Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Unsplash

Kutsika vastuvõtmine või ostmine on oluline otsus, mis mõjutab nii majapidamise kui ka neljajalgse koera tulevast elu. See peaks alati olema hästi läbimõeldud ning majapidamine ja selle liikmed peaksid olema korralikult ette valmistatud.

Esimesed päevad uues keskkonnas ja uute inimestega on noore looma jaoks väga stressirohked. Aitame teil valida kutsikale sobivaima pesakonna ja selgitame, kuidas valmistada ruumid ette kutsika arengu igas etapis tekkivate vajaduste ja käitumise järgi.

Kutsika eest hoolitsemine esimestel nädalatel uues kodus

Nagu me juba mainisime, võivad uus koht ja uued näod tekitada kutsikale stressi. Ideaalis peaks koer uude kohta saabuma koos eelmise koha lõhnaga immutatud asjadega. See annab talle turvatunde ja millegi tuttava olemasolu. Samuti on oluline anda koerale seda toitu, mida ta varem sai. Teise toidu peale üleminek peaks koeral toimuma pärast seda, kui ta on juba uue kohaga sotsialiseerunud, sest stress võib süvendada koera seedetrakti probleeme – ja toidu vahetamine ainult süvendab seda reaktsiooni.

Kutsikat tuleb rahustada ja talle tuleb anda magamiskott. Maja tuleks ette valmistada nii, et see oleks koerale täiesti ohutu. Kõik kaablid, juhtmed, teravad tööriistad, kemikaalid ja mürgised taimed tuleb eemaldada või paigutada väikelastele kättesaamatusse kohta. Tuleb meeles pidada, et noored koerad tahavad väga innukalt kõike suhu võtta ja hammaste vahetumine suurendab veelgi nende närimisvajadust. Hea mõte on katta kõik augud või kohad, kuhu lemmikloom võib siseneda ja kust tal on raske välja pääseda või kuhu ta võib kinni jääda.

Kutsikate komplekt

Juba enne noorte koerte saabumist on vaja osta kohandatud koeratoit, voodi, mänguasju ja närimiskomme. Kutsika transportimiseks nt loomaarsti juurde on vaja kanderaami. Kutsikas peaks olema varustatud ka tema vanusele mõeldud tualett-tarvetega, nii et esimene suplus oleks lihtsalt rõõm. Majas ei tohi puududa kausid koera toidu ja vee jaoks. Koeral peab olema neile alati juurdepääs. Valige oma koerale ka rakmed või kaelarihm ja tugev rihm. Valige need tarvikud, mida pakub spetsiaalselt teie lemmikloomapood mõõtmete järgi. Kõik vajalikud tooted leiad ühest lemmikloomapoest, suurim valik on alati veebipoes, kust saad kõik tooted ühe klõpsuga koju kätte!

Koerale toitu valides pidage meeles, et koera elu esimeses etapis toidate teda kutsikatele mõeldud toodetega.

Kutsika eest hoolitsemine – kasvatamine ja sotsialiseerimine

Kutsika kasvatamine peaks algama esimestest päevadest uues kodus. Korteris peaks olema ruumi kutsikate vaipade jaoks, mis on koera puhtuse õpetamiseks hädavajalikud. Esimestel elunädalatel ei suuda kutsikad veel oma füsioloogilisi reflekse täielikult kontrollida ja neil ei pruugi olla aega teile teada anda, kui nad tahavad häda teha. Sellistes olukordades võivad matid osutuda maja puhtuse päästjaks.

Koera hea käitumise eest premeerimine on parim koolitusmeetod. Ärge karjuge oma kutsika peale, ärge karistage teda. Paljud lemmikloomapoed pakuvad klikkereid, mis on õppimisprotsessi jaoks suurepärased. Täiendavaks stiimuliks on teie koera lemmiktoit, mida antakse pärast treeningut või selle ajal – maiuspala. Lisaks rahunemise õppimisele tuleks õpetada põhikäsklusi – istu, jää, anna käpuli, lama.

Esimeste elukuude jooksul kujuneb kutsika suhtumine kõigisse elu elementidesse. Halvad mälestused võivad negatiivselt mõjutada noorukiea hilisemaid etappe ja vallandada soovimatut käitumist. Seetõttu on kutsikate sotsialiseerimine nii oluline. See hõlmab koera tutvustamist müra, esemete, liikluse, majas ja väljas olevate asjadega – kõigega, millega noor koer teoreetiliselt tulevikus kokku puutub. Kohanemisprotsess peaks toimuma rahulikult ja koera tuleks premeerida iga rahulikku reaktsiooni või reaktsiooni puudumist (nt kui mööduvad jalgratturid, autod või koerad). Selleks on kasulikud lemmikloomapoes saadaolevad treeningtarvikud.

Kutsikat tuleks tutvustada igasuguste stiimulitega ja jätta ta ilma hooldajateta üksi majja. See võimaldab tal mõista, et üksindus ei tähenda tingimata midagi halba; ilma sellise õppetunnita võib kutsikas tulevikus kogeda eraldamise hirmu. Noore koera üksi jätmine peaks siiski toimuma järk-järgult, suurendades iga päev aega.

Järjepidevus ja korrapärasus on kutsika kasvatamisel kõige tähtsamad asjad ning teil tuleb varuda palju kannatust.

Viimased uudised