Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Koroonaviiruse RNA eraldamine autoklaavis. Foto: SYNLAB Eesti

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 5034 koroonaviiruse testi, neist esmaseid positiivseid teste oli 459 ehk 9,1 protsenti testide koguarvust.

Võrdluseks, eile lisandus 163 ja üleeile 215 juhtu. Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusega nakatumine tuvastati 256 inimesel. 205 uutest Harjumaa haigusjuhtudest on Tallinnas.

Ida-Virumaale lisandus 62, Tartumaale 33, Pärnumaale 28, Lääne-Virumaale 16, Viljandimaale 20 ja Raplamaale 13 uut positiivset testi. Saaremaale lisandus 5, Lääne- ja Põlvamaale 4, Valgamaale 3, Hiiu-, Jõgeva-, Järva- ja Võrumaale 2 uut nakkusjuhtu. 7 positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 433,7 ning esmaste positiivsete tulemuste osakaal tehtud testide koguarvust 8,8 protsenti.

Ööpäeva jooksul manustati 3236 vaktsiinidoosi, vaktsineerimisi on tehtud kokku 313 156 inimesele, kellest 101 625 on saanud mõlemad doosid. Üle 70-aastaste hõlmatus vähemalt ühe vaktsiinidoosiga on 60 protsenti. 70+ vanusegruppi on üle 60 protsendi vaktsineeritud Hiiu-, Jõgeva-, Järva-, Lääne-, Lääne-Viru-, Põlva-, Pärnu-, Rapla-, Saare-, Tartu-, Viljandi- ja Võrumaal.

Ööpäeva jooksul avati haiglates uusi COVID-19 haigusjuhtumeid kokku 43, haiglaravi vajab 390 patsienti

Tänase, 27. aprilli hommikuse seisuga viibib haiglas 390 COVID-19 patsienti, nendest intensiivravi vajab 57 patsienti, kellest omakorda juhitaval hingamisel on 42 inimest.

Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati kokku 43. Koju saadeti 34 inimest, 23 inimest viidi üle mitte-COVID-19 osakonda.

Haiglaravi on kokku vajanud 6,7 protsenti haigete üldarvust. Haiglaravil olevate patsientide keskmine vanus on 68 aastat, kõikidest haiglaravi vajavatest patsientidest on üle 60-aastased 296 inimest (75 protsenti).

Ööpäeva jooksul suri kolm koroonaviirusega nakatunud inimest – 78-aastane mees, 79-aastane naine ja 82-aastane mees. Kokku on Eestis surnud 1148 koroonaviirusega nakatunud inimest.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 6918 COVID-19 haigusjuhtumit 6661 inimesega.

27. aprilli seisuga on tervenenud 108 968 inimest. Neist 71 490 inimese (65,6 protsenti) haigusjuhtum on lõpetatud, 37 478 inimese (34,4 protsenti) puhul on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on koroonaviiruse tuvastamise võimekuse tekkimisest 2020. aasta kevadest tehtud enam kui 1 269 907 viiruse SARS-CoV2 määramise testi. Esmaseid positiivseid teste on kokku olnud 120 836 (9,5 protsenti testide koguarvust). Koroonatestide täpsemat statistikat saab vaadata www.terviseamet.ee/koroonakaart.

Eestis on COVID-19 vastu vaktsineerimisi tehtud 313 156 inimesele, kaks doosi on saanud 101 625 inimest

Tänahommikuse seisuga on vaktsineerimisi tehtud kokku 313 156 inimesele, kellest 211 531 on saanud ühe ja 101 625 kaks doosi. Ööpäeva jooksul manustati 3236 doosi, kokku on manustatud 414 781 vaktsiinidoosi.

Sel nädalal oodatakse vaktsineerima kõiki üle 65-aastased ning COVID-19 riskirühma kuuluvaid täiskasvanud inimesi. Inimene saab ise kontrollida riskirühma kuulumist patsiendiportaalis digilugu.ee, märge riskirühma kuulumise kohta on patsiendiportaali avalehel vasakus servas.

Üleriigilises digiregistratuuris on tänahommikuse seisuga enam kui 2000 vaba vaktsineerimise aega tervishoiuasutustesse üle Eesti. Vaktsineerimise aegasid pakuvad Fertilitas, Ida-Tallinna Keskhaigla, Järvamaa Haigla, Jõgeva haigla, Hiiumaa haigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Lõuna-Eesti Haigla, Medicum, Pärnu Haigla, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Põlva haigla, Qvalitas Arstikeskus, Rapla Haigla, S Silmarõõm, Tallinna Eriarstikeskus, Tartu Ülikooli Kliinikum, Valga haigla ja Viru haigla.

Kõik tervishoiuteenuse osutajad, kes on üleriigilise digiregistratuuriga liitunud, teevad oma ajad avalikuks vastavalt vaktsiinide olemasolule. Sellest tulenevalt muutub ka info üleriigilises digiregistratuuris. Iga inimene, kes kuulub hetkel vaktsineeritavasse sihtrühma, näeb sellekohast infot ka patsiendiportaalis (www.digilugu.ee), kust ta saab kohe liikuda üleriigilise digiregistratuuri vabade aegade vaatesse. Aegu on võimalik digitaalselt broneerida kõigis oma ajad avalikustanud haiglates.

Tehniliste küsimuste või digiregistratuuris aja broneerimise osas võib võtta ühendust TEHIKu kasutajatoega telefonil 7943 943 või e-posti aadressil abi@tehik.ee (iga päev kell 7-22).

Laadi alla HOIA rakendus

Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) andmetel on tänase seisuga HOIA rakendust alla laaditud 274 573 korda. Läbi rakenduse on end haigeks märgitud 6638 korda, millest aktiivseid haigusjuhte on hetkel 133.

Selleks, et HOIA saaks lähikontaktseid teavitada, peab see olema alla laaditud ja aktiveeritud enne haigestumist. Haigestunuks märkimise järel on HOIA oma eesmärgi täitnud ja lakkab teavitusi saatmast. Peale tervenemist on kasutajal võimalik taas HOIA alla laadida või selle seadetest oma andmed kustutada ning see alustab tööd otsast peale.

Koroonatestimine.ee koduleht koondab infot saatekirjaga, piiriülese ja tasulise testimise kohta. Lisaks on seal vajalik info arstidele ning tööandjatele. Samuti on sel lehel võimalik broneerida endale aeg saatekirja olemasolul, saada sertifikaadi infot, klienditoe numbreid ja asukoha koordinaate testimiskohtade kohta.

Olukord paraneb, kuid oht ei ole möödas

Koroonaviirusesse nakatumine on hakanud vähenema ning vähenemas on ka haiglaravi vajavate koroonapatsientide arv. Siiski on haigestumise tase veel väga kõrge. Seetõttu peame ühiselt pingutama, et olukorra paranemine jätkuks ning saaksime järk-järgult naasta tavapärase elukorralduse juurde.

Väga kõrge riskitaseme tõttu tuleb ka ilusate ilmade saabudes hoida teiste inimestega turvalist vahemaad, vältida kogunemisi, hoiduda pidudest ja kanda siseruumides maski. Isegi väheste haigusnähtude korral tuleb minna testima ning haige või lähikontaktsena jääda koju.

Infot koroonaviiruse, COVID-19 haiguse ja vaktsiinide kohta otsi ainult usaldusväärsetest allikatest. Vaktsineerimisega seotud info leiab veebilehelt www.vaktsineeri.ee. Lisainfot COVID-19 kohta leiab terviseameti veebi– ja Facebooki-lehelt.

Viimased uudised