Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kui veel 20 aastat tagasi nakatusid Eestis HIV-i põhiliselt noored inimesed ja narkomaanid, siis nüüd on olukord muutunud ja nakatuvad 30-40-aastased tavalised mehed ja naised.

Nüüd on tekkinud probleem, et HIV-teste tehakse valedele inimestele. Nii testitakse rasedaid kaks korda, samas kui HIV-i nakatuvad rohkem mehed, vahendab ERR.

„Kui võrrelda meid Euroopa Liiduga, siis meil on üks kõige kõrgem testimise tase, aga teisest küljest on probleem selles, et testitakse palju madala riskiga inimesi, näiteks kauneid noori rasedaid naisi ja ka veredoonoreid, samas inimesed, kellel on risk, jäetakse testimata,” selgitas Tervise Arengu Instituudi teadussekretär Kristi Rüütel.

Nii näiteks tehti suguhaigustesse nakatunutest vaid igale neljandale HIV-test, kuigi see oleks sajaprotsendiliselt vajalik ainuüksi kahtluse korral.

Kui 2001. aastal nakatusid massiliselt 15-19-aastased, siis täna on keskmine HIV-i nakatunu 30-40-aastane. HIV-positiivsetest umbes 30 protsenti on naised. Kui paljude arvates levib HIV Eestis peamiselt süstivate narkomaanide seas, siis neid on nakatanute seas vaid 10-15 protsenti.

Eestis tehakse HIV-teste valedele inimestele

Eestis tehakse võrreldes muu Euroopaga väga palju HIV-teste, kuid valedele inimestele. Nii testitakse rasedaid kaks korda, samas kui HIV-sse nakatuvad rohkem mehed. Nüüd soovitab tervise arengu instituut HIV testimiseks mõeldud raha otstarbekamalt kasutada ning loobuda tulevaste emade teistkordsest testimisest. Naistearstid selle otsusega ei kiirustaks.

Viimased uudised