Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Teadlased on pärilikkusinfo DNA muutusi uurides kindlaks teinud koera vanuse võrreldes inimesega. Nõnda leidsid Yale’i ülikooli teadlased sobiva valemi koera vanuse arvutamiseks inimese aastates.

Koera vanuse arvutamine inimese aastates on palju keerulisem kui arvatakse. Koera vanuse seitsmega korrutamine on ilus müüt, mis ei pea paika, selgub väljaandes BioRxiv avaldatud uuringust.

Koerte eluiga kõigub 6-7 aastast suuremate tõugude puhul kuni 18 eluaastani väiksemate koerte puhul, aga sellele vaatamata erineb koera vananemine inimese omast. Uus varem, mis arvestab epigeneetilist kella on naturaallogaritm koera vanusest, korrutada 16-ga ja liita 31. See tähendab, et 18-aastane koer on nagu 77-aastane inimene ja 2-aastane koer on 42-aastane inimese aastates. Koerad arenevad alguses väga kiiresti ja ka vananevad, hiljem aga vananemise kiirus väheneb oluliselt.

Koera inimese aastates vanuse arvutamise valem on järgmine: inimese vanus = 16ln(koera vanus) + 31.

Naturallogaritmi arvutamiseks saab valida kalkulaatoril ‘ln’ või siis kasutada selleks veebi tööriista. Õige väärtuse saamiseks tuleb sisestada koera vanus. Saadud summa korrutada 16-ga ja liita 31.

Näide. Kui koer on 7-aastane, siis naturaallogaritm on 1,9459. See summa korrutada 16-ga on ümardatult 31. 31+31 on 62. See number 62 on 7-aastase koera vanus inimese aastates.

Kommentaarid

Viimased uudised