Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Esimese e-sigareti prototüübi lõi USA-s 1965. sastal Herbert A. Gilbert. Ometi ei saanud looja töö vilju maitsta, kuna toode oli oma ajast ees ning seda ei saatnud edu.

Autor: Nicorexi tegevjuht Diane Sirelpuu

Esimene e-sigaret. Arhiivipilt

Esimene edukas ja moodne e-sigaret loodi lõpuks 2003. aastal Hiinas. Autoriks Hon Lik, 52 aastane farmatseut, leiutaja ja kõva suitsetaja. E-sigareti loomisele ajendas teda suitsetajast isa surm kopsuvähki. E-sigaret sai nimeks Ruyan, „nagu suits“.

E-sigaretid on osutunud populaarseks ja töötavaks tubakast loobumise vahendiks ning pikkamööda saab see ka aina rohkem statistilist kinnitust. 2015. aastal järeldas riiklik tervisekaitseorganisatsioon Public Health England, et e-sigaret on 95% tubaka suitsetamisest vähem kahjulik. PHE lisab ka, et kuigi e-sigaret ei ole täiesti ohutu, ei eksisteeri maailmas olukorda, kus inimese tervisele saaks olla suitsetamise jätkamine parem kui e-sigaretile üleminek. E-sigaretti ohutuma alternatiivina käsitleb ka USA Haiguste Kontrolli ja Tõrje keskus (CDC).

Varasemad uuringud on näidanud, et et e-sigarettidel on oluline roll inimeste suitsuvabaks jäämisel, sest e-sigareti kasutamisel säilib suitsetamisele iseloomulik tegevus ja nikotiin, kuid ära langevad peamised tervist kahjustavad ained, nagu vingukaas, tõrv ja üle 4000 kemikaali. Seepärast on oluline vältida olukordi, kus riigid keelavad või piiravad põhjendamatu paanikaga e-sigarette, võttes sellega inimestelt võimaluse tavatubakast loobuda.

Suurbritannia eeskuju

Ühendkuningriikidel on kindel siht jõuda aastaks 2030 suitsuvabaks riigiks ning selle saavutamiseks kasutatakse e-sigarettide täit potentsiaali. Public Health England uurib järjepidevalt e-sigarettide kohta esitatud tõendeid ja koostab igal aastal valitsusele raporti tulemustest. Toome teieni viimasest ülevaatest olulisema:

  • E-sigaretid võivad aidata Inglismaal igal aastal suitsetamisest loobuda enam kui 50 000 suitsetajal. Tänu e-sigarettidele on paljud suitsetajad juba suutnud tubakast loobuda ning suitsetajate arv on langenud üle kogu riigi.
  • E-sigarettide mõju on võrreldes tavasigarettide kahjulikkusega väga väike ning tubakast loobumisel e-sigarettidele üle minnes on tervisele märkimisväärselt positiivsem mõju.
  • Tuhandetel suitsetajatel on väär arusaam, nagu e-sigaretid oleksid sama kahjulikud kui tavasigaretid ning ligikaudu 40 protsenti suitsetajatest pole e-sigaretti kunagi proovinud.
  • Senini on inimestel nikotiini mõjust tervisele üsna vale arusaam. Vähem kui 10% täiskasvanud inimestest mõistavad, et sigarettide suurim kahju tervisele pole nikotiin, vaid tõrv ja sigaretisuitsust eralduvad kantserogeenid.
  • Puuduvad tõendid, nagu e-sigaretid meelitaksid noori inimesi suitsetama ning probleeme reguleeritud turul noorte e-sigareti tarbimisega ei ole. Vaid 0,8 protsenti 11-18 aastastest, kes ei ole kunagi suitsetanud, on hetkel veipijad, aga ei tee seda ka igapäevaselt. Noorte suitsetajate osakaal on UK’s jätkuvalt languses, pidev kasutamine on harv ning esineb enamasti varasemate suitsetajate hulgas.
  • Tänaseks on UK’s 3,2 miljonit inimest, kes on tänu e-sigaretile täielikult tavatubakast loobunud. E-sigareti abil suitsetamisest loobumise efektiivsus UK-s on 62 protsenti, mis teeb sellest kõige efektiivsema tubakast loobumise viisi.

E-sigaret ei ole mõeldud mittesuitsetajatele ja kindlasti mitte teismelistele, vaid täisealistele tubakasuitsust loobujatele. Ka nikotiinivaba e-vedelik on mõeldud endistele suitsetajatele. Suitsetaja, kes hakkab tavatubaka asemel e-sigareti kasutama, saab järk-järgult alandada e-vedeliku nikotiinitaset nikotiinivaba e-vedelikuni välja ning lõpuks e-sigaretist sootuks loobuda.

Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides kehtivad nii e-vedelikele kui ka e-sigareti seadmetele väga ranged regulatsioonid. E-sigareti vedelike puhul, millel on maksumärgid ja registreeritud EU andmebaasis, võib kindel olla, et need on läbinud Terviseameti poolt nõutavad laboritestid, mis näitab, et toode on kvaliteetne, kontrollitud ja legaalne.

Viimased uudised