Eesti koondis otsustava kohamängu eel. Foto: EHF

Gruusias lõppeval Euroopa käsipallimeistrivõistluste teise divisjoni turniiril sai Eesti kuni 18-aastaste noormeeste koondis viimasel mängupäeval 23:22 (10:9) jagu Kreekast ning lõpetas 11 meeskonna konkurentsis üheksanda kohaga.

Kuuest mängust võitis Eesti kaks ja kaotas neli.

Turniiri viimast kohtumist alustas Eesti hästi – kaitses seisti aktiivselt, rünnakul oldi mitmekülgsed ning suurepärast tööd tegi väravasuul Rene Vahu. Ja kuigi vastastegi puurivaht – sel turniiril juba kaks parima palluri auhinda noppinud Panagiotis Papantonopoulos – oli hea, sai Eesti Martin Neruti, Alfred Timmo, Markus Kase ja David Mamporia väravatest 4:2 ette.

Peagi tegi Mamporia 6:3 ning 19. minutil saadi läbi Timmo tabamuse tänane suurim eduseis 8:4. Eesti mängu hakkas aga siginema liigselt tehnilist praaki ning Kreeka tuli vaikselt lähemale. Avapooltunniga 13 tõrjet teinud Vahu jätkas aga kindlalt ja kaks minutit enne pausi juhiti Vahur Oolupi värava järel 10:7. Meie jaoks õnnetult kulgenud viimase minutiga vähendasid kreeklased vahe minimaalseks.

Teine poolaeg algas Kreeka viigiväravaga, kuid Eestil olid vastused olemas – Mathias Rebane realiseeris kiirrünnaku ning Vahu kahe tõrje järel rääkis kahel korral valusalt Timmo parem käsi – 14:11. Kreeklaste poolel oli pidurdamatus hoos nende vasakäär Grigorios Tzimpoulas, kes 45. minutil seadis tabloole viigi 15:15.

Kümmekond minutit vaheldus kas Eesti üheväravaline edu või viik, kuniks Mamporia 54. minutil kiirrünnakuga seisuks 19:17 tegi. Kohtumise lõpp oli närvesööv, ent Eesti edu käest ei andnud. 70 sekundit enne lõpuvilet tuli Theodoros Boskosi väravast 22:21, Eesti kasutas minutilist mõttepausi ja Nerut tabas paremalt äärelt. Kreeklaste lõpusekundi värav tegi seisuks 23:22.

Eesti poolt mängu parimaks valitud Timmo viskas seitse, Oolup neli, Mamporia ja Rebane kolm ning Nerut, Kask ja Simon Drõgin kaks väravat. Vastaste mäng seisis kahe mehe toel, sest Tzimpoulas ja Boskos olid täpsed 17 korda, vastavalt üheksa ja kaheksa tabamust. Timmo nimele jäi turniiril 46 tabamust, Oolup viskas 15, Mamporia 13, Nerut 12 ning Drõgin ja Rebane 11 väravat.

„Mõlema meeskonna puhul paistis turniiriväsimus välja, eriti rünnakul,” arvas Eesti koondise peatreener Marko Koks. „Kahe kreeklasega me täna hakkama ei saanud, ent ise suutsime laiema rindega väravaid visata ja eks see oli ka üks võidu võti. Ning loomulikult mõlemad väravavahid – nemad tegid meil täna suurepärase partii.”

Turniiri kokkuvõtteks pani Koks meeskonnale hindeks tugeva kolme. „Päris seda kohta me välja ei mänginud, milleks võimelised oleme, aga pead norgu lasta ka pole mõtet. Võime ju tagantjärgi targutada, et kui Mathias Rebane olnuks turniiri algul terve, mis siis saanuks, aga erilist mõtet ma sel ei näe,” hindas peatreener.

„Kindlalt võib rahule jääda väravavahtide osaga ja ääremängijadki tegid kohati ägedaid asju. Võibolla tagaliini osas paistavad eksimused paremini silma, aga eks seal oli ka palju ebakindlust ja lihtsaid pallikaotusi. Üldiselt jäi ka koostöö joonemängijatega puudulikuks, aga meie suurim miinus on kindlasti mängijate individuaalne meisterlikkus realiseerimisel. Vaadates siin teisi tiime, on see ala, kus kõik peavad vaeva nägema,” lisas Koks.

Eesti U18 koondis EM-il: Alfred Timmo, Mathias Rebane, Christofer Viilop, Taniel Sermat, Raimond-Eric Jaanus (kõik Põlva Coop), Vahur Oolup, Marten Saar, Raimond Himma (kõik SK Tapa), Simon Drõgin, Oliver Ruut (mõl. Viljandi HC), David Mamporia, Martin Nerut (mõl. HC Kehra/Horizon Pulp&Paper), Markus Kask, Rauno Kopli, Rene Vahu (kõik Aruküla/Audentes) ja Martti Viitkar (HC Tallas), peatreener Marko Koks, treenerid Kalmer Musting ja Elmu Koppelmann, füsioterapeut Merit Pülse, delegatsioonijuht Mihkel Jürisson.