Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Sotsiaalministeeriumi terviseala  COVID-19 laiendatud kriisireguleerimistiim tegi tänasel online nõupidamisel ülevaate olukorrast Hiinas ja järeldused Eestile. Eestis pole hetkel põhjust koheselt rakendada erimeetmeid seoses Hiina haiguspuhanguga, kuna otselende pole. Eesti põhirõhk koos Euroopaga on seirel ja viirusproovide sekveneerimisel, et varakult tabada ohtlikke uusi alamtüvesid. Praktilise ettevaatusabinõuna siseriiklikult soovitame vaktsineerimist nii gripi kui COVID-19 vastu.

Teadusnõukoja juhi prof Toivo Maimetsa sõnul on meile kättesaadavate andmete kohaselt Hiinas levinud samad alamtüved mis Eestis. „Eestis erakorralisi meetmeid pole hetkel vaja vastu võtta. Meie rõhk on viirusproovide sekveneerimisel, sest Hiinast tulev info on ebapiisav. Eesmärk on võimalikult varakult saada jälile uute tüvede tekkimisele, mis kas levivad kiiremini või tekitavad raskemat haigestumist,“ selgitas prof Maimets.

Terviseala asekantsler dr Heidi Alasepp tunnustas, et Euroopa Liit on olnud kiire ühtselt infot koguma, jagama ning tegutsema. Euroopas on loodud viiruse leviku seiremehhanismid, mida soovitakse veelgi täiustada. Sekveneerimise suurendamise lisakulud on lubanud katta Euroopa Liit. „Ettevaatusabinõuna tehke ära tõhustusdoosid ja kes on veel vaktsineerimata, siis pange aeg perearstile. Kehtib see nii gripi kui COVID-19 kohta,“ pani dr Alasepp eestimaalastele südamele.

Terviseameti peadirektor Birgit Lao kinnitas, et Terviseameti rahvatervise laboris on nakkushaiguste veelgi paremaks seireks loodud võimekus ringlevate viirustüvede sekveneerimiseks reoveest, et seirata võimalikke uusi ja senisest ohtlikumaid viiruse variante laiemalt kui seni. „Lisaks labori võimekuse kasvatamisele jälgime olukorda võõrsil ning hindame pidevalt riskile vastavuses olevate meetmete vajalikkust. Samuti tuleks inimestel uue aasta alguses tõsiselt kaaluda, kas kõrge viiruselevikuga riikidesse reisimine on ikka hädavajalik,“ selgitas Lao. Tema sõnul võivad riigid ette teatamata kehtestada piiranguid, mis võib kiire koju naasmise keeruliseks teha ning samuti ei ole teada, mis on kohalik võimekus aidata hädasolijaid, kui riigi tervishoiusüsteemi koormus on kõrge.

Soovitav on reisile minnes võtta kaasa kehtiv vaktsineerimistõend, sest selle kohtustus võib tekkida kiirelt – ka tagasipöördumiseks koju. Lisaks tasub kaasa võtta kaitsemaskid, desovahendid, palavikualandajad ja võimalusel kombineeritud antigeeni testid, mis tuvastavad nii COVID-19 kui grippi.

Vaktsineerimise kohta saab lisainfot http://vaktsineeri.ee ja https://www.vaktsineeriapteegis.ee/ lehelt. Reisimise infot jälgida välisministeeriumi Reisi Targalt kodulehelt https://reisitargalt.vm.ee/

Viimased uudised