Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Ukrainas on täiemahuline sõda kestnud ligi kaks aastat. Rindel on „metsik puudus” kõigest vajalikust, ütles poolteist aastat Ukrainat kaitsnud Läti vabatahtlik sõdur hüüdnimega Ghost (Spoks) 16. veebruaril intervjuus Läti Televisiooni saatele „Tänane küsimus”.

Pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse 24. veebruaril 2022 läks Ghost Ukraina kaitsjaid aitama ja veetis rindel üle pooleteise aasta. Tema erialad on snaiper ja lahingumeedik ning suures osas on ta tegelenud vigastatute päästmisega. Kuid viimase poole aasta jooksul on tal olnud rohkem tegemist relvaga tema käes, vahendab lrt.lt.

Vabatahtlik sõdalane viibis ka okupantide käest kätte saadud aladel. Ta kirjeldas seda kui põletatud maad: „Vene maailm on selle [põletatud maa] alati endast maha jätnud ja ka selles sõjas ei muutu midagi. Hävitatud majad, hävitatud elud, massihauad. See on see, mis venelastest maha jääb.”

Sõduritel on vahepeal rindel suur väsimus, kuigi võitlusvaimu on ka alles. Ta kirjeldas olukorda raskena: „Väga suur hulk langenuid, puudub aktiivne edasiliikumine, mis ei ole sõdurite ainus mure [..], vaid sõdurid ei ole ka puhtfüüsiliselt enam võimelised võitlema nii hästi kui varem alguses.”

Tingimused on rindel erinevad. „On kohti, kus on natuke parem ja on võimalusi paremini puhata, on eesliini sektoreid, kus tuleb olla nädal aega lageda taeva all – tulistamiste, droonirünnakute all,” ütles ta.

„Oleme viimase aasta jooksul peaaegu iga nädal kellegagi hüvasti jätnud,” lisas ta.

Lisaks napib rindel varustust ja laskemoona. „Kõigest on metsik puudus ja absoluutselt kõike on vaja. Oleme aeglaselt naasmas olukorda, mis oli sõja alguses, ainult teatud hetkel muutub see palju raskemaks, kuna seisame silmitsi väga hästi kaitstud positsioonidega. Tuleb tunnistada, et Vene armee suudab kujundada kaitsepositsioone ja iga rünnak nende positsioonidele on suur tehniline kaotus, inimeste kaotus.”

Ghost rääkis, et Ukraina rinne vajab rasketehnikat ja suurtükke. Kui Ukraina-meelsete riikide lubatud hävitajale F-16 on pandud väga suured lootused, siis hetkel on küsimus selles, kas sellega pole hiljaks jäädud.

Ta lisas, et jääb mulje, nagu oleks Lääs ära unustanud raske sõja Ukrainas. Arvestades rindel valitsevat keerulist olukorda, on tema sõnul Ukraina võidule viimiseks vaja imet.

Üha enam lahkuvad Ukrainast ka teiste riikide vabatahtlikud sõdalased.

Läti võitleja usub, et praegu oleks oluline Ukraina rahvast konsolideerida. Selle takistuseks on sõjaväsimus, poliitikute potentsiaalselt valed otsused ja pidev võitlus korruptsiooniga, mis on samuti sõja seisukohalt oluline probleem, ütles Ghost.

Viimased uudised