Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Radioaktiivse tseesiumi saaste Eestis peale Tšernobõli tuumakatastroofi. Allikas: Tartu Ülikool

Tšernobõli tuumakatastroofist on möödunud juba 30 aastat ja inimesed on hakanud seda unustama. Ent loodus ei unusta. Soome kiirguskeskus hoiatab, et metsades kasvavates seentes ja marjades on jätkuvalt suures koguses radioaktiivseid aineid.

Tavakasutuse puhul ei kujuta Soomes korjatud seened ja marjad ohtu. Suure tarvitamise puhul peab olema ettevaatlik, hoiatab Soome kiirguskeskus. Soome perenaised Martad hoiatavad samuti veebis, et seente töötlemisel tuleb silmas pidada Tšernobõli radiatsiooni.

Soome kiirguskeskuse info kohaselt saab radioaktiivse tseesiumi (Tseesium-137) hulka seentes vähendada neid vees leotades ja kupatades. Siis läheb suurem osa tseesiumi vette. Kui vesi minema visata, saab lahti 70-80 protsendist tseesiumist. Kui vett kasutada rohkem ja protseduuri korrata, saab kätte juba 95 protsenti seentes sisalduvast tseesiumist.

Kuivatatud või soolatud seente leotamine läbi öö eemaldab paremini tseesiumi kui lühiajaline kupatamine kuumas vees. Lihtsalt seente kuivatamine tseesiumi ei vähenda. Tavaline seente pesemine külma veega aga ei vähenda tseesiumi üldse, aga läbi öö leotamine vähendab 70 protsenti.

Kui seeni külmutada ja siis üles sulatada, eemaldub koos sulamisveega üle poole radioaktiivsest tseesiumist.

Soome kiirguskeskuse juhised seente turvaliseks tarvitamiseks on üleval veebis.

Viimased uudised