Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Plaanilist hambaravi hakatakse järk-järgult avama, ent eriolukorras tuleb teenuse osutamisel järgida rangeid infektsioonikontrolli reegeid ja tagada vajalike isikukaitsevahendite olemasolu. Seetõttu suurenevad koroonaviiruse ajal ka hambakliinikute kulutused isikukaitsevahenditele, ent  need kulud katab kas haigekassa või patsient ise.

Haigekassa lepingupartneri juures tasub isikukaitsevahendite eest haigekassa ja patsiendilt seda lisakulu küsida ei tohi. „Tasume isikukaitsevahendite eest laste hambaravis ja haigekassa rahastusel ortodontia teenuste, vältimatu abi, puudega inimeste hambaravi ja hambaravihüvitise visiitide korral,“ kinnitas haigekassa esmatasandi teenuste juht Külli Friedemann.

Tasuliste teenuste korral ja nende hambaravikabinettide puhul, kel haigekassaga lepingut pole, tasub isikukaitsevahendite eest patsient.

Haigekassa kalkulatsioonide kohaselt kulub ühe kliendi teenindamiseks vajalikule kaitsevarustusele umbes 20-41 eurot. Friedemanni sõnul sõltub täpne lisakulu hambakliinikust ja sellest, kui paljud töötajad teenuseosutamise ajal kaitsevahendeid vajavad.

Hambaarsti isikukaitsevahendite hulka kuuluvad eriolukorra ajal näiteks kaitseülikond, respiraatormask, operatsioonimüts, visiir, ühekordsed prillid, kindad, kilesussid ja desinfitseerimisvahendid. „Isikukaitsevahendeid peavad kandma arst, õde või assistent, aga ka ülejäänud kliiniku töötajad, näiteks administraator,“ lisas Friedemann.

Esialgu on kaitsevahendite lisakulud arvestatud eritingimuste kehtimise ajaks. Haigekassal on plaanis lepingupartneritele hüvitada lisakulud kaitsevahendite reaalse kasutuse alusel.

 Juhised hambaarsti külastamiseks:

  • Kui inimesel on vajadus hambaraviks, tuleks tal esmalt ühendust võtta oma hambaarstiga ja küsida, kas arst teeb vastuvõtte.
  • Haigekassa lepingupartnerid, kes osutavad hambaraviteenuseid, leiad siit.
  • Üle Eesti töötavad iga päev valvekliinikud, kes peavad tagama tasuta vältimatu abi kõigile. Vaata siit haigekassa lepingupartnereid, kes osutavad vältimatut hambaravi eriolukorras.
  • Hambaarsti vastuvõtule minnes peab olema terve ja ilma viirushaiguse sümptomiteta. Samuti ei tohi teadaolevalt olla kokkupuudet koroonaviirusega nakatunud inimesega.
  • Üldjuhul enne hambaravi protseduure patsiendile COVID-19 testi ei tehta. Erandjuhtudel võib arst pidada visiidieelset testi tegemist vajalikuks.
  • Koroonaviiruse test peab olema tehtud mitte rohkem kui 48 tundi enne vastuvõttu ja saatekirja testile annab ravi juhtiv arst.
  • Vastuvõtu ajal tuleb järgida rangeid ohutusjuhiseid ja kasutada ettenähtud isikukaitsevahendeid.
  • Haigekassa lepingupartnerite juures tasub isikukaitsevahendite eest haigekassa. Tasuliste teenuste korral ja nende hambaravikabinettide puhul, kel haigekassaga lepingut pole, tasub isikukaitsevahendite eest patsient.
  • Kui hambaarst kasutab vastavat kaitseriietust, siis vastuvõtule tulemise puhul ei pea patsiendile eelnevalt tegema koroonaviiruse testi.
  • Enne vastuvõtule tulekut annab hambakliinik patsiendile juhised, kuidas kliinikusse siseneda, et tagada nii desinfitseerimine kui ka teiste patsientidega mitte kokkupuutumine või kahemeetrine vahe ootesaalides.
  • Vanuse või krooniliste haiguste tõttu riskigruppi kuuluvatel inimestel on soovitus ravi kuni eriolukorra lõpuni edasi lükata.

Viimased uudised