Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Suurbritannias tehtud uuring näitab, et kui süüa ainult rämpstoitu, näiteks kartulit ja vorsti, siis võib tagajärjeks olla pimedaks jäämine.

Ajakirjas Annals of Internal Medicine avaldatud uuringust tuleb välja, et kehva toitumisega teismelise poisi närvid said sellest kahjustada ja ta jäi püsivalt pimedaks.

Poiss kurtis jõuetust, kui oli 14-aastane. Tal oli B12 vitamiini puudus ja esinesid tervisehädad, mistõttu sai B12 vitamiini süste. Aasta pärast tekkis poisil nägemise ja kuulmise puudulikkus, aga arstid ei suutnud põhjust tuvastada.

Pärast kaks aastat kestnud nägemise ja kuulmise kehvenemist saadeti poiss silma-närviarsti juurde. Siis tuvastasid arstid tugeva vitamiin B12 puudulikkuse ning mitmete teiste ainete puuduse. Noormees ütles, et sõi põhiliselt friikartuleid, kartulikrõpse, saia, sinki ja vorsti.

Toitumisega seotud nägemise kaotus on tavaline ühiskondades, kus esineb rohkem vaesust ja toidu puudust. Kui selline asi on arenenud ühiskonnas, on see seotud võimetusega teatud toiduaineid omastada, või alkoholi ja tubakatoodete tarvitamisega. Jõukates riikides on toitumisega seotud nägemise kaotus küllalt haruldane. Uuringu autorite väitel oli poisi nägemise kaotus seotud B-grupi vitamiinide ja vase suure puudusega. Lõpuks tõi see kaasa närvikahjustuse ja nägemise kaotuse.

Teadlaste väitel on nägemise kaotus vajajases staadiumis taastuv, aga kui see kestab pikka aega, siis on kahjustus püsiv. Antud juhul oli probleem selles, et kehv toitumine kestis pikka aega, mitu aastat. Poiss hakkas kehvalt toituma 10-11-aastaselt, probleemid ilmnesid 14-aastaselt. Organismil võtab kaua aega, kuni kõik vitamiinivarud ammenduvad.

Antud juhul poisi nägemine enam tagasi ei tulnud, isegi pärast toidulisandite tarvitamist. Tegemist on hoitava juhtumiga, mis näitab tasakaalustatud toitumise tähtsust ja toidu puudusega seotud tagajärgi. Kehv toitumine ei pruugi inimese välimusest ega kehakaalust välja paista. Ühekülgne toitumine, mis tähendab rämpstoidu tarvitamist ja teatud oluliste toiduainete puudumist on toitumishälve. See tabab inimesi, kes teatud toitusid ei taha süüa.

Samuti peaks olema arstid teadlikud sellest, mis tagajärjed võivad olla kehval toitumisel. Rusikareegel on see, et kui inimesel tuvastatakse mõne aine puudus, siis tavaliselt on puudus paljudest toitainetest.

Viimased uudised