Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Twitter

Hiina teadlased on välja selgitanud, et esimene patsient, kes ohtlikku Wuhani koroonaviiruse nakkust kandis, polnud kunagi käinud kohalikul kalaturul ja haigus tuvastati algselt juba 1. detsembril.

Seni oli levitatud infot, et haigus oli pärit Wuhani kalaturult ning tuvastati esmalt aastavahetusel, 31. detsembril. Kui algul arvati, et haigus levib vaid kokkupuutel loomse toiduga, siis nüüd on selgunud, et haigus on levinud algusest peale õhu kaudu, vahendab South China Morning Post.

Hiina teadlased avaldasid reedel väljaandes Lancet, et esimesed haiguse sümptomid tuvastati haigel juba 1. detsembril, palju varem kui 31. detsembril, nagu algselt teatasid Wuhani ametivõimud. Ühtlasi on kindlaks tehtud, et esimene patsient ei käinud kordagi Wuhani kalaturul, mis suleti nakkuse kartuse tõttu 1. jaanuaril, kuna väideti, et haigus sai alguse kalaturult.

Teadlased tuvastasid, et esimese patsiendi pere liikmetel polnud palavikku ega hingamisraskusi. Samuti puudub seos esimese patsiendi ja hilisemate haigestumiste vahel.

Teadlased analüüsisid ka 41 patsienti, kes haigestusid kuni 2. jaanuarini. Neist suri 6, mis tõstab suremuse 15 protsendini. Teadlased märkisid, et haiguse kliinilised nähud meenutasid SARS-i (raske akuutne respiratoorne sündroom).

Esimene patsient, kes suri, käis tihti kalaturul, enne kui ta haiglasse sattus. Tal oli olnud palavik 7 päeva, köha ja hingeldus. Viis päeva pärast selle patsiendi sümptomeid ilmnesid tema 53-aastasel naisel, kes polnud kalaturul käinud, kopsupõletiku sarnased haigusnähud.

Ühenduse puudumine kalaturuga selgitab haiguse kandumist inimeselt inimesele. Teadlased tuvastasid veel 13 patsienti, kel polnud mingit seost kalaturuga. Teadlased järeldavad, et 2019-nCoV pärineb inimeselt. Ühtlasi on võimalik see, et haigus võis muteerudes omandada võime kanduda edasi inimeselt inimesele. Teadlased on väga mures ja soovitavad kanda N95 respiraatoreid (kaitsemaske) ja teisi kaitsevahendeid.

Enamus algselt nakatunutest olid mehed ja vähem kui pooltel olid eelnevalt kroonilised haigused nagu diabeet, kõrge vererõhk ja südame-veresoonkonna haigused. Teadlaste väitel oli kõigil patsientidel peale ühe palavik. Ülejäänud sümptomid olid köha, liigesevalud ja nõrkus. Ülejäänud nähud olid tugev rögaeritus, vere köhimine, peavalu ja kõhulahtisus. Enam kui pooltel oli düsapnoe (hingeldus) ja keskmine aeg esimestest sümptomitest kuni hingelduseni oli 8 päeva.

Teine, samuti reedel ajakirjas Lancet avaldatud uuring räägib sellest, et pärast nakatumist ei pruugi patsientidel sümptomeid esineda. See põhineb Hong Kongi ülikooli – Shenzheni haiglasse toodud perekonna põhjal, kus pere 6 liikmel olid sümptomid, aga 7. pereliikmel, 10-aastasel poisil need puudusid. Poisile tehtud kopsu-uuring näitas, et ta oli nakatunud.

Viimased uudised