Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Laborant Marleen töötamas molekulaardiagnostika osakonnas. Foto: SYNLAB Eesti

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 4702 koroonaviiruse testi, neist esmaseid positiivseid teste oli 362 ehk 7,7 protsenti testide koguarvust.

Ööpäeva jooksul manustati 14 790 vaktsiinidoosi, vaktsineerimisi on tehtud kokku 331 512 inimesele, kellest 116 114 on saanud mõlemad doosid. Üle 70-aastaste hõlmatus vähemalt ühe vaktsiinidoosiga on 61 protsenti. 70+ vanusegruppi on üle 60 protsendi vaktsineeritud Hiiu-, Jõgeva-, Järva-, Lääne-, Lääne-Viru-, Põlva-, Pärnu-, Rapla-, Saare-, Tartu-, Viljandi- ja Võrumaal.

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusega nakatumine tuvastati 148 inimesel. 110 uutest Harjumaa haigusjuhtudest on Tallinnas.

Ida-Virumaale lisandus 75, Tartumaale 29, Pärnumaale 26, Valgamaale 18, Järvamaale 13 ja Lääne-Virumaale 12 uut positiivset testi. Viljandimaale lisandus 9, Raplamaale 8, Saaremaale 7, Põlvamaale 5, Jõgevamaale 4, Võru- ja Hiiumaale 1 uus nakkusjuht. Läänemaale uusi positiivseid teste ei lisandunud. 6 positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht.

Terviseameti koroonakaardi järgi on Tartumaal tuvastatud kokku 7135 nakatumist, Võrumaal 2074, Valgamaal 1206 ja Põlvamaal 906 juhtu.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 402,5 ning esmaste positiivsete tulemuste osakaal tehtud testide koguarvust 8,3 protsenti.

Eestis tuvastati täna esimene India tüve juhtum, mis jõudis riiki töörändega Soomest.

Ööpäeva jooksul avati haiglates uusi COVID-19 haigusjuhtumeid kokku 25, haiglaravi vajab 339 patsienti

Tänase, 30. aprilli hommikuse seisuga viibib haiglas 339 COVID-19 patsienti, nendest intensiivravi vajab 54 patsienti, kellest omakorda juhitaval hingamisel on 44 inimest.

Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati kokku 25. Koju saadeti 24 inimest, 12 inimest viidi üle mitte-COVID-19 osakonda.

Haiglaravi on kokku vajanud 7 protsenti haigete üldarvust. Haiglaravil olevate patsientide keskmine vanus on 68 aastat, kõikidest haiglaravi vajavatest patsientidest on üle 60-aastased 264 inimest (77 protsenti).

Ööpäeva jooksul suri 3 koroonaviirusega nakatunud inimest – 45-aastane mees, 70-aastane naine ja 79-aastane naine. Kokku on Eestis surnud 1161 koroonaviirusega nakatunud inimest.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 7046 COVID-19 haigusjuhtumit 6786 inimesega.

30. aprilli seisuga on tervenenud 111 274 inimest. Neist 72 894 inimese (65,5 protsenti) haigusjuhtum on lõpetatud, 38 380 inimese (34,5 protsenti) puhul on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on koroonaviiruse tuvastamise võimekuse tekkimisest 2020. aasta kevadest tehtud enam kui 1 283 679 viiruse SARS-CoV2 määramise testi. Esmaseid positiivseid teste on kokku olnud 122 019 (9,5 protsenti testide koguarvust). Koroonatestide täpsemat statistikat saab vaadata www.terviseamet.ee/koroonakaart.

Eestis on COVID-19 vastu vaktsineerimisi tehtud 331 512 inimesele, kaks doosi on saanud 116 114 inimest

Tänahommikuse seisuga on vaktsineerimisi tehtud kokku 331 512 inimesele, kellest 215 398 on saanud ühe ja 116 114 kaks doosi. Ööpäeva jooksul manustati 14 790 doosi, kokku on manustatud 447 626 vaktsiinidoosi.

