Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru uus keskväljak on kindlasti arhitektuuriliselt unikaalne ja võidab ilmselt nii mõnegi autasu, aga väljaku rajamisel on linnavalitsus kui tellija unustanud täielikult ära lapsesõbraliku linna taotluse.

Kas leidub mõni lapsevanem, kes julgeks oma lapse Võru uuele keskväljakule mängima lasta? Isegi täiskasvanutel käivad hirmujudinad üle selja neid hirmsaid rattaid vaadates. Mis siis, kui nad ootamatult liikuma hakkavad? Nagu võib aru saada, siis neid rattaid maa külge ei kinnitata – et neid oleks võimalik vajadusel ühest kohast teise veeretada ja väljak vabaks teha. Ratastel bussipeatuse kohta on juba teada, et inimesed ei julge tugevama tuulega seal all seista, sest kes teab…

Ja need UFO-de maandumisplatse meenutavad torudest rõngad, mille vastu võib pea ära lüüa. Algul levis jutt, et sinna külge kinnitatakse kiiged, aga midagi sellist ei toimunud. Nende otstarve jääbki küsimuseks. Sama arhitekt on projekteerinud Rakvere kesklinna ühe järsu valli. Ka selle otstarve on linna elanikele olnud juba kümme aastat suur mõistatus. Ka Rakvere kesklinn on selline, kuhu vanemad oma lapsi mängima lasta ei julge. Seetõttu on see väljak enamuse ajast tühi. Ilmselt samasuguseks kujuneb Võru keskväljaku saatus. Linnaisad on välja käinud mõtte, et seal võiks kaubelda kohaliku kaubaga, aga ausalt öeldes ei kujuta ette, et seal keegi kaubelda tahaks. Või julgeks.

Siis lisaks veel teravad rauast kolmnurgad, mis sõidutee ääres maa seest välja turritavad. Kas need on mõeldud sõidukite ja rehvide lõhkumiseks? Või selleks, et seal oma jalaluu murda? Jube.

Samas on väga hästi lahendatud Põlva ja Valga väljakud, kuhu tehti korralikud laste mänguväljakud ning tänu sellele on nende linnade keskväljakud laste kilkeid ja naeru täis. Lapsed panevad linna keskuse elama. Sama oleks võinud olla ju ka Võrus – ikkagi kõige lapsesõbralikum linn. Võru olemasolev kesklinna mänguväljak on Lõuna-Eestis üks lahjemaid.

Uue väljaku puhul oleks saanud ära kasutada Võrumaale omast puitu ning teha koht nii lastele mängimiseks kui vanematele lõõgastumiseks. Võrumaale rajati lausa kompetentsikeskus, et puidule uusi kasutusvõimalusi leida. Ideedest ei tohiks puudust olla. Saaks veel aru, kui selline keskväljak kerkib Omskisse või Tomskisse, kus rauda ääsil sulatatakse ja töödeldakse. Aga Võru? Keskväljak on selline, nagu oleks tegemist mingi metallipealinnaga. Ainult kivi ja raud. Oehhh.

Ilmselt olid arhitektil kõige paremad ja nooblimad kavatsused, ja linnaisadel ka, et oleks ilus vaadata, aga välja kukkus linnaelaniku seisukohalt täielik õudus. See on tõesti nagu Emexi laoplats, kuhu on hunnik rauda kokku kuhjatud. Võib juba ette kujutada, et see saab meelispaigaks kõikvõimalikele ekstreemsuste harrastajatele, kes hakkavad torude otsas turnides selfisid tegema ning rattaid alla Tamula järve äärde veeretama. Sellisteks eksteemsusteks pakub uus väljak piiramatult võimalusi. Kas see oligi linnaisade soov?

LÕUNAEESTLANE.

Viimased uudised