Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Esmaspäeval paljastas „Kuu-uurija“ saade, millistes tingimustes elas 63-aastane Aavo Värska Südamekodus. Mees oli voodisse aheldatud ega suutnud isegi jalgu sirutada.

„Kuu-uurijas“ rääkis Aavo õetütar Gunnelii, kuidas tema onu Aavo oli jäetud hooletusse. Viimase aastaga, kui Aavo hooldekodus viibis, oli ta tundmatuseni muutunud. Mehest oli alles vaid luu ja nahk, voodis ta iseseisvalt liikuda ei saanud, isegi jalgu ei suutnud enam sirutada, häirenupp ja joogivesi olid käeulatusest väljas.

Gunnelii rääkis saates, kuidas Aavo palus talt, et teda hooldekodust ära viidaks, kuidas ta toitu padja alla peitis, sest kartis, et muidu jääb nälga ning külmetas õhukeste linade vahel, mille ta oli vahel märjaks urineerinud. Gunnelii sõnul oli talle mõistmatu, kuidas Aavo nii kõhnaks jäänud on, sest alati kui Gunnelii onul külas käis, sõi ta korralikult.

Kui Gunnelii ja saatejuht Katrin Lust Aavole hooldekodusse külla läksid, tabas neid šokeeriv vaatepilt – Aavo oli voodis kägaras, ta oli voodi märjaks urineerinud ning külmetas, veetops oli talle kättesaamatu. Kui Gunnelii ja Lust Aavo riideid vahetasid ning uut tekki nõudsid, tõid hooldajad asemele lõhkise ning õhukeseks kulunud teki.

Südamekodude tegevjuht Meelis Mälberg sõnas Delfile, et spetsiifiliselt Aavo juhtumit nad isikuandmete kaitse tõttu arutada ei saa. Küll aga ütles Mälberg, et Aavo tervist on kontrollinud mitu arsti. „[Aavo tervist on kontrollitud] nii eriarsti, perearsti, psühholoogi, psühhiaatri kui ka sotsiaalkindlustusameti ekspertarsti poolt. Kahjuks me tulemusi delikaatse isikuandmetena kolmandatele isikutele avaldada ei saa,“ ütles Mälberg.

Mälberg sõnas, et Südamekodu pakub kõigile oma hoolealustele „professionaalset hooldust“ ning töötajad annavad „oma oskuste ja võimaluste piires parima iga päev“.

Sotsiaalkindlustusamet algatas juhtumi põhjal Värska Südamekodus riikliku järelevalve alates teisest veebruarist.

2019. aastal tegi kontrollkäigu Värska Südamekoju ka õiguskantsler ning seda ette teatamata. Kontrollkäigu järel tõi õiguskantsler välja mitmeid erinevaid hooldekodu probleeme. Näiteks lukustati sealseid elanikke oma tubadesse, osadel polnud kättesaadav ei hädaabinupp ega joogivesi – nii nagu Aavol.

Samal aastal, kui õiguskantsler käis Südamekodus kontrollimas, parandas hooldekodu ka oma puudused. „Kuu-uurija“ saates on siiski näha, kuidas joogitops ning hädaabinupp on loo keskmes olevale Aavole kättesaadamatud.

Viimased uudised