Sel nädalal oodatakse vaktsineerima kõiki üle 65-aastased ning COVID-19 riskirühma kuuluvaid täiskasvanud inimesi. Inimene saab ise kontrollida riskirühma kuulumist patsiendiportaalis digilugu.ee, märge riskirühma kuulumise kohta on patsiendiportaali avalehel vasakus servas.

Üleriigilises digiregistratuuris on tänahommikuse seisuga enam kui 2200 vaba vaktsineerimise aega tervishoiuasutustesse üle Eesti. Vaktsineerimise aegasid pakuvad digiregistratuuris City Tervisekliinik, Corrigo, Eesti Diabeedikeskus, Hiiumaa Haigla, Ida-Tallinna Keskhaigla, Ida-Viru Keskhaigla, Järvamaa Haigla, Jõgeva Haigla, Läänemaa Haigla, Lõuna-Eesti Haigla, Medita Kliinik, Narva Haigla, Põhja-Eesti Regionaal Haigla, Põlva Haigla, Qvalitas Arstikeskus, Rakvere Haigla, S Silmarõõm, Sanatoorium Tervis, Tallinna Eriarstikeskus, Tartu Ülikooli Kliinikum, TNP Konsultatsioonid, Valga Haigla, Viljandi Haigla ja Viru Haigla.

Kõik tervishoiuteenuse osutajad, kes on üleriigilise digiregistratuuriga liitunud, teevad oma ajad avalikuks vastavalt vaktsiinide olemasolule. Sellest tulenevalt muutub ka info üleriigilises digiregistratuuris.
Iga inimene, kes kuulub hetkel vaktsineeritavasse sihtrühma, näeb sellekohast infot ka patsiendiportaalis (www.digilugu.ee), kust ta saab kohe liikuda üleriigilise digiregistratuuri vabade aegade vaatesse. Aegu on võimalik digitaalselt broneerida kõigis oma ajad avalikustanud haiglates.

Tehniliste küsimuste või digiregistratuuris aja broneerimise osas võib võtta ühendust TEHIKu kasutajatoega telefonil 7943 943 või e-posti aadressil abi@tehik.ee (iga päev kell 7-22).

Laadi alla HOIA rakendus

Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) andmetel on tänase seisuga HOIA rakendust alla laaditud 274 800 korda. Läbi rakenduse on end haigeks märgitud 6677 korda, millest aktiivseid haigusjuhte on hetkel 149.

Selleks, et HOIA saaks lähikontaktseid teavitada, peab see olema alla laaditud ja aktiveeritud enne haigestumist. Haigestunuks märkimise järel on HOIA oma eesmärgi täitnud ja lakkab teavitusi saatmast. Peale tervenemist on kasutajal võimalik taas HOIA alla laadida või selle seadetest oma andmed kustutada ning see alustab tööd otsast peale.

Koroonatestimine.ee koduleht koondab infot saatekirjaga, piiriülese ja tasulise testimise kohta. Lisaks on seal vajalik info arstidele ning tööandjatele. Samuti on sel lehel võimalik broneerida endale aeg saatekirja olemasolul, saada sertifikaadi infot, klienditoe numbreid ja asukoha koordinaate testimiskohtade kohta.

Olukord paraneb, kuid oht ei ole möödas

Koroonaviirusesse nakatumine on hakanud vähenema ning vähenemas on ka haiglaravi vajavate koroonapatsientide arv. Siiski on haigestumise tase veel väga kõrge. Seetõttu peame ühiselt pingutama, et olukorra paranemine jätkuks ning saaksime järk-järgult naasta tavapärase elukorralduse juurde.

Väga kõrge riskitaseme tõttu tuleb ka ilusate ilmade saabudes hoida teiste inimestega turvalist vahemaad, vältida kogunemisi, hoiduda pidudest ja kanda siseruumides maski. Isegi väheste haigusnähtude korral tuleb minna testima ning haige või lähikontaktsena jääda koju.

Infot koroonaviiruse, COVID-19 haiguse ja vaktsiinide kohta otsi ainult usaldusväärsetest allikatest. Vaktsineerimisega seotud info leiab veebilehelt www.vaktsineeri.ee. Lisainfot COVID-19 kohta leiab terviseameti veebi– ja Facebooki-lehelt.

Viimased uudised