Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Itaalia arstid hoiatavad juhtumi kirjelduses, et koroonaviirus võib nakatada silmade kaudu veel siis, kui seda enam ninaneelust ei leita.

Koroonapandeemia ajal on terviseametnikud rõhutanud, et nina, suud ja silmi ei tohi katsuda, kui pole käsi pesnud. Värske juhtumi kirjeldus näitab, et viirus võib levida nakatunu näo ja eriti silmade kaudu – isegi pärast seda, kui viirust ei leita enam ninaneelust.

Teadusajakirjas Annals of Internal Medicine avaldatud ülevaade põhineb 65-aastasel koroonapatsiendil, kel tuvastati viirus esimesena Itaalias. Naine sõitis koroonaviiruse epitsentrist Hiinast Wuhanist Itaaliasse 23. jaanuaril. Nädal hiljem võeti naine vaevuste tõttu haiglasse. Naisel oli kuiv köha, kurguvalu, nohu ja silma sidekesta põletik ehk konjunktiviit, mis põhjustab silmade punetamist. Neli päeva hiljem tõusis patsiendil palavik, tal oli iiveldus ja oksendamine. Koroonatest näitas, et naine oli haigestunud koroonaviiruse põhjustatud haigusse COVID-19.

Silmavaevuste tõttu võeti naiselt proovid lisaks ninaneelust ka silmadest. Proov näitas, et naise silmades oli koroonaviiruse RNA-d. Viirust leiti kuni 21. haiglapäevani, kuigi silmapõletik oli juba kadunud. Järgmise mõne päeva jooksul ei leitud viirust ei silmadest ega ninaneelust. Rõõm oli aga üürike. Viie päeva pärast leiti viirust jälle naise silmadest. Täpsem uuring näitas, et viirus oli jätkuvalt paljunenud naise silmades. Seetõttu oli viirus jätkuvalt nakkav.

See juhtum näitab, et epideemia ajal tuleks vältida näo katsumist ning pesta hoolikalt käsi. Itaalia juhtum näitab ühtlasi, et koroonaviirus võib levida silmade kaudu juba varajases staadiumis ning ka pärast seda, kui viirust enam ninaneelust ei tuvastata. Seda on hea teada ka meedikutel. Juba varem on punetavaid silmi seostatud koroonaviirusega.

Viimased uudised