Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Paraadi skeem. Allikas: Kaitsevägi

Homme algusega kell 12.00 peetakse Tallinnas Vabaduse väljakul Eesti Vabariigi 106. aastapäeva paraad. Paraadi peaproov toimub Vabaduse väljakul täna algusega kell 21.00.

Üksused rivistuvad 24. veebruaril Vabaduse väljakule kell 11.00. Paraadi võtab vastu Vabariigi President Alar Karis, paraadi juhatab kaitseväe juhataja kindral Martin Herem. Paraadi rivistaja on kaitseväe veebel ülemveebel Enn Adoson.

Paraadist võtab osa pea 840 osalejat ja 31 ühikut tehnikat, kokku osaleb paraadil 34 lippu, 5 kompaniid, 11 rühma, 2 orkestrit (Eesti Sõjaväeorkester ja Kaitseliidu orkester Saxon) ja 4 teenistuskoera.

Esindatud on Eesti Vabariigi riigiliputoimkond, Kaitseväe liputoimkond, kõikide väeliikide liputoimkonnad koos üksustega, erioperatsioonide väejuhatuse liputoimkond koos üksusega, Kaitseväe Akadeemia ja sõjaväepolitsei Vahipataljon. Diviisi esindavad paraadil 1. jalaväebrigaadi lipusoomuk, manööverüksused ja õhutõrjepataljon, 2.jalaväebrigaadi liputoimkond ja Kuperjanovi jalaväepataljon, suurtükiväepataljon, luurepataljon, staabi-ja sidepataljon ja logistikapataljon. Samuti osalevad paraadil Kaitseliit, Naiskodukaitse, Sisekaitseakadeemia, Vanglateenistus, Balti Kaitsekolledži-, CCDCOE-ja NFIU.

Liitlastest on paraadil esindatud Islandi ja Poola liputoimkonnad ning Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Prantsusmaa ja Ameerika Ühendriikide liputoimkonnad koos üksusega.

Samuti saab paraadil lisaks Eesti kaitseväe tehnikale näha NATO Eesti lahingugruppi kuuluvate Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Prantsuse Vabariigi ja Ameerika Ühendriikide lahingutehnikat.

Plaanide kohaselt teevad sobiva ilma korral paraadist ülelennu ka erinevad Eesti ja liitlaste õhuvahendid: Eesti õhuväe 1. eskadrilli kuuluvad kaks transpordilennukit M28, PPA lennusalka kuuluv 1x kopter AW139 ja 1x patrull-lennuk Beechcraft Super King Air 350ER.

Liitlaste lennuvahenditest osalevad paraadi ülelennus Balti õhuturbemissiooni raames Ämaris paiknevad kaks Poola hävituslennukit F-16. Šiauliai lennubaasist Leedus osalevad ülelennul kaks Belgia hävituslennukit F-16 ning kaks Prantsusmaa hävituslennukit Mirage-2000.

Õhuvahendite ülelennu tõttu on mistahes droonide ja muude lennuvahendite lennutamine paraadialal ja selle läheduses rangelt keelatud.

Pärast paraadmarssi on huvilistel võimalus tutvuda kaitseväe ja meie liitlaste tehnikaga. Näha saab Eesti kaitseväe jalaväe lahingumasinat CV9035EE, soomustransportööre Pasi XA188 ja XA-180EST, Ameerika Ühendriikide, Suurbritannia Põhja-Iiri Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa lahingutehnikat, õhutõrjeraketisüsteemi Mistral ja 23 mm õhutõrjekahurit, tankitõrje raketisüsteemi Javelin, meditsiinisoomukit, liikursuurtükki K9 ja uus 4×4 Nurol Makina ratassoomuk, mille eeldatav tarneaeg on selle aasta lõpus. Samuti on uutest võimetest esindatud õhutõrjesüsteem PIORUN.

Ajakava 24. veebruar

11:00 – Jalgsiüksused rivistuvad paraadiks Kaarli puiesteele. Lahingutehnika kolonni üksused rivistuvad Harju tn, Kuninga tn, Vene tn, Viru tn.

11:15 – Lipuohvitserid, üksuste ülemad toovad allüksused paraadiplatsile

11:42 – Üksused on rivistatud, EV lipu sissetoomine (Tallinn, Vabaduse väljak)

11:50 – Kaitseväe juhataja saabumine ja üksuste inspekteerimine. Algab otseülekanne

12:00 – Paraadi algus, saabub Eesti Vabariigi President

12:40 – Sobiva ilma korral teevad Eesti ja NATO liitlaste õhujõudude lennuvahendid Vabaduse väljakult ülelennu

Umbes 13:00 – Paraadi lõpp

13:30 –15:30 Lahingutehnika näitus (Tallinn, Vabaduse väljak).

Viimased uudised