodi võime ise need parasiidid kanda oma jalanõudega koju oma toas elavatele lemmikutele või suisa teistele pereliikmetele.

Loomaarsti tasub külastada regulaarselt

Kindlasti tuleb külastada oma lemmikuga ka loomaarsti. Seda mitte ainult siis, kui õnnetus on juba juhtunud või tervisehäda tekkinud, vaid eelkõige selleks, et võimalikke tervisemuresid ennetada. Arst oskab anda täpset nõu, millist parasiiditõrjet ja millal peaks tegema ning milliste haiguste vastu tuleks oma lemmikloom vaktsineerida. Eestis on praegu kohustuslik lasta oma lemmik vaktsineerida marutaudi vastu. Samuti tasub loomaarstiga arutada võimalusi, kuidas vältida lemmikul soovimatuid järglasi.

Millega arvestada lemmikloomaga välisriiki reisimisel?

Lemmikloomaga koos reisida ei ole keeruline, kui on täidetud kõik vajalikud eeltingimused. Lemmikule peab olema paigaldatud mikrokiip, olemas peab olema Euroopa Liidu lemmikloomapass ning loom peab olema korrektselt vaktsineeritud. Enne reisile minekut tasub konsulteerida oma loomaarstiga ning uurida sihtkohariigi nõudeid Põllumajandus- ja Toiduameti veebilehelt.

Pea täna lemmiklooma meeles

Ülemaailmne lemmikloomapäev on rõõmupäev. Kui lemmiklooma võtmine on hästi läbi mõeldud ja kõikide võimaluste ning vajadustega on arvestatud, siis rõõmustab lemmikloom oma peret pikki-pikki aastaid. Seega täna tasub küll oma lemmikule rohkem tähelepanu pöörata ja kapist talle mõni maius leida!

Viimased uudised