Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaader videost.

Euroopa Liit allus Hiina mõjutusele ja muutis raportit, mis käsitles koroonaviirust puudutavat valeinfot. Täpsemalt tsenseeriti Euroopa Liidu kõige kõrgemal tasemel infot, mis puudutas Hiinast tulnud valeinfot seoses koroonaviirusega.

Hiina nõudis raporti avaldamata jätmist, mistõttu raportit muudeti ja selle avaldamine lükati teisipäeva pealt reedele, edastavad New York Times ja Reuters.

Tegemist oli Euroopa Liidu strateegilise kommunikatsiooni väljaandega. Riikide valeinfo edastamisele keskendunud Euvsdisinfo pidi avaldama raporti teisipäeval, 21. aprillil. Väljaanne Politico oli selle raporti saanud enda valdusse ja avalikustas selle sisu teisipäeva hommikul. Raportis oli keskendutud Hiinale, kuna Hiina oli süstemaatiliselt levitanud valeinfot koroonaviiruse kohta. Hiina valeinfo eesmärk oli juhtida avalikkuse tähelepanu Hiinalt mujale. Hiina kasutas selleks nii avalikke kui varjatud mõjutusvahendeid. Politico kasutas asja kohta terminit „globaalne valeinfokampaania”.

Euroopa Liidu avalike suhete esindaja Peter Stano aga eitas raporti viibimist ja märkis, et see saab valmis siis, kui saab. Tema väitel ei muudetud raportis midagi.

New York Timesi andmetel aga oli raport teisipäeval juba valmis ja see liikus teatud ringkondades. Üks Euroopa Liidu ametnik kirjutas kolleegidele, et see on vale, et raporti valmimist ei lükatud edasi ja seal Hiina survel midagi ei muudetud.

New York Timesi andmetel said Hiina võimud raporti kätte ja hakkasid kohe Euroopa Liitu mõjutama. Hiina ähvardas Euroopa Liitu vastumeetmetega, kui raport avalikustatakse. Euroopa Liidu ametnikud märkisid selle peale, et Euroopa Liit läks raportit muutes enesetsensuuri teed, et olla meele järgi Hiina kommunistlikule valitsusele. Korralduse raporti muutmiseks oli andnud Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrelli nõunik. Selles oli märgitud, et Euroopa Liit peaks vähem sekkuma Vene ja Hiina asjadesse.

Reutersi andmetel võttis seoses raportiga ühendust Hiina välisministeeriumi Euroopa osakonna ametnik Yang Xiaoguang. Yang oli öelnud, et raporti avalikustamine muudab Hiina „väga vihaseks” ja et see raport on „ühe teise” meele järgi olemiseks, pidades silmas USA-d. Ühendriikide president Donald Trump on koroonaviirust korduvalt nimetanud „Hiina viiruseks” ja olnud seoses viirusega Hiina suhtes kriitiline.

Euroopa Liit on jäänud Hiina ja USA vahelise konflikti keskmesse. Hiina on Euroopa Liidu suuruselt teine kaubanduspartner, suurim on USA. Reutersi allikate väitel mõjutas just Hiina raporti valmimist. Raporti lõppversioonist olid kadunud viited selle kohta, et Hiina kasutas nii avalikke kui varjatud mõjutusvahendeid selleks, et endalt tähelepanu eemale juhtida.

Hiina eitab samas Euroopa Liidu mõjutamist. Hiina saadik Euroopa Liidus Zhang Ming ütles väljaandele Financial Times, et koroonaviiruse ajal peaks poliitilised tülid kõrvale jätma, kuna tegemist on „võitlusega inimese ja viiruse vahel”.

Reedel esines Zhang Ming mõttekoja Friends of Europe veebisaates, kus rääkis, et „valeinfo on meie kõigi vaenlane ja me peale kõik sellega tegelema”.

Hiina üritas tähelepanu koroonaviiruselt eemale juhtida juba detsembris. Viiruse eest hoiatanud Wuhani arst dr Li Wenliang võeti kinni tema sotsiaalmeedia kirjutiste pärast. Dr Li-st sai Hiinas ja mujal maailmas märter, kui ta koroonaviiruse tagajärjel veebruaris suri.

Märtsikuus väitis Hiina välisministeeriumi esindaja sotsiaalmeedias, et koroonaviiruse tõid 2019. aasta sügisel Wuhani USA sõdurid. See valeinfokampaania oli vasturünnak USA-le, kuna president Trump süüdistas koroonaviiruse levikus Hiinat.

Aprilli algul teatasid USA julgeolekuallikad, et Hiina oli teadlikult moonutanud numbreid koroonaviirusega nakatunud ja sellesse surnud inimeste kohta. Ametlikud numbrid olid palju väiksemad kui need tegelikult olid.

Hiinas on jälitatud koroonaviiruse kohta infot edastanud kohalikke ajakirjanikke ja neid on ära kadunud. Üks neist naasis käesoleval nädalal pärast kahekuulist eemalolekut. Ta oli olnud võimude survel kahekuulises „karantiinis”.

Viimased uudised