Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Stenbocki maja

Kui Kaja Kallas aasta algul Eesti peaministriks valiti, siis käis kahin üle terve maailma. Põhjus oli selles, et ka president on naine. Eesti oli ainus riik maailmas, kus nii president kui peaminister naised. Sellest räägiti, sest loodeti, et see aitab koroonaga paremini toime tulla.

Senine kogemus näitas, et naised said juhtidena koroonaga paremini hakkama. Positiivsed näited oli maailmas Uus-Meremaa ja Euroopas Soome, Island ja Norra. Neis riikides on riigijuhid naised ja koroona tase kõige madalam. Loodeti, et sama juhtub Eestis ja saab välja tuua, kuidas naised on paremad juhid.

Eestis aga juhtus vastpidine asi, mis võttis kõik tummaks. Pärast naise asumist valitsuse etteotsa kerkis Eesti kiiresti kõige kõrgema nakatumisega riigiks mitte ainult Euroopas, vaid terves maailmas. Eesti juhid tegid kõigi maailma naisjuhtide margi täis – neist ei räägita enam midagi. Enam ei saa öelda, et naisjuhid saavad paremini hakkama. Vastupidi: Eesti, kus nii peaminister kui president naised, muutus koroona epitsentriks terves maailmas. Kogu maailma häbiplekiks. Nii et isegi kõige suuremad koroonaskeptikud hakkasid Eestis nõudma piiranguid, sest asi oli tõesti väga hull.

Kaja Kallase näol sai kinnitust see, mida naisjuhtidele enamasti ette heidetekase – otsustamatus. Naisjuhte peetakse enamasti empaatilisemaks, mis tänapäeva üha naiselikumas maailmas on voorus. Aga naisjuhid peavad suutma otsustada. Eestis olid nii peaminister kui president pikka aega lihtsalt pildilt kadunud. Või siis andsid kommentaare stiilis: „ee-ää-öö”. Sellega seoses kerkis koroonaga nakatumiste arv Eestis lakke, haiglate uste taha tekkisid kiirabiautodest järjekorrad ning palju polnud puudu sellest, et Eestist oleks tulnud hakata patsiente Soome vedama.

Lisaks kaasnesid peaministri otsustamatusega muud hädad, nagu see, et eestlasi ei lastud enam vabalt teistesse riikidesse, näiteks Soome. Seda enam oli kummaline Kallase hilisem pröökamine Soome juhtidega piirangute pärast: seda kõike poleks juhtunud, kui Kallas oleks teinud õigel ajal vajalikud otsused. Siis poleks tulnud hiljem kehtestada karme piiranguid ja oleks olnud võimalik teha reisimull Eesti ja Soome vahel. Sellest reisimullist eelmise valitsuse ajal räägiti, aga Kallase otsustamatus muutis selle võimatuks. Kahju Eesti riigile võib mõõta miljardites eurodes. Terve Kallase suguselts ei suuda seda  kahju isegi tuhande aastaga tagasi maksta. See näitab saamatute juhtide traagilist mõju. Eesti ajalugu on näidanud, et juhid on teatud olukordades riigi kõige nõrgem lüli.

Paralleele ajalooga võib tõmmata mitmeid. Kallase otsustamatus tuleb paljuski sellest, et tema nn klannil, kuhu kuulub ka president Kersti Kaljulaid on poliitikas ainult üks kinnisidee: et EKRE mingil juhul võimule ei saaks. Kindlasti on mitmeid kaalukaid argumente, miks EKRE ei võiks võimul olla, aga kui selline asi muutub riigi valitsemise juures kinnisideeks, siis võib see olla Eesti-sugusele väikeriigile hukatuslik. Väike riik ei pruugi selliseid vigu üle elada. Sarnane olukord oli Eestis 1930ndatel aastatel, mil Eestis nähti kõige kõrgemal tasemel vaeva, et vapsid võimule ei saaks. Selleks kehtestati Eestis lausa diktatuur ja võim koondus väga väikse seltskonna kätte. Argumendiks oli asjaolu, et vapsid keeravad elu Eestis tuksi.

Soome esivaps Mannerheim aga säilitas riigi iseseisvuse olukorras, kus Eesti andis oma lennuväljad NLiidule selleks, et Soomet pommitada. Võib arvata, et kui Eestis oleks saanud võimule vapsid, oleks Eesti teinud diili hoopis Soome, mitte NLiiduga. Läti ja Leedu poleks samuti julgenud NLiiduga diili teha ja sellises olukorras poleks ei NLiit ega Saksamaa julgenud Poolat rünnata. Ning teine ilmasõda võinuks üldse olemata olla. Siin tuleb meelde lugu liblika tiivalöögist. Võime naerda „ee-ää-öö” üle, aga tulemus võib olla katastroof mitte ainult Eesti, vaid terve maailma jaoks.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